alergie de la suzeta

19-12-2013
Anais.S
Nu este medic/terapeut
Anais.S
buna ziua!
revin din nou cu o problema!!!!
baietelul meu de 1 an si 4 luni i-au iesit bubite mici pe fata, medicul dermatolog ne-a recomandat o crema Repair si ne-a spus ca este alergie la suzeta, am renuntat la suzeta din seara de cand am venit acasa de la dermatolog, am folosit crema Repair, dar nimic...nu au trecut bubitele, am mers la medicul de familie, ne-a spus ca s-ar putea sa fi facut alergie la Zentel(a urmat un tratament pt giardia) ne-a recomandat aerius si ultralan, din prima seara cand a luat aerius si am folosit unguentul s-a vazut ameliorare(5 zile am urmat tratamentul), dupa ce l-am terminat au trecut 3 zile si au aparut iarasi, va mentionez ca nu apar decat pe fata, sub forma de cosuri mici mici rosi.ce ar trebui sa fac?ce analize trebuie sa urmez?
Va multumesc frumos!
5 comentarii
0
19-12-2013, ora 20:23
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
incercati sa dati pe fata cu creme de dermatita atopica - gen trixera de la avene. aveti grija cu ce il spalati pe el si cu ce ii spalati hainele. dalinul, johnson, chiar nivea- eu nu am incredere in ele si pot da alergii. balsamul sa fie special pentru bebelusi la spalatul rufelor si clatite neaparat de doua ori. daca va permiteti spalati copilul cu bioderma, mustella sau alte produse prietenoase pentru copii.
la trixera am vazut efecte foarte foarte bune.
0
24-12-2013, ora 14:52
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna ziua!

In primul rand nu va recomand sa folositi nici un fel de tratamente locale (creme, unguente etc.) si
va explic si de ce. Prin piele organismul elimina o buna parte din substantele toxice aflate in interiorul sau. Prin aplicarea
tratamentelor locale, impiedicam sau chiar blocam aceasta eliminare, substantele toxice raman in interior si creaza
probleme interne, mult mai grave decat eruptiile cutanate propriu-zise.
Va recomand sa va adresati unui homeopat care trateaza si copii. Pana atunci, puteti sa-i dati pe gura,
dizolvate in putina apa plata, extracte din muguri de coacaz negru MG=D1, de nuc MG=D1, de platan MG=D1.

Nu-i dati sucuri si nici alimente cu chimicale, "E"-uri; alimentatia sa fie cat mai naturala.

Cu respect,
Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
24-12-2013, ora 20:06
Anais.S
Nu este medic/terapeut
Anais.S
buna seara!
D-le dr. Ciprian- Laurentiu Vlaicu va multumesc frumos pt amabilitate si buna vointa de a-mi raspunde, am sa va urmez sfatul.
Va multumesc frumos!
Sarbatori fericite!
0
24-12-2013, ora 20:08
Anais.S
Nu este medic/terapeut
Anais.S
Buna Geaninaleabu, iti multumesc pt sfat, am sa tin cont de el, dar mai intai de toate am sa urmez sfatul medicului Ciprian-Laurentiu Vlaicu.
Sarbatori fericite iti doresc!
0
01-01-2014, ora 12:14
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
Orice ati face produsele de spalat de la baita trebuie schimbate oricum. Ca nu are rosts a incercati sa tratati bagand chimicale pe alta parte. Produse cat mai prietenoase posibil...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: