alaninaminotransferaza ( GPT- ALAT? ALT) 163 u-l. E GRAV???

14-04-2008
pone80
Nu este medic/terapeut
pone80
BUNA ZIUA. am si eu cateva intrebari; tocmai am facut niste analize, si alaninaminotransferaza e mare 163.
e grav?, doctorul mi-a spus ca sunt pasibil de hepatita B sau C, DAR...exista si posibilitatea sa fie asa mare ptr ca sunt mai "grasunel" :) adik 110 kg, si mi-a dat o lista cu anumite mancaruri interzise si permise, si sa ma pun sa slabesc.
Intre timp mi-a zis sa fac ecografie abdomen superior si inferior, pe care momentan nu am cand sa o fac ptr ca nu exista locuri la programre la clinica respectiva( e vorba de medicover), s-ar putea in luna mai sa fie disponibilitate.
Dupa ce fac aceasta ecografie, mi-a zis ca o sa repetam analizele, ca sa elimine orice suspiciune de hepatita.
Acum eu incerc sa respect sfatul doctorului, cu toate ca sunt un mare gurmand :).dar sincer sunt putin mai mult speriat.
A citit de pe net mai multe articole despre hepatita b si c, si lucru acesta imi da mult de gandit.
Adevarul e ca ar trebui sa astept linistit, sa fac si al doilea set de analize, dar totusi as vrea sa mai aud niste pareri ale D-voastra, chiar daca sunt de rau sau de bine.
Inca ceva, anul trecut am mai facut un set de analize, prin august, , si medicul de familie nu mi-a zis nimic ca mi-ar fi iesit ceva anormal in analize.
Ce sa zic.astept parerile D-voastre.
va multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.