alergia la un decongestionant nazal

14-02-2014
Alexandrina1980
Nu este medic/terapeut
Alexandrina1980
Buna ziua,

Revin catre dumneavoastra.. Dl. Doctor Flueraru cu o intrebare..Eu de cand ma stiu am probleme cu alergiile la produse apicole. Recent, am incercat sa masez gingia cu tinctura de propolis (uitand de problema cu alergia) si m-am trezit cu jumatate de fata umflata, pa partea unde a avut loc contactul cu propolisul...)

Intrebarea mea este (deoarece am o fetita care a suferit de polipi nazali si folosim fel de fel de decongestionante pentru nas...): Cum pot testa un spray de nas care contine propolis? L-am cumparat pentru ea in speranta ca o va ajuta mai mult cu respiratia, dar acum stau si ma gandesc...daca eu sunt alergica, sa nu fie si ea...si ar fi destul de rau sa ii ajunga in gat...

Cand era mai micuta a consumat miere si nu a avut nici o reactie..
Se poate testa cumva pe piele, sau cum ar trebui sa procedez?

Va multumesc.
3 comentarii
0
14-02-2014, ora 13:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. reactiile alergice NU e obligatoriu sa fie mostenite
2 reactiile alergice tin de UN orga nism Intoxicat cu Intestinele care Nu functioneaza corect in sensul detoxifierii si eliminarii radicalilor liberi si toxinelor din organism
3 REactii alergice la produse apicole fac NUmia persoanele infectate cu Paraziti Intestinali
tre sa faceti cura de Parazitare cu pelin, cuisoare si tinct De nuca neagra ( gasiti schema pe internet
4 la copilu puteti folosi spreiuk cu propolis.. dar trebuie vazuta la ORL sa stiti ce tratati
0
27-03-2014, ora 23:17
catalinailie
Nu este medic/terapeut
catalinailie
Buna seara. Datele problemei mele sunt urmatoarele:
Noiembrie - rinosinuzita am ramas cu nasul infundat fara secretii si pana in ziua de azi folosesc decongestionante nazale.
tot de atunci am palpitatii(aritmie extrasistolica) probleme cu respiratia (senzatia ca nu imi ajunge aerl necesar in plamani), nod in gat. Singurul lucru care ma linistetse - Aspacardinul. Analize sange perfecte, tsh in limite. problema mea este un nod in gat care de o luna nu dispare. la inceput il simteam in diferite locuri acum e fix. simt chiar cum inghit.gatul este curat, gangionii nu sunt inflamati. mananc norma, respir normal acum. dar am senzatia in gat care ma inebuneste si tot timpul inghit in sec doar doar dispare senzatia. se intampla sa ma si doar dar mai mult e senzatia de medicament ramas in gat sau ca e ceva acolo care ma inteapa. imi vine sa imi bag degetele pe gat sa vad daca am ceva. m a dat peste cap de tot. am si doua fetite mici si ma obsedeaza si nu pot sa ma desfasor normal din cauza asta. au fost doar cateva zile in care am ragait mai des si am avut ceva arsuri dar nu mai mult de o saptamana. Am primit diagnostic de depresie postpartum desi am nascut de 2 ani. Am incredere in parerea Dumneavoastra si astept un sfat: ce am, ce investigatii sa fac.ce tratament sa urmez. Sunt din Pitesti. multumesc
0
28-03-2014, ora 12:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
urgent un consult ORL si endoscopie nazala.. pentru a depista cauza respiratiei proaste nazale..si daca e cazul faceti si interventiile pentru a avea o respiratie nazala buna..fara picaturi
cred ca jumate din probelme tin de acele vazoconstrictoare.. care ajung in faringe si usuca mucoasa faringiana dar sunt absorbite si in sange, , unde duc la tensiune intracraniana sau arteriala marita si palpitatii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: