alergie aparuta la efort sau la cald

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Sunt un tanar in varsta de 22 de ani si de aproape 5 ani ma confrunt cu o boala, pe care unii doctori au diacnosticat-o ca fiind o alergie.
Aceasta se manifesta in felul urmator: atunci cand fac efort fizic, sau sunt intr-o incapere in care este cald, sau de la anumite emotii imi apar pe intreg corpul niste PETE rosii de diferite dimensiuni, care au in centru cate o zona mai in relief(ca o blbnd?).
Aceste eruptii imi provoaca mancarimi si un disconfort greu de suportat.Toata aceasta urticarie imi dispare dupa aproximativ 1-2 ore, timp care variaza in functie de intensitatea apritiei petelor pe corp.Acesta urticarie imi apare asa de repede incat sunt nevoit sa merg pe drum foarte incet si nu foarte imbracat, deoarece am observat ca in momentul in care mi se incalzeste corpu, sangele, se declanseaza eruptia!
Eu locuiesc in Braila, si sunt student in Galati.In decursul acestor 5 ani de chin, am incercat sa ma tratez la diferiti doctori:intai la cei din Braila, apoi am fost internat la clinica MALAXA din Bucuresti si in momentul de fata urmez un tratament al unui doctor din Galati.
Toate tratamentele si inclusiv cel de la MAlaxa nu au avut
un efect prea vizibil, in afara de o calmare infima(adica tot imi apar eruptiile dar nu "ma mai mananca" asa de tare).

Daca cumva ma puteti ajuta in vreun fel as dori sa-mi raspunde-ti la aceasta scrisoare!
Astept raspunsul dumneavoastra, oricare ar fi acela!
27 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Urticaria "colinergica" apare asa cum este descrisa de dvs.
In momentul actual al cunostintelor medicale ea poate fi tratata numai prin prize continue de antihistaminice si la nevoie si sub urmarire medicala cu corticoizi per os. Pacientul trebuie sa ia de exemplu :dimineata AERIUS 1 cp. si seara CLORFENIRAMIN 1 cp.tot timpul, zi de zi, macar trei luni la rind, si in caz de nevoie si corticoid.Doza acestuia din urma trebuie modulata de dermatolog in functie de relatia risc -beneficii ca sa nu creeze dependenta si/sau sa minimalizeze efectele secundare pe termen lung.

Conf.Dr. Anca Zbranca,
Medic primar dermatolog
Colaborator ROmedic
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
parerea mea este ca totusi, petele apar din cauza alergenilor.eu spun sa faci test la un cabinet alergologic.acolo ti se pot da mai multe detalii..eu am astm si ma confrunt de multe ori cu aceeasi problema.adica de 14 ani.deci incearca acest tratament, cu aerius!succes
0
24-06-2007, ora 00:00
Albert_bdc
Nu este medic/terapeut
Albert_bdc
Sal...shi eu am exact aceeasi problema de vreo 3 ani shi am mers la o serie de medici alergologi...dermatologi.shi nici un rezultat cu toate tratamentele.acum fac o serie de analize shi sper sa aflu ceva concret.am sa va tzin la curent.iar pt tanarul din Braila las id'ul de mess.sa discutam pe aceasta tema ca am exact aceleashi simptome -*


