ajutor rezultate la testul pt anticorpii citomegalovirus IgG si IgM.

01-06-2012
magda85
Nu este medic/terapeut
magda85
buna seara,

am 27 de ani si sunt in luna a 6-a de sarcina..am facut toate analizele la timp.

problema a aparut la acest anticorp si anume citomegalovirus care mi sa spus sa repet testul.am sa va dau si valorile si as vrea niste pareri...multumesc!


Comentarii:

TEST CMV IgG
0.5-0.99 U/ml reztiltat echivoc, necesita repetarea investigatiei dupa cel putin 2
saptamani.

TEST CMV IgM
4.7-1.0 COI rezultat echivoc, necesita repetarea investigatiei dupa cel putin 2
saptamani.


Anticorpi Citomegalovirus IgG - rezultat: 0.150 (Interval de ref./unit. mas.: 0 - 0.5 U/mL)

Anticorpi Citomegalovirus IgM - rezultat: 0.222 (Interval de ref./unit. mas.: 0 - 0.69 COI)

Ag HBs - rezultat: nonreactiv

Analizele au fost lucrate pe ELECTROCHEMILUMINISCENTA.
4 comentarii
0
07-06-2012, ora 10:33
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Trebuiesc repetate analizele, poate la un alt laborator, problema este cu IgM pozitiv, acesta dc iese intr-adevar pozitiv, poate inseamna un anumit risc in sarcina. Repetati analizele si discutati cu medicul care va urmareste sarcina!
0
07-06-2012, ora 13:50
magda85
Nu este medic/terapeut
magda85
multumesc pentru raspuns!
0
12-07-2012, ora 19:39
ramonach
Nu este medic/terapeut
ramonach
buna ziua.sint insarcinata.in sapt 23 de sarcina am efectuat profilul torch.ig m pt toxoplsma a fost negativ, dar ig g pt toxoplsma a avut valoarea mare, adica 616.am repetat igg pt toxoplasma in sapt 28 de sarcina si a iesit o valoare de 584.as dori sa stiu daca este posibil sa fi suferit infectarea cu toxoplasma in trimestrul 1 si ce este de facut.va multumesc
0
16-07-2012, ora 13:22
ramonach
Nu este medic/terapeut
ramonach
astept cu nerabdare un raspuns competent.va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul