alergia la soare.. sa ma ascund de soare, sa nu ma mai machiez niciodata si sa nu mai merg la mare?

13-08-2007
maia-maria
Nu este medic/terapeut
maia-maria
In luna februarie mi s-a declansat o reactie de tip alergic pe fata, gat si decolteu. Am fost pana acum la 2 medici dermatologi. Am urmat tratamentele clasice cu antihistaminic si creme cu cortizon (Locoid si Elocom). M-am luptat cateva luni cu simptomele suparatoare (inrosirea pielii; bubite mici, rosii; mancarime; senzatia de arsura; uscarea pielii) si am facut constiincioasa tratamentele, am tinut regimuri stricte, am inlaturat produse cosmetice si alti factori alergeni. Am descoperit impreuna cu un doctor ca este alergie la soare.
Din februarie si pana acum am in permanenta aceeasi problema. Nu pot sa stau nici 5 minute la soare. Este cumplit de greu de suportat. Nu mai ies din casa cand este soare, dimineata cand trebuie sa merg la plimbare cu copilul caut drumurile umbrite si aleg locurile de joaca fara soare. Nu pot sa o tin asa toata viata si sa fug de fiecare raza de soare.
Va mai spun ca am fost sensibila la soare din adolescenta, asa ca foloseam creme de protectie, nu stateam la soare dupa ora 11, imi protejam capul s.a.m.d.. Reactiile din anii trecuti se rezumau la nivelul decolteului, care treceau de la sine in cateva zile.
Acum pielea fetei este foarte sensibila, are tendinta sa se usuce(eu aveam un ten gras, curat far probleme, care necesita un minim de ingrijire), nu mai suport nici cel mai mic machiaj, am bubite mici rosii pe fata(n-am avut niciodata probleme cu tenul) si nu suport decat crema pentru piele sensibila. Am incercat si cremele de protectie solara foarte scumpe, dar uneori inrautatesc situatia.
mi s-a spus ca nu exista tratament pentru alergia la soare si ca de acum incolo tot asa o sa fiu.
Chiar nu se poate face nimic?
Va trebui sa stau cu antihistaminicul in buzunar, sa ma ascund de soare, sa nu ma mai machiez niciodata si sa nu mai merg niciodata cu copilul la mare?
Se poate face ceva?
5 comentarii
0
21-08-2007, ora 00:00
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Psihoterapie ai incercat?

Sunt multe afectiuni dermatologice care raspund bine la hipnoterapie, mai ales in faza acuta.
0
04-11-2007, ora 00:00
tori
Nu este medic/terapeut
tori
Buna, am avut si eu aceeasi problema, si medicul meu dermatolog mi-a recomandat ( chiar daca nu e o rezolvare dintre cele mai sanatoase)ca inainte de orice expunere la soare sa fac 2-3 sedinte de solar.L-am ascultat, iar de atunci nu mai am probleme asa de mari( in sensul ca la inceputul primaverii alergia imi aminteste de mersul la solar, dar dupa aceea est ok)
0
07-07-2008, ora 00:00
daiana_030
Nu este medic/terapeut
daiana_030
Buna am acceasi problema ca si dv...da nu prea sint multe de facut insa , nu stiu sub ce tratament sinteti dv...eu iau tableta 1 ora inainte de a merge afara si credeti ma ajuta..insa daca am uitat sa o iua nu mai ajuta nimik doar injectiile Cortizon...situatia mea este la fel de gravaa chiar foarte grava.medicamentele pe care le iau se numesc.CETIRIZIN sint foarte bune...incercati aceste medicamente...multa SANATATE
0
13-09-2010, ora 16:32
maria1973
Nu este medic/terapeut
maria1973
aaaaaaa si sa nu uit, si mie mi sa intamplat acelasi lucru cu alergia din cauza soarelui, am folosit crema Bepanthol, este super dar trebuie sa folositi crepa cu protectie 15 sau 20 cand va expuneti la soare.

Bafta
0
21-04-2011, ora 11:51
vicro89
Nu este medic/terapeut
vicro89
Deja de 4 ani, la o perioada de timp dupa expunerea la soare initial mi se irita pielea, apoi apar niste bubite mici, asemanatoare cu cosurile si pline cu un lichid albicios. Initial imi aparea doar pe piept si pe abdomen. Apoi s-a extins si in zona acoperita de manecile tricoului. Apoi a urcat la nivelul cefei.Acesta este primul an in care a urcat la nivelul fetei, mi s-a umplut fruntea de aceste mici bubite si a inceput sa coboare si inspre nas. Nu e nevoie decat de 20-30 de min de expunere la soare si imi apar aceste bubite. Dupa cercetarile mele de pe internet, simptomele sunt exact cele descrise la boala Eruptie polimorfa la lumina. Pentru tratarea efectelor mi-a fost recomandat in primul rand Xyzal iar apoi Advantan Milk. Tin sa precizez ca roseata a disparut in urma aplicarii unguentului Advantan Milk, dar bubitele au aparut in acelasi numar. Caut un doctor dermatolog care ma poate ajuta cu problema mea, eventual chiar sa incerce sa combata cauza, nu doar efectul. Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar alergiile?
  • Antibioticele în exces pot crește riscul de apariție a alergiilor
  • Remedii pentru pielea uscată
  •