(*modificat de admin)
0
23-09-2007, ora 00:00
DIONISIA
Nu este medic/terapeut
DIONISIA
pentru salex,
eu ma confrunt cu o asemenea urticarei de aproape 17 ani si nu am gasit pana acum nici un leac.momentan locuiesc in sudul greciei si vara ma terorizeaza caldura, momentan iau Xyzal( de 3 ori pe zi )+zantac(ronatidina) si ma ajuta sa am un echilibru, adica ma ajuta cam 60 % asta pana cand incepe corpul sa se obisnuiasca si nu mai reactioneaza.In cazuri extreme iau cortizon (de exemplu la nunta din cauza caldurii si transpiratiei ca sa pot face fata situatiei)nici eu nu mai stiu ce sa m-ai fac. de asemenea si eu vreau sa iau legatura cu nelu.
sanatate tuturor
0
21-11-2007, ora 00:00
kataiuli
Nu este medic/terapeut
kataiuli
am si eu un copil de 3 luni caruia ii apar pete rosii mari iar in centrul lor ca o urzicare. medicul de la sp de urg ne-a recomandat zyrtec. as vre sa consult si parerea unui medic alergolog. va rog sa-mi scrieti adresa unuia. va multumesc. locuim in galati
0
23-11-2007, ora 00:00
Albert_bdc
Nu este medic/terapeut
Albert_bdc
Eu cred ca o sa ramanem cu alergia asta mult shi bine...caci cu "doctorii" din Romania.
0
29-11-2008, ora 23:11
elenavasi
Nu este medic/terapeut
elenavasi
buna seara, va rog sa aveti amabilitatea sa imi dati o parere avizata referitoare la administrarea medicamentelor Zyrtec si Biorinil la un bebelus de 1 an si 3 luni, aceste medicamete ne-au fost recomandate de medicul de la urgente unde am ajuns cu o iritatie pe tot corpul si ni s-a pus diagnosticul de viroza eruptiva. Daca pe prospect scrie ca aceste medicamente sunt contraindicate copiilor sub 2 ani pot fii folosite fara a face mai mult rau decat bine sau nu?
0
13-03-2009, ora 00:41
smiahaisilviu
Nu este medic/terapeut
smiahaisilviu
Am si eu de 2 ani aceleasi simptome si medicii(din austria si romania) imi spun ca nu este o ceva patologic, ceva de care sa ma ingrijorez.Totusi este foarte neplacut ca si aspect estetic, limitandu-mi sau chiar obligandu-ma sa intrerup activitati care imi plac.As vrea sa iau legatura cu NELU. Se pare ca el a gasit miracolul.As vrea sa fac si eu o incercare.
-*

(*modificat de admin)
0
13-03-2009, ora 09:54
salexul
Nu este medic/terapeut
salexul
Ceea ce spune Nelu se pare ca nu e real, am incercat sa iau legatura cu el si mi-a raspuns cineva de pe mailul lui, dar fara sa-mi raspunda la ceea ce l-am intrebat.

smiahaisilviu, tu ce tratament urmezi? dr din austria ti-au prescris vreun tratament?
0
13-03-2009, ora 18:24
smiahaisilviu
Nu este medic/terapeut
smiahaisilviu
antihistaminice. mai exact xyzal 1 tableta pe zi.doctorul mi-a spus sa o iau inainte de culcare, dar ii dispare repede efectul a 2-a zi asa ca il iau dimineata cu o ora inainte de a face ceva.(1 ora timp care ii trebuie ca sa isi faca efectul)
0
14-03-2009, ora 10:52
salexul
Nu este medic/terapeut
salexul
Am luat si eu xyzal dar nu a avut niciun efect, eu iau alerid, nici asta nu are un efect prea vizibil dar ma mai calmeaza o idee. Oricum e nasol de noi, nu cred ca o sa reusim vreodata sa redevenim oameni normali:(.
0
04-09-2009, ora 10:39
viorel1304
Nu este medic/terapeut
viorel1304
Am luat si eu alerid, xyzal, dupa doua consultatii la doi doctori dermatologi diferiti. Nimic nu merge si nici nu cred ca va merge vreun tratament prescris de vreun doctor.
Mentionez ca eu am probleme mari doar cand ma stresez si incep sa transpir, la bai fierbinti si la efort.
Ceea ce au functionat foarte bine la mine (cel putin pentru diminuarea simptomelor) au fost: lasarea de fumat; aveam deviatie de sept si datorita acestui lucru aveam un blocaj respirator care favoriza boala si m-am operat; exercitii fizice regulate chiar daca ma jena putin; dusuri cu apa calda si nu fierbinte cu un gel de dus nivea; alimentatie foarte buna; odihna.
Tin sa precizez ca e chiar mult mai bine decat inainte si poate chiar va disparea. :)
0
04-09-2009, ora 18:11
salexul
Nu este medic/terapeut
salexul
Salut viorel1340!
Si eu am deviatie de sept, cum e operatia? e nasoala? e dureroasa?
Merita?
Se obs imbunatatiri ale respiratiei?
Eu nu fumez.
0
16-09-2009, ora 11:22
viorel1304
Nu este medic/terapeut
viorel1304
Operatia e simpla, dureaza maxim jumatate de ora cu anestezie generala-nu simti absolut nimic, putin dureroasa in prima zi cand iti revii din anestezie. Efectele operatiei le vei simti dupa cel putin 3 luni, pentru ca mucoasa e inflamata si cam atat dureaza pana isi revine, nu ai voie nici efort in aceasta perioada. Se merita doar daca deviatia e mare -la mine era blocat cam 60-70% din nara dreapta. Informeaza-te asupra complicatiilor posibile.
Ai mare grija la doctor sa aibe precizie in mana - eu am fost la CMS in Bacau, operatia m-a ajuns 1800 ron, si totul e ok. Poti sa te operezi "fara costuri" daca esti asigurat dar du-te la un doctor bun.
0
20-06-2011, ora 12:04
alinastermin
Nu este medic/terapeut
alinastermin
si eu am un fel de alergie...dar mie imi apar doar pete rosii si mi se incalzeste foarte tare pielea, simt ca ma arde adesea...
Pana anul acesta nu am avut asa mari probleme in sensul ca puteam sa stau la soare pt ca nu mi se inrosea asa de tare pielea, acum de la soare, caldura, emotii imi apar aceste pete inestetice pe corp si nu stiu daca voi scapa vreodata de ele...
daca credeti ca exista vreun leac la aceasta alergie va rog sa ma ajutati...
o zi buna :)
0
26-10-2011, ora 19:15
schatzi
Nu este medic/terapeut
schatzi
buna as avea si eu nevoie de un sfat! sora mea are 22 de ani si de la varsta de 3 luni ii apar pete rosii si accentuate pe tot corpul doctori au diacnosticat-o ca fiind o alergie.
Aceasta se manifesta in felul urmator: atunci cand face efort fizic, sau este intr-o incapere in care este cald,
de la anumite emotii, de la frig cand simte frig, de la oboseala...nu stiu daca chiar este vreun anume moment in care sa zic ca ii apar.indiferent de starea ei ii apar pe intreg corpul niste PETE rosii de diferite dimensiuni, care au in centru cate o zona mai in relief(ca o blbnd?). Aceste eruptii ii provoaca un disconfort greu de suportat.intradevar nu are mancarini doar o senzatie de durere..greutate...toata aceasta urticarie ii dispare dupa aproximativ 1-2 ore timp care variaza in functie de intensitatea aparitiei petelor pe corp.sunt zile in care nu apare nici o pata si sunt zile in care tot corpul este acoperit de pete...am vazut putin mai sus un baiat cu sintome asemanatoare! sora mea de 22 de ani umbla la doctori insa nu a primit nici un raspuns concret...a fost la diferiti medici dar nici un tratament nu i-a folosit!!! una din tratamente a fost cu aerius...cea pe care a mentionata dmn dr. mai sus!!!dar nu i-a folosit petele ii apar in continoare la fel de accentuate!!!
Am intrat pe acest site pt ca vroiam sa aud si parerea altor medici!poate ne puteti ajuta...!!! va multumesc!!!
0
16-11-2011, ora 18:43
alexandru11
Nu este medic/terapeut
alexandru11
salut am si eu aceeasi boala cand fac efort fizic imi apar aceste "pete" rosii si mancarime daca fac efort fizic foarte intens imi apar chiar si pe fata de exemplu astazi am facut efort fizic foartet intens si am avut cea mai puternica eruptie de 2 ani de cnd am boala as dori si sa ma contacteze cnv si sa imi spuna ce tratament foloseste si daca are efect.Eu deobicei iau roletra dar acm nu se mai gasesc aceste pastile deoarece sunt aduse din afara si mi sa prescris cloratadin la medicii care am fost pana acum au fost mai socati decat mine in ceea ce priveste "alergia"sunt elev am 16 ani si ma incomodeaza foarte tare aceeasta boala.Va rog contactati-ma cei care au un raspuns -*

(*modificat de admin)
0
16-03-2012, ora 13:12
andrei_sorin
Nu este medic/terapeut
andrei_sorin
Ma regasesc in aceeasi situatie. Am 25 de ani iar cam de 3-4 ani au inceput sa-mi apara aceste simptome, asemanatoare cu o "alergie la caldura". Fac efort fizic constant, aproape zi de zi, in urma caruia imi apar pete in zona abdomenului si eruptii, relativ mici ca suprafata, gen bubite, pe suprafata bratelor in special pe interior, aproape mai deloc pe exterior. Niciodata pe fata, gat si foarte rar pe picoare. Numarul petelor sau al bubitelor cresc ca numar, suprata si chiar mancarime cu cat efortul este mai intens pe o durata cat mai lunga de timp, sa spunem alergat cativa km. La eforturi intense dar de scurta durata situatia e mai buna, sunt unele momente cand nu-mi apar aproape deloc.

Am fost consultat de un profesor universitar, doctor la Spitalul Colentina din Bucuresti. Se pare ca este o forma de alergie, anumiti centri nervosi ai creierului meu reactioneaza in acest fel cand organismul meu se incinge. Deci, cu cat organismul meu se incalzeste mai mult, cu atat reactia alergica e mai puternica. Bubitele si petele imi dispar odata cu racirea mea si imi revin la normal din punct de vedere estetic.

Momentan iau Xyzal, asa cum mi-a recomandat doctorul, una pe seara. Nu pot sa ma pronunt la un efect, cel putin nu inca. Mi-a recomandat 6 luni de zile, dupa care sa ma prezint la el. A trecut o luna iar efectele sunt foarte putin vizible. Nu sunt fumator, nu beau alcool, am o dieta echilibrata, evit macarea procesata si "junk food-ul". Consum suplimente nutritive, vitamine, antioxidanti, etc. Daca aveti vreo sugestie sau intrebare o puteti pune aici.

Mult noroc.
0
17-03-2012, ora 10:48
florindragos
Nu este medic/terapeut
florindragos
Acum 3 ani prin octombrie, mi-a debutat si mie o urticarie de genu, dar pe mine ma manca pielea pe tot corpu in permanenta, dupa ce faceam dus era teroare, imi apareau si ca niste broboane mici rosii si ma mancau in ultimu hal. Am rezistat 2 sapt si vazand ca nu-mi trece, m-am dus la medicul de familie.
Acesta mi-a dat clorfeniramin. Cand le luam, nu mai aveam nici o problema, daca nu luam o zi, a doua zi iar incepea... si am luat asa vreme buna, cateva luni, pana cand o data am zis sa fac o pauza si sa vad ce se mai intampla, si nu am mai avut probleme...
Acum, ori si-a facut treaba clorfeniraminu (ceea ce nu cred ), ori pur si simplu a disparut...
Bafta tuturor si multa sanatate
0
18-09-2012, ora 01:21
nicicum
Nu este medic/terapeut
nicicum
Am 20 de ani, de 2 ani am si eu aceeasi alergie.La sala cand ma duc simt doar o mancarime foarte superficiala si eventual imi apar 2 3 bubite pe corp(iesite in relief si rosiatice).In schimb cand nu fac efort deloc si duc un ritm normal, mi s-a intamplat sa imi erupa pe corp in proportie de 60% din suprafata corpului.De aceea eu cred ca alergia se manifesta nu numai din cauza efortului sau din cauza caldurii separat, eu cred ca amandoua combinate duc la eruptie.De exemplu eram la fotbal si era un pic frig afara...batea vantu rece si am inceput sa alerg foarte tare.Imediat mi s-a inrosit pielea si au inceput sa imi apara pete iar pielea ma ardea foarte tare.Daca nu le ating si ma relaxez imi trec in 2 ore.Deci cand fac doar efort si temperatura e normala foarte rar imi apar.Vara la plaja nu am nici o problema.
Cand schimb temperatura brusc si fac si efort...am pus-o!Vad ca nu exista remedii, deci Domnu' fie cu noi!
0
05-04-2013, ora 18:42
AdaIonela
Nu este medic/terapeut
AdaIonela
Buna ziua! Am si eu o problema si nu stiu cum sa scap de ea. De aproape 2 ani ma confrunt cu o alergie la caldura primavara cand incepe sa se incalzeasca si simit ca imi e cald fac niste pete mici rosii pe burta spate si pe maine doar cateva. Daca intru imediat intr-o incapere rece in 20-30 de min maxim imi dispar. Daca trebuie sa prezint un referat si am o emotie si imi e putin cald iarasi imi apar. Am fost la alergolog si mi-a facut testul prick si mi-a spus ca sunt alergica la mai multe alimente, la mucegai, praf de camera si cam atat dar im principal la alimente. Mi-a prescris un tratament. Duador 5 zile combinat cu cate o pastila de xyzal seara si aerius la pranz. urmatoarele 10 zile aerius si xyzal, apoi alte 10 doar cu xyzal insa nu ma ajuta cu nimik nici macar o ameliorare. Mentionez ca din cand in cand simt ca imi pica si cate o picatura de apa din nas dar doar primavara patesc asa. Ce imi recomandati sa fac ? S-au mai bine zis de la ce credeti ca este si daca pot sa mai scap vreodata de aceasta alergie. O z buna! Va multumesc.
0
26-05-2014, ora 14:57
KatyJy
Nu este medic/terapeut
KatyJy
BUna ziua...a incercat cineva si metode naturiste? Faceti o detoxifiere a organismului (gasiti o multime pe internet: de la regimul nr. 7 la detoxifierea ficatului cu ulei de masline) si aplicati argint coloidal imediat ce va apar. Eu asa am facut. Usturimea a disparut imediat dupa aplicare. Referitor la cauza, mi-a aparut avand o stare de surescitare nervoasa, fiind foarte cald in locatia in care ma aflam. Evitati sa va imbracati in haine sintetice, ce au tendinta de a supra-incalzi corpul. Mult succes!
0
01-07-2014, ora 13:15
Artencon
Nu este medic/terapeut
Artencon
Topicul e vechi dar vad ca mai posteaza lumea din cand in cand chiar si in 2014 !
Am o intrebare pentru cei care recomanda xyzal : stiati ca adauga kg in plus? cand mi-a fost recomandat medicul a omis sa mentioneze asta. de la 80kg si 1.90 (+ faceam sport) am ajuns la 95 in cateva luni. Din momentul in care am oprit 'tratamentul' si ingrasarea a fost stopata. Poate cineva sa recomande altceva va rog ? Ma chinui cu asta de foarte multi ani si nu mai suport, imi e sila sa fac orice necesita eforta pentru ca in momentul in care ma apuc ma inteapa si ma mananca groaznic pielea vreo 15 minute si dupa imi raman petele alea pe tot corpul aproximativ o 30m - 2h.

p.s: am 20 de ani

KatyJy se poate sa imi detaliezi tratamentul pe l-ai urmat te rog?
1
16-01-2016, ora 13:11
liniste
Nu este medic/terapeut
liniste
Salutare tuturor.Sunt un baiat de 21de ani si trecand prin multe incercari in a scapa de intepaturile astea care se revolta pe spate, pe abdomen si maini, picioare, fese. am gasit o solutie aplicabila pe cale naturala nu suport medicina moderna nici pastilele de la farmacie.Asa ca sa scapati de urzicaturile si intepaturile la emotii si schimbari de temperatura va recomand sa postiti cat puteti de mult (post crestinesc ascetic) si daca locuiti la bloc dusuri fierbinti pentru a inmuia derma (adica in termeni normali frecati 'rapanul' di pi chieli (sunt moldovean :)) indepartati-l si miscati celulele de grasime) rugati in zonele de pe spate pe cineva sa va frece bine ca celulele de grasime sa se mai miste, iarna asta am purtat doar bluza pe piele fara tricou ca sa nu intru in zone cu caldura si sa se declanseze iar...pielea trebuie oxigenata!...afara ca doar e iarna am o geaca prin care nu intra vintul mai lunga pana deasupra genunchilor iar zona de sub brat trebuie sa fie aerisita intotdeauna excludeti tricourile daca nu sunt din bumbac. daca locuiti aproape de zone de campie sau impadurite mergeti va rog sa faceti bai de soare si beti apa de izvor.in primul rand Dumnezeu sa va aiba in paza si sa va ocroteasca si mai faceti o rugaciune cu incredere la Dumnezeu.ca tot ce nu e cu putinta la om e cu putinta la Dumnezeu cereti sa va scape de intepaturi dupa toate astea intepaturile or sa dispara.multa pace si rabdare.
0
05-09-2016, ora 00:35
AlexBay
Nu este medic/terapeut
AlexBay
Bună seara, ma confrunt cu aceeasi problema de cel putin 4 ani. Am 19 ani, tin sa precisez ca m-a afectat foarte mult, in special la scoala, eram retras din cauza "petelor", "mama ce rosu esti, ce ai patit", mai pe scurt mi-a afectat toata socializarea. De la stres, caldura, efort fizic cat se mic, in special de la emotii.
Nu blamez sistemul, am incercat sa merg la dermatolog, dar nici pana in ziua de azi nu am putut primii un diagnostic, primeam raspuns de genul"unde sunt petele, ca nu ai nimic". Eu incercand sa-i explic omului ca imi apar doar cu o anumita conditie si imi dispar tot atat de repede, in fine. M-am documentat pe "net" si am hotarat sa iau Xyzal. Toate bune si frumoase, a mers de minune, inafara faptului ca de la 67 de kg am ajuns la 80+, eu facand sport. Daca nu luam pastila o zi, pac, plin de pete la orice miscare(am luat Xyzal timp se 6 luni). De aproximativ 2 luni nu mai iau, este foarte greu. Cei ce au aceasta problema stiu la ce ma refer, izolarea sociala, blamarea, si tot ce tine de nepasare si batjocura... la scoala nu raspundeam din cauza "petelor". Sincer, nu cred ca exista un leac, daca cineva sufera de aceasta boala si doreste o intalnire a oamenilor diferiti, eu locuiesc in Pitesti, va astept sa petrecem timp impreuna, noi oamenii diferiti, sa putem fii noi insusi. O seara buna
0
03-04-2017, ora 16:17
Rodica Reflexo
Identitate neconfirmată
Rodica Reflexo
Buna ziua celor care au aceasta problema - alergia la efort. M-am confruntat si eu cu aceasta problema pentru mai bine de 6 luni. la fel ca majoritatea dintre voi nu vreau sa apelez la medicamente. Ajutorul meu a fost un curs de reflexoterapie pe care l-am facut intr-o scoala foarte buna. De cand am inceput scoala si am stimulat reflexogen punctele legate de imunitate in special, alergia mea a disparut. As vrea sa mai precizez ca am un regim de viata destul de cumpatat (l-am avut si inainte de reflexoterapie). Daca doriti, va pot impartasi si alte detalii despre "experienta mea" cu alergia de efort.
0
09-06-2017, ora 16:12
Andrei966
Nu este medic/terapeut
Andrei966
Buna. Imi poti spune mai multe despre aceasta practica? Iti dau numarul meu si daca imi poti povestii putin despre ea ti-as fi recunoscutor avand aceeasi
Problema ca si ceilalti. ------*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  •