prietenul meu este dependent de heroina

25-10-2009
ice25
Nu este medic/terapeut
ice25
buna tuturor.nici nu stiu cu ce sau cum sa incep...ca toata lumea de pe forumul asta am o mare problema...si anume...prietenul meu.suntem impreuna de 3 ani...cand ne-am cunoscut nu mai tragea de 9 luni.situatie ce a continuat inca 5 luni dupa ce ne-am cunoscut.era ciudat...era prima oara cand vedeam un om drogat...habar nu aveam ce inseamna dependenta...o luase de la capat cu heroina (de data asta insa fuma).in toti acesti 3 ani a avut perioade in care s-a lasat si s-a apucat iar de foarte multe ori.am facut tot ce mi-a stat in putere sa il ajut...dar nici toata dragostea si intelegerea din lume nu au fost de nici un ajutor...s-a lasat de heroina si a inceput sa ia crack si a continuat asa aproximativ 6 luni... acum o luna s-a internat la obregia unde a stat 2 saptamani jumate.dar tot degeaba...cum a iesit din spital s-a dus in vizita la prietenii lui.am incercat sa vb cu el.dar neaga ca ar trage iar, spune k ia suboxona...il cunosc si stiu cum e atunci cum trage.mi se rupe sufletul sa il vad asa...am citit ca dependenta poate fi tratata cu naltrexona(revia).dar sincer nici nu stiu ce sa mai cred si ce sa mai fac.va rog frumos ajutati-ma...
7 comentarii
0
03-01-2010, ora 02:14
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
99% din genul asta de oameni, sunt pierduti, prea putini reusesc sa se mobilizeze, sa renunte, sa duca si ei o viata normala, deci..sfatul meu e, decat sa te chinui..iar lui sa ii intre pe o ureche si sa ii iasa pe alta tot ce ii zici tu.. mai bine lasa.l in pace si gata, nu are rost sa iti pierzi tu din viatsa pentru un om ca el, care nu are nici o ambitie sa se lase ! si de fiecare data se retrage in asemenea lucruri.. "cineva" a spus o vorba MARE, si anume " Traiesti cu tigani, te tiganesti".. asa ca vezi sa nu te apuci si tu daca vei mai sta cu el !!!! asta in caz ca nu te.oi fi apucat deja...
..Tu vad ca ti.ai dat silinta si toate cele sa il ajuti sa lase si lui sa ii fie bine, TU vrei ca lui sa ii fie bine, tragi de el, iar daca EL nu vrea, si nu are respect de sine si nu vrea sa termine odata, de ce tot te mai tii de el ?si speri dupa o zi pe alta ca se va lasa. speri aiurea...e pierdut ca om odata ce sa bagat pe heroina...parerea mea, nu iti mai bate capul daca el "iubeste" mai mult heroina si anturajele lui si prietenii lui... si iti mai zic ceva, dar iarta.ma ca iti zic, Oamenii astia sunt oameni fara pic de valoare, care se complac in situatie... Nu stiu ce sa mai zic, sper sa te gandesti si la tine, nu numai la el ! gandestete mai mult la tine si punete pe primul plan pe TINE ! ai grija ce faci si sper ca deja sa fi luat o decizie buna si constructiva pentru tine si viata ta. te pup si bafta multa!
0
03-01-2010, ora 02:27
ice25
Nu este medic/terapeut
ice25
iti multumesc crissa.oricum eu am luat o decizie acum o luna si vad ca inca reusesc sa ma tin de ea.nu m-am apucat de droguri si nu o sa ma apuc vre-o data pentru ca am vazut ce efecte au asupra oamenilor...ma doare sufletul...dar am lasat totul si am plecat...imi pare rau pentru toti cei care sunt dependenti...si le doresc mult succes in a se lasa de heroina sau ce mai iau ei...eu mi-am incheiat lupta cu morile de vant.viata merge mai departe...le doresc tuturor mult noroc...sanatate...si minte in primul rand...trebuie sa te gandesti bine inainte sa o iei pe un drum de genul asta.viata merge inainte...
1
12-01-2010, ora 16:32
waky2000
Nu este medic/terapeut
waky2000
Hmm.99%...e c am mult nu crezi?eu zic ca au sanse sa scape de viciul(boala)asta 70% daca cer si li se acorda ajutor.Uite eu nu am mai consumat de aprox 4 ani(heroina)dupa o dependenta de aprox 6 ani.Si ma consider un norocos, dar fiind orfan de la 16 ani si trebuind sa ma intretin singur, a trebuit sa mi termin studiile (liceul)am fost si pe la facultate dar am renuntat, ceea ce vreau sa spun este ca orisicat te ar bate cineva la cap sa renunti este egal cu 0 daca tu nu vrei, asta pe langa faptul ca majoritatea habar nu au ce inseamna un sevraj sau frica de sevraj.Este usor sa i spui cuiva sa renunte sau sa te intrebi cum este posibil asa ceva tu neavand habar.Si vreau sa mai adaug la capitolul metadona(pe care o iau de 4 ani zilnic)ca sevrajul nu tine nici pe departe aprox 6 sapt, si cine spune asa ceva este chiar penibil, absolut orice fel de dependenta(si ma refer la substante opioide)in momentul intreruperii administrarii sevrajul nu tine mai mult de o sapt(sevrajul drastic)starea pe care o ai in urmatoarele 2 sau 3 sapt fiind una naspa nu se considera sevraj(il doare capul, o mana, un picior, are insomnii samd are si un om normal asa ceva).
2
22-09-2010, ora 23:35
andreicernavoda01
Nu este medic/terapeut
andreicernavoda01
nu il lasa sa se dea pe metadona pt ca da dintr-o dependenta in alta.sa bea multa cafea si sa fumeze multa iarba150...am un prieten care numai asa sa lasat..ce sa zic...mult noroc si doamne ajuta.
0
10-12-2018, ora 19:25
Mariaaaaaaa
Nu este medic/terapeut
Mariaaaaaaa
Care este riscul ca un copil sa se nasca cu malformatii sau diferite probleme medicale daca tatal este consumator de heroina
0
25-02-2019, ora 18:40
Alexlaura
Nu este medic/terapeut
Alexlaura
Buna seara va rog, va implor ajutati-ma...concubinul meu sa drogeaza cu heroina si are si hiv cum il pot ajuta sa se lase.a fost internat la obregia, la sfantul stelian si nu a dat nici un rezultat., am pierdut 2 locuri de munca din cauza lui...a ajuns sa imi fure salariu sa vanda sau sa amaneteze lucruri din casa.cu toate ca stam cu chirie nu se gandeste decat la heroina cum sa isi bage in vena...numai rezist in teroate si stres.vreau o viata normala va rog va implor ajutati-ma...
0
02-10-2019, ora 01:52
dornicdeviata777888Afhj
Nu este medic/terapeut
dornicdeviata777888Afhj
Buna...Prima faza..incerci sa l ajuti, dar sunt sanse.2% fara vointa lui...daca l parasesti. ori reflecta ca pierde tot in viata si singur cere ajutor..2-se arunca mai rau in ele...am com tarziu dar sper ca este ok acum..succes
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: