acum 6 luni mi-au aparut pe piele niste pete rosii, destul de maricele, care ma mancau

24-03-2009
niko84
Nu este medic/terapeut
niko84
Buna ziua,

am cateva nelamuriri.daca poate cineva sa ma ajute cu cateva sfaturi, v-as fi foarte recunoscatoare...
acum 6 luni mi-au aparut pe piele niste pete rosii, destul de maricele, cu mijloc clar, care ma mancau foarte tare...dupa vreo saptamana s-au intins aproape pe tot corpul (abdomen, pe parti, interiorul mainilor, picioare) insa nu toate au avut aceeasi forma si aceeasi dimensiune...am fost internata de vreo 4 ori, mi s-au facut o groaza de analize si teste alergologice si rezultatele au fost bune...nimeni nu a reusit sa imi dea un diagnostic exact...
Ultimul diagnostic a fost "dermatita atopica" desi rezultatul la lgE a fost 49.4 si am inteles ca aceasta analiza ar fi una dintre cele mai concludente in ceea ce priveste dermatita atopica...
Am facut de asemenea si o biopsie cutanata si rezultatul a fost dermatita perivasculara superficiala..rezultat care nu ma lamureste absolut deloc...o inflamatie a pielii stiu si eu ca am, nu asta asteptam de la ei :((
Am cateva analize la sange care de asemenea nu sunt cine stie ce (EO%-8.7; MCV-79.3; MCH-25.7; creatinina-0.78)
In fine, datele sunt mult mai multe, insa in concluzie, sunt sanatoasa tun, dar sunt plina de bube si ma mananca de innebunesc!!
Se poate sa ma ajutati cu cateva sfaturi, pareri?
Multumesc frumos!
6 comentarii
0
27-03-2009, ora 20:59
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este posibil sa ai un eritem polimorf.
Din ce localitate esti ?
0
03-04-2009, ora 13:50
niko84
Nu este medic/terapeut
niko84
In primul rand vreau sa va multumesc frumos pentru raspuns!
Locuiesc in Bucuresti.
Pana acum am fost internata de 4 ori in spitale diferite de unde am primit 4 diagnostice diferite :))
Vad ca acum au inceput sa se mai retraga, desi nu iau decat niste antihistaminice, pe care le-am tot luat de-a lungul timpului si nu au avut nici un efect.
Va multumesc pt raspuns!
0
29-08-2014, ora 00:00
dorinapatru
Nu este medic/terapeut
dorinapatru
Ce ati mai facut cu dermatita atopica?
Cum de v-au internat?
Am un baietel de 6 ani care are bube de 3 luni in continuu si nu stiu ce sa fac (sunt din provincie, am sunat la Malaxa, Colentina si au zis ca nu primesc copiii).
0
31-08-2014, ora 09:14
annadd
Nu este medic/terapeut
annadd
Buna ziua.
Am si eu o problema si v-as ruga sa ma ajutati cu un raspuns.
De ceva vreme, aproximativ 3 ani, poate si mai bine, mi-a aparut o pata rosie pe spate, deasupra rinichiului stang, care se exfoliaza, e micuta 1 cm cu aproximatie, uneori ma mananca...realmente o simt!
Mi-au intrat in cap tot felul de tampenii, parca mi-e si frica sa merg la medic, ca sa nu aflu ceva rau :((
As dori si eu un ajutor daca se poate.
Va multumesc frumos.
0
01-09-2014, ora 09:30
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Ar trebui sa va vada totusi un dermatolog pentru un diagnostic precis. Poate sa fie o keratoza seboreica.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie,
medic dermatolog
0
01-09-2014, ora 10:05
annadd
Nu este medic/terapeut
annadd
Oops, asta nu suna bine deloc :((
Multumesc frumos pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Potențial tratament pentru mâncărimea cronică
  • De ce mă mănâncă pielea? (cauzele pruritului)
  • Legătura dintre alergii și sănătatea mentală
  • Femeile prezintă prurit mai rar decât bărbații
  •