ajutor pt o rana pe col

24-10-2007
mylena
Nu este medic/terapeut
mylena
am 23 de ani si incepand de la varsta de 16 de ani am avut tot felul de scurgeri..am mers la nenumarati medici..iar dupa un timp acestea reapareau..am facut tot felul de tratamente:ovule, pastile, anticonceptionale etc.ultima oara mi s-a spus ca am o foarte mare si veche pe rana pe uter si trebuie cauterizata.as dori de la cele care au trecut prin aceasta interventie sa imi recomande si mie un medic la care sa merg cu incredere.va multumesc anticipat!
5 comentarii
0
24-10-2007, ora 00:00
snowtrekker
Nu este medic/terapeut
snowtrekker
lasa un mail si iti scriu acolo.Nu fac reclama pe site.
0
24-10-2007, ora 00:00
mylena
Nu este medic/terapeut
mylena
Probleme, probleme. Eu zic sa multumim Lui Dumnezeu ca avem doar asa ceva. Toate simptomele de aici imi sunt arhicunscute. Poate ar mai trebui adaugat aci si faptul ca intepaturile si petele apar si cand fac o baie in apa fierbinte sau.sex. In plus in perioadele mai grele cu crize mai puternice petele ( in general cele de pe fata ) se unesc si pielea se intareste.Sincer.nici nu mai stiu cum e sa nu am problema asta. Pur si simplu am uitat cum e sa nu te manance pielea de fiecare data cand se schimba temperatura, mi-e cald, am emotii sau fac sport. Am problema asta de vreo 12 - 13 ani. Nu mai stiu cu exactitate. Am luat aproape toti medicii dermatologi din tara la rand. Inclusiv medicina alternativa. Analize, tratamente, cure...etc. NIMIC . Unele chestii au adus inbunatatiri pe termen scurt dar problema revine la fel sau mai grav dupa incetarea oricarui tratament medicamentos. Eu nu vreau tratament. Nu cred ca exista asa ceva.cel putin nu pentru noi cei care avem problema asta. As vrea din suflet doar sa stiu ce am. Va rog. Am primit diagnostice de la alergie la mediu, efort, sensibilitate genetica, alergie pe fond nervos, problema digestiva...etc. Diagnostice date la nimereala fara baza. trebuie sa-i intelegem si pe doctori. In marea lor majoritate era prima data cand se confruntau cu asa ceva - Toate analizele posibile si imposibile sunt in regula -
Oricum.cateva sfaturi pentru acei nefericiti care sufera ca si mine, poate ajut cu ceva.
1 - nu mai lasati doctorii sa faca experimente pe voi. Nu mai luati medicamente. O sa va distrugeti sanatatea. Daca diagnosticul nu e bazat pe ceva concret nu luati pastilele.
2 -- incercati si studiati particularitatile problemei voastre. Fiti fericiti ca semnele de obicei dispar in maximum 15-30 de min, asa ca nu-i un impediment major in a aparea normali in societate.
3 -- o chestie dovedita. Daca stiti ca aveti ceva de facut si vreti sa nu va supere problema face-ti exercitii. Efort maxim 10-15 min -- abdomene +flotari+genoflexiuni - imediat dupa efort veti avea o criza, va reveniti si de obicei aveti siguranta ca cel putin cateva ore n-o sa mai aveti probleme. In plus sportul zilnic nu-i rau pt nimeni.
4 -- nu disperati, bucurati-va de restul lucrurilor frumoase pe care le aveti in viata. Din cate observ boala nu se agraveaza. Ma simt la fel de rau ca acum 13 ani cu cateva fluctuatii pe ici pe colo.
Pentru cei care mai au puterea si taria sa mai incerce le urez succes in gasirea unui diagnostic / tratament adecvat.Si daca au marinimia sa posteze apoi solutia aici pe forul le raman vesnic recunoscator.
PS -- Un semitratament il pot oferi dar nu garantez rezultate. Simptomele mele au scazut in proportie de 50-60% in urma unui singur tratament. - 10 sedinte de acupunctura pentru alergii. Am incercat -- sceptic fiind -- acum vreo 3 ani si lucrurile merg mai bine de atuci. Repet, n-am scapat de problema, dar am ameliorat simptomele. Nu cunosc eficienta lui s pentru altiii care vos sa-l incerce.
Pentru orice fel de informatii sau sugestii nu ezitati sa ma contactati

Va multumesc.
0
01-11-2007, ora 00:00
Nelimaria
Nu este medic/terapeut
Nelimaria
Si mie mi s-a spus azi ca am o rana pe col, eu am montat steriletul de 8 luni...si am niste scurgeri f urate si uneori am impresia ca si miros...mi-a dat tratament am reteta la doc o sa mai scriu si iti spun ce este..la 3 luni treb sa merg la control...Eu nu stiu cauza, de la ce s-a facut rana, stie cineva de la ce se produc?
0
01-11-2007, ora 00:00
mylena
Nu este medic/terapeut
mylena
multumiri in primul rand lui snowtrekker pt recomandare.iar pt tine nelimaria, din cate stiu eu ranile au cauze multiple.dar ai postat acest comentariu fara a citi cu atentie pe al meu!!!
0
20-11-2007, ora 00:00
fiby
Nu este medic/terapeut
fiby
buna, daca esti bin bucuresti mergi la clinica mycomi la doamna doctor badea mihaela...este cea mai buna in domeniu -.
da ar trebui sa facem reclama pe site pt. doctorii buni
succes!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cervicita cronică - rana pe colul uterin
  •