ajutor blefaroconjuctivita

06-03-2009
geaninuta
Nu este medic/terapeut
geaninuta
ma confrunt cu o problema de mult timp, in urma unui consult dermatologic am primit diagnosticul de blefaroconjuctivita, simtomele sunt mancarimi, roseata si inflamatii la nivelul pleoapelor ambilor ochi.am urmat un tratament indicat de doctorul dermatolog dupa care simtomele au disparut dar din pacate a reaparut dupa o perioada de timp si persista. ce sfat imi puteti da ?si as dori sa stiu daca aceasta boala are vindecare si cum as putea rezolva? geanina. multumesc
2 comentarii
0
06-03-2009, ora 15:43
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Cred ca ar fi bine sa faceti si un consult oftalmologic cu cicloplegie, test Schirmer si urmatoarele examinari: examen bacteriologic al secretiei conjunctivale, evidentierea antigenului chlamydial, Ig M si Ig G antiHVS1, testari la alergeni, in vederea stabilirii cu certitudine a diagnosticului si conduitei terapeutice adecvate.Eu va mai recomand o igiena locala riguroasa cu un sampon " No Tears" pentru bebelusi; daca lucrati la calculator, ar fi bine sa aveti o pereche de ochelari cu filtru ( sunt produse de ESSilor, Hoya, Zeiss) si corectia optica adecvata relevata de cicloplegie ;de asemenea, si lacrimi artificiale pe baza de acid hialuronic, unidoze( nu au conservant), cum ar fi Lubristl sau ( Eyestil colir)-1 picatura in amandoi ochii, daca se inrosesc, va ustura, aveti senzatie de " corp strain";numai bine
0
07-03-2009, ora 00:55
geaninuta
Nu este medic/terapeut
geaninuta
va multumesc pentru raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.