alergie, rinita sau altceva?

21-08-2011
Cos min
Nu este medic/terapeut
Cos min
buna ziua..problema mea e ca de 2 ani, doar in timpul verii, dimineata si seara cand simt usoare schimbari de temperatura incepe sa-mi curga nasul, stranut. Uneori chiar si noaptea ma trezesc ca-mi curge nasul. Doctorul de familie initial mi-a zis ca e alergie la acarieni, mi-a dat Medrol, anul acesta de acarieni nu a mai pomenit, mi-a prescris Nasonex si Tinset. Cat timp iau medicamente totul ok, cand le termin problema revine. Nu inteleg ce poate fi, de ce dimineata dupa vreo 2 ore imi trece totul? I-am cerut doctorului sa fac un test pt alergii dar a zis ca astfel de teste se fac cand inceteaza alergia, deci vara nu se pot face, cred ca se referea tot la acarieni. Nu traiesc intr-un mediu excesiv de prafuit, deci acarienii sunt in cantitati obisnuite, ca in orice casa. Innainte sa consult un ORL incerc sa descoper ce poate fi cu ajutorul internetului.
Multumesc anticipat!
5 comentarii
0
22-08-2011, ora 07:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sigur este vorba de oreactie alergica
incearca sa scoti din aliemnatie produsele alergene( condimente, coloranti artificiali, euri.s.a)
scoate din dormitor.. florile de camera, covoare, perne.s.a lucruri naturale.. foloseste numai sintetice antialergene
0
22-08-2011, ora 21:47
Cos min
Nu este medic/terapeut
Cos min
multumesc d-le doctor
0
31-08-2011, ora 23:47
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Cosmin, pentru linistea ta, fa-ti un exudat nazal cu antibiograma. Este posibil sa fie o sinuzita care s-a cronicizat.
Inainte de recoltare nu te speli in nas si sa nu fi facut tratament cu antibiotice sau picaturi in nas cel putin 10 zile.
Daca ai facut, asteapta sa treaca 10-12 zile si fa-ti exudatul cu antibiograma neaparat ca sa stii la ce antibiotic este sensibila bacteria, nu iei asa orice.
Daca iti iese ceva, mergi cu rezultatul si antibiograma la un doctor ORL ca sa-ti dea tratament.
Nu doctorul de familie trebuie sa stabileasca de ce natura este problema ta la nas ci dr ORL.
Eu tind sa cred totusi ca este un microb acolo care poate sa se fi instalat pe un fond alergic.
0
01-09-2011, ora 20:09
Cos min
Nu este medic/terapeut
Cos min
multumesc pt sfat...unde se face exudatul nazal cu antibiograma, tot la ORL-ist?
0
02-10-2011, ora 19:31
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Scuze pentru intarziere, exudatul se face la un laborator de analize. intrebi la spital sau la o clinica.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rinoreea cronică - cum oprești secrețiile nazale?
  • Îmi curge apă din nas
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  • Pacienții diagnosticați cu rinită alergică prezintă un risc mai scăzut de parodontoză
  •