alcool in combinatie cu medicamente periculoase

29-11-2008
ioanagro
Nu este medic/terapeut
ioanagro
Buna ziua! Am o mare durere si grija: sotul meu face tratament cu Vasilip, Zomen, Aspenter, Leridip si Nebilet de vreo doi ani, si in acelasi timp consuma cam 0, 5 litri de vin pe zi si fumeaza un pachet de tigari; eu am citit cel putin la Vasilip ca este interzis consumul de alcool, si am vazut acelasi lucru dar nu atat de categoric si la alte medicamente din reteta. AS DORI SA STIU CE EFECTE SECUNDARE PROVOACA ACESTE ASOCIERI, CA SA-L CONVING SA NU MAI BEA.Mentionez ca are probleme cu tensiunea oscilanta, colesterolul, reumatismul si este operat de ulcer.Deseori dupa masa se face alb ca varul, moale, sau are palpitatii teribile, de zici ca acuma moare. Va ROG, AJUTATI-MA SA FIU SUFICIENT DE CONVINGATOARE!VA MULTUMESC.
1 comentarii
0
29-11-2008, ora 12:17
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Aceste asocieri ii pot produce un infarct de miocard sau un accident vascular cerebral cu paralizie.Dar in mod sigur ca si medicul de familie isi strica gura de pomana si nu are mai mult succes decat ai tu. Daca nu sunt destul de convingatoare faptul ca dupa mese se face alb ca varul si ca are si acele palpitatii nu cred ca noi aici vom avea mai mult succes.Daca nu are vointa sa lase fumatul si alcoolul aceste medicamente asociate si bolile deja existente pot avea urmari grave asupra lui.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.