Dupa pauza de 7 zile sunt protejata in continuare?

01-09-2010
crisssssss
Nu este medic/terapeut
crisssssss
daca dupa pauza de 7 zile am luat alte anticonceptionale, le-am schimbat.. sunt protejata din prima zi ?
7 comentarii
0
01-09-2010, ora 19:13
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ce contraceptive ai inlocuit si cu ce ?
0
02-09-2010, ora 10:59
gheorghe82
Nu este medic/terapeut
gheorghe82
Am avut contact anal neptotejat cu prietenul meu, si dupa 4 zile i-au aparut nniste iritatii rosii pe varful penisului si pielea a inceput sa i se inrosesca si sa se umfle putin, are niste usturimi dupa ce urineaza.Precizez ca penisul este f sensibil la atingere, il doare.Eu am o usoara mancarime in exteriorul zonelor genitale.Ce as facem?
0
03-09-2010, ora 11:47
crisssssss
Nu este medic/terapeut
crisssssss
logest cu diane 35


imi raspundeti va rog? :-s
0
04-09-2010, ora 19:02
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@crissssssss: Da, esti protejata din prima zi.
0
04-09-2010, ora 19:17
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@gheorghe82: S-a iritat si infectat facand sex anal.in cazul intretineri unor astfel de contacte sexuale exista niste reguli si igiena este stricta, altfel pericolul aparitiei unor infectii este mare.cumpara-i Ciprolen 500mg [ 1 cp dimineata si unul seara timp de 10 zile ], Nidoflor crema cu care se va unge zilnic dupa ce se spala cu sapun antimicrobian Protex.chilot curat zilnic, din bumbac.
0
05-09-2010, ora 01:05
Andrea16
Nu este medic/terapeut
Andrea16
as vrea sa iau anticonceptionale, dar mie frica sa ma ingras.daca ma duc la un ginecolog si daca imi prescrie el at este posibil sa nu ma ingras de la ele? o prietena a luat anticonceptionale fara sa i le prescrie un medic si sa ingrasat destul de mult...este posibil ca sa nu fi protejata daca iei fara sa iti prescrie un medic? va rog daca puteti sa imi raspundeti.va multumesc.
0
06-09-2010, ora 19:56
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@Andrea16: Vei fi protejata oricum daca incepi sa iei contraceptive, cu sau fara acordul medicului.dar ar trebui, totusi, sa vorbesti cu un medic de la un cabinet de planning familial [ gasesti un astfel de cabinet in mod sigur in cadrul maternitatii ].contraceptivele retin putin apa si cresc apetitul.daca vei manca mai mult ca inainte de pilule, te vei ingrasa putin.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modul de administrare al contraceptivelor orale combinate
  • Ce e de facut daca sunt omise pilule anticonceptionale
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • O metodă contraceptivă pentru bărbați având la bază un hidrogel
  • Contraceptivul on-off pentru bărbați
  •