alergie, intoxicatie

07-09-2009
ioannam
Nu este medic/terapeut
ioannam
bunicul meu are 93 de ani
are ceva sensibilitate in ceea ce priveste alimentatia
acum o saptamanta a facut o alergie(pete mari rosii si cateo regiune mica si bubitze albe)
el spune ca nu ia cazut bine un pateu
iam dat gluconat de calciu, hidrocortizon hemisuccinat si claritine timp de 5 zile
ia trecut...
dupa cateva zile iarasi a avut eruptie iam dat din nou hidrocoz...etc dar nici cum nu ii se opreste pluritul si are si simptome de genul arsuri
lam dus la un dermatolog, ia dat medrol, clorfeniramin si un unguent preparat
nu inteleg scrisul sa va spun diagnosticul,
nu sunt multumita de felul cum la tratat.
nici macar nu sa ridicat de la birou sal vada si nu ia facut nici o anamneza
puteti sami dati indicatii ce fel de analize ar trebui facute sa stiu de unde provine
cred ca e vorba de o infectie cu vreun virus
19 comentarii
0
07-09-2009, ora 14:55
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Daca a mancat pateu este intoxicatie de la pateu, care apare foarte des.
Ce ia aparut ulterior provine de la medicamentatia toxica pe care i-ati administrat-o.
Daca i-ati fi dat ceaiuri acuma nu ar mai fi avut poate deja nimic, insa cu medicamentele pe care i lea-ti dat ati oprit procesul natural de eliminare prin piele si ati agravat situatia.
La fel o sa se intample si cu medicamentele date de medic.
Ati vrut sa faceti bine dar ati facut rau din cauza ca aceste medicamente NUMAI BINE nu fac.
Uitat-ti deci teoria cu virusul...caci este gresita. Cauza este de la pateu si de de la medicamente.
Il puteti vindeca numai cu remedii naturiste sau homeopate, dar cu medicamente dinastea in veci nu.
0
07-09-2009, ora 16:18
ioannam
Nu este medic/terapeut
ioannam
imi indicati va rog ce ceaiuri sau ce pot sai dau..
tratamentul cu medrol si clorenimin numai astazi i la prescris
0
07-09-2009, ora 16:45
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Pentru detoxifiere cel mai eficient ceai este ceaiul de galbenele. Apoi vine cel se salvie si de urzica (mai ales daca are urticarie).

Compresele cu panza de in inmuiate in ceai si aplicate local ajuta de asemenea.

Daca aveti posibilitatea sa cumparati remediul homeopat
Arsenicum album CH30 si
Nux vomica CH30

de la o farmacie homeopata (Dona sau Helpnet in orasele mari). Un tub costa 6 lei.
Se suge cate o SINGURA granula din fiecare pe zi, Arsenicum dimineata si Nux vomica seara timp de 2-3 zile sau pana la disparitie, dar nu mai mult de 6 zile. Arsenicum este pt. intoxicatia de la pateu si mancarime cu arsuri, Nux vomica detoxifiaza eficient ficatul si sangele.

O combinatie de ceauiri cu homeopatie este cea mai eficienta metoda.

In plus cateva tratamente locale simple dar efective la piele:
-
Psoriasis, mâncărime, boli de piele (şi acelea pe sistem nervos)
Comprese şi inhalaţii cu frunze de dud
Ingrediente : 1 pumn de frunze de dud, un sfert de litru de apă.
Frunzele se fierb bine în apă (3 minute) şi se strecoară apa de frunze. Cu apa aceasta se spală părţile cu mâncărime iar frunzele calde se pun ca compresă timp de 1 oră. Când se usucă se schimba frunzele cu altele calde şi umede. Folositoare sunt şi inhalaţiile cu aburul de la ceaiul de frunze de dud sau sauna în care se aruncă pe piatra încinsă ceai de frunze de dud.

Spălaturi cu apă de orz
100g de orz se pun câteva ore în apă rece pentru a se înmuia, se fierb timp de 1 oră, se strecoară şi cu lichidul gros care se obţine prin strecurare se spală pe faţa sau la pielea. Nu se şterge imediat ci se lasă să se usuce de la sine.

Mâncărime la piele, insomnie
Seminţe de mac comestibil
Hildegard: "seminţele de mac (comestibil) mâncate aduc somnul şi împiedică mâncărimea pielii. Se pot mânca fierte în apă. Însă mâncate nefierte ele au un efect mai puternic decât gătite"
0
07-09-2009, ora 17:37
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Alimentele foarte procesate predispun organismul la a dezvolta diverse sensibilitati si intolerante. Pateul este unul dintre cele mai nocive, colorantii, conservantii si in general excipientii sunt la ei acasa in pateu si se gasesc din belsug, iar concentratia de condimente exagerat de mare determina: hiperaciditate, iritatii gastroenterologice, aerocolie (Acumulare de gaze in intestinul gros, care da senzaţia de balonare a abdomenului) etc. EVITATI astfel de preparate culinare care sunt adevarate bombe de toxine...

Pt. depurare puteti foarte eficienta este si combinatia dintre brusture si trei frati patati, 2 cani pe zi cu 30 de minute inainte de masa, timp de minim 7 zile.


Insanatosire grabnica!


In speranta ca v-am putut fi de folos, cu placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
07-09-2009, ora 17:38
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
draga micutza, la varsta bunicului dvs, trebuie sa aiba mare grija cu alimentatia, pentru ca ficatul dumnealui e tot de 93 de ani si e obosit!
sa nu mai manance pate de ficat si lucruri de astea. Un gratarel de pui, un cas de vaca, multe multe fructe daca nu are cumva diabet.
Este bine sa se dezintoxice cumva, clorocalcin nu poate lua?
Sanatate multa!
0
07-09-2009, ora 17:39
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
intrebati un medic de clorocalcin daca nu l-ar ajuta, nu stiu daca nu ii face rau la rinichi daca are ceva la ei.
0
07-09-2009, ora 18:01
ioannam
Nu este medic/terapeut
ioannam
multumesc mult de ajutor iam cumparat ceai de galbenele.mai multe plante ce miau fost indicate
acum e mai linistit, doarme
si petele nu mai sunt asa de accentuate
chiar daca 93 de ani nu a avut probleme serioase, asta ii se trage din razboi.carne si preparate din carne manaca foarte putin
nu e chel, nici carunt nici cocosat
tensiunea pulsul ca un tanar le are:)
0
08-09-2009, ora 11:02
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Draga Miu: nu este recomandabil de a anula efectul unei toxine (necunoscute inca in acest caz, poate fi un patogen activ ) printr-o alta toxina (clorcalcin) al carei efect poate fi zero catre patogenul cu pricina.

Exista destule remedii naturale (cat si homeopate) fara nici un efect secundar si aceste trebuie date cu predilectie in cazuri de intoxicatie.
De ce sa riscam sa daunam acum altor organe numai pt. a face ceva ?
Sunte destule persoane in acest forum care au primit daune de la clorocalcin...
Alegeti mai intai remediil naturale inainte de orice substanta chimica mai ales daca nu stiti exact cauza, efectul substantei si daunele aduse... in ceaiul de galbenele sunt multe substante active cu gama foarte larga de actiune spre deosebire de clorocalcin.
0
14-09-2009, ora 19:42
zapgab
Nu este medic/terapeut
zapgab
buna ziua. numele meu este Gabriel si fac un tratament cu medrol, ptr o pareza pe nervul nr 6!! de 1 saptamana de zile au inceput sa imi apara mici bubite rosii, pe umerii, pe ceafa pe sub par, chiar, mai nou pe spate... vreau sa stiu daca e de luat in seama, sau daca este doar o reactie din cauza medicamentului MEDROL!!! fac tratament de 3 1/2 saptamani!!

Va multumesc anticipat.
0
14-09-2009, ora 19:46
zapgab
Nu este medic/terapeut
zapgab
ca o completare, vreau sa stiu daca aceasta eruptie, poate sa fie pricinuita si de alimentatie!!
0
14-09-2009, ora 20:37
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Eruptiile cutanate pot fi cauzate de alimentatie, dar si de substanta activa din Medrol. Da-te de 3 ori pe zi cu lotiune Calamine si consulta dermatologul...numai bine!


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
23-11-2009, ora 19:54
ioannam
Nu este medic/terapeut
ioannam
buna mr.nick
va rog sa-mi da-ti din nou adresa de email unde va pot scrie
mi-ati lasat-o pe mess dar am pierdut-o din pacate
multumesc
1
23-11-2009, ora 20:06
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
:) Ok, -*
Se mai întâmplă (din cauza stresului)! Toate cele bune;)

(*modificat de administrator).
0
14-06-2011, ora 00:11
bebe vio
Nu este medic/terapeut
bebe vio
buna am si eu o problema cu o intoxicatie cred de 2 zile a inceput sa ma manace piele dar nu am bagat de seama pt ca nu imi apare pustule sau bubite rosi nimik, daca ma scarpin imi apare ca niste basicute pe piele si imi da cu intepaturi daca nu ma scarpin nu am vrut sa folosesc medicamente pt ca stiu ca nu sunt recomandate si am baut ceai de salvie dar nu are nici un efect pana acum ma gandesc sa caut tavegil sau aerius daca nu imi trece ce imi recomandati sau ce credeti ca poate sa fie? sa fie o forma usoara de intoxicatie sau e ceva mai grav.
0
28-06-2011, ora 02:16
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună dimineaţa!
Bebe vio, mâncărimile dv. pot fi rezultatul unei dereglări neurologice, nu neapărat rezultatul unei intoxicaţii.
Astfel de mâncărimi au sau pot să aibă deosebit de multe cauze potenţial localizate în teritoriul tuturor sistemelor organice (sistemul nervos, digestiv, endocrinologic etc.); ele pot să vă apară în momente cu stres intens şi prelungit, ca reacţie la un factor stresor, sau pot să vă apară pe fondul manifestării simptomatice, mai mult sau mai puţin evidente, total sau parţial, a unor boli dermatologice precum: urticaria, dermatita de contact, dermatita atopică sau herpetiformă, candidoza cutanată etc.
Şi totuşi, faptul că la scărpinarea pielii simptomatologia vi se agravează, mai mult ca sigur problema dv. este de natură alergică. S-ar putea să aibă legătură directă cu o intoxicaţie alimentară; intoxicaţiile alimentare de foarte multe ori produc erupţii alergice însoţite de mâncărimi.
Puteţi lua un comprimat de clemastină (Tavegyl), dacă nu mai aveţi răbdare, şi vă puteţi tampona cu loţiune Calamine pe zonele cu mâncărimi, pentru a obţine o calmare cutanată, strict până ajungeţi la medic (Aveţi grijă că antihistaminicul Tavegyl produce sedare accentuată. Loratadina (Claritin), însă, nu produce sedare!)
Vă sfătuiesc să consultaţi de urgenţă un medic dermatolog!
Însănătoşire grabnică.
0
02-07-2011, ora 18:19
bebe vio
Nu este medic/terapeut
bebe vio
mersi mult intradevar am luat tavegyl si mi-au trecut mancarimile si nici nu am mai avut probleme de atunci se poate intradevar sa fie pe fond nervos pt ca am fost cam stresata dar totusi dau vina pe ce am mancat.Ce stii de ceaiul de matase de porumb am auzit ca ar fii bun pt o detoxifiere a organismului?e adevarat?
0
05-07-2011, ora 13:50
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră/dnă Bebe vio, dacă v-au trecut mâncările după ce aţi luat Tavegylul, să ştiţi că aţi suferit de o alergodermie, cel mai probabil, din cauza mâncării ingerate.
Ceaiul din mătase de porumb este unul dintre cele mai cunoscute remedii naturiste diuretice şi saluretice (elimină apa şi sărurile aflate în exces în organism). Acţionează şi ca detoxifiant, însă cu precădere în sfera renală, cea a rinichilor, tocmai de aceea este şi recomandat în afecţiuni renale precum cistita şi pielita, de pildă.
Pentru o detoxifiere totală a organismului, pe toate planurile, foarte bună este argila albastră de Răciu, folosită în cure!
_

Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu iubire şi respect, dorindu-vă toate cele bune,
Nick
0
07-07-2011, ora 15:30
myrei
Nu este medic/terapeut
myrei
buna mr.nick am si eu o problema cu alergiile cred, de vreo 2 luni cam asa am o mancarime ingrozitoare de piele imi apar mai ales intre degetele de la maini niste bubite cu lichid de ce va timp mi s-a extins mancarimea pe tot corpul mai ales de o saptamana pe sani pe picioare ma scarpin pana mi se innegresc ce pot sa fac, prima data am zis ca este de la dero deoarece am lucrat intr-un magazin unde mai vinde-am dero vrac am aceste mancarimi mai ales noapte imi vine sa rup pielea si as vrea sa stiu daca se transmit pt ca sotul are asa ceva
0
12-07-2011, ora 22:31
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dnă Myrei, citindu-vă prima parte a mesajului, iniţial am crezut că suferiţi de eczemă dishidrozică, ea localizându-se strict palmar şi/sau plantar (în zona palmelor şi a picioarelor); ca erupţie constă în numeroase vezicule localizate electiv pe feţele laterale ale degetelor, dar şi pe palme şi plante (tălpile picioarelor), restul tegumentului fiind discret eritematos sau normal ca aspect, cu mâncărime intensă, însă după ce am ajuns la partea de mijloc şi cea finală a mesajului, am început să mă cam răzgândesc, de vreme ce simptomatologia dv. s-a extins pe tot corpul. Şi totuşi, insist să cred că suferiţi de un tip de eczemă alergică, nu non-alergică, fapt pentru care ar fi indicat să consultaţi un medic alergolog, în următoarea perioadă de timp, fără să vă ignoraţi simptomatologia şi fără să amânaţi consultul.
Până ajungeţi la medic puteţi lua un medicament antialergic, respectând indicaţiile din prospectul aferent lui, dacă nu aveţi vreo contraindicaţie - un medicament precum Claritine sau chiar şi Ketotifen, de exemplu, administrat timp de 3 zile, o dată pe zi, seara, înainte de culcare, în combinaţie cu produs dermato-cosmetic precum untul de mango, pentru uz extern - un preparat deosebit de eficient în ameliorarea sau tratarea mâncărimilor şi a erupţiilor de natură diferită, inclusiv alergică.
----------*
Vă rog, consultaţi medicul, împreună cu soţul dv., dacă şi dânsul are o astfel de simptomatologie.
Însănătoşire grabnică!

(*modificat de administrator)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Gastroenterită sau intoxicație alimentară - cum le deosebești?
  • Antibioticele în exces pot crește riscul de apariție a alergiilor
  • Intoxicația alimentară
  • Indigestie vs intoxicația alimentară - diferențe, clarificări
  •