albire incisiv

26-07-2010
Julianne
Nu este medic/terapeut
Julianne
Buna ziua. In urma unui tratament la dintii din fata, mi s-a pus o plomba la un incisiv care are o culoare diferita ( mai galbuie) decat dintele alaturat. Cum as putea albi dintele respectiv?Cineva mi-a spus ca dintele ar putea fi imbracat cu un "material" mai deschis la culoare, dar nu stiu exact despre ce procedura este vorba si nu vreau sa fie ceva care sa atraga si mai mult atentia.
Va multumesc mult.
1 comentarii
0
26-07-2010, ora 16:00
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Nu am inteles bine: plomba e mai galbuie sau dintele?
Daca plomba e mai galbuie, atunci trebuie inlocuita pt a respecta culoarea dintelui.
Daca dintele e mai galbui, se poate albi in cabinet.

In functie de cit a fost caria de mare (s-a scos nervul la acest dinte?) se hotaraste care e cea mai buna metoda:
- albire,
- albire + fatetare (presupune aplicarea unei fatete de ceramica pe suprafata vizibila a dintelui, procedura oarecum asemanatoare cu aplicarea unghiilor false),
- imbracare cu o coronita, daca distructia dintelui a fost destul de mare. Va recomand ceramica (portelan).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul