ajutor ! sinuzita maxilara - bilaterala si etmoidala + deviatie de sept

20-07-2010
rafos
Nu este medic/terapeut
rafos
Buna ziua in primul rand! Am apelat si la aceasta optiune..si anume de a apela la acest forum care mi'a fost util cu ani in urma si pe care il stimez impreuna cu medicii care posteaza frecvent si am convingerea absoluta ca si acum voi gasi solutia tot aici ! Povestea mea incepe cam asa: Am fost diagnosticat acum 4 ani de zile cu sinuzita maxilara - bilaterala si etmoidala + deviatie de sept ! Am tot amanat ca am zis ca poate nu se ajunge la "cutit" si am facut diverse tratamente ca sa pot combate si preveni cumva acest lucru in sa din pacate nu s'a putut ! Ajunsesem sa fiu practic dependent de picaturile de nas si sa nu mai pot respira aproape deloc pe nici o nara ! Bineinteles ca am mers initial la un control la spitalul Militar (Bucuresti) unde mi s'a spus ca trebuie sa ma operez de urgenta pentru ca sinusurile sunt efectiv infundate complet si nu dreneaza! Zis si facut...am inceput sa fac analizele necesare operatiei (sange+ EKG+ Radiografie pulmonara)...toate au iesit ok exceptand monocitele care au iesit putin marite (probabil datorita infectiei)! In fine, inainte de a merge la spital pentru a ma interna am zis sa fac o scurta "excursie" la spitalul Panduri unde sa ma conving efectiv ca necesita interventie chirurgicala problema mea ! Am ajuns printr'o "relatie" la prof.univ. ZAINEA VIOREL (sef de sectie etc. ), un om de exceptie care mi'a explicat ca nu trebuie sa mai astepte aceasta sinuzita si ca trebuie rezolvata cat mai repede ca depistase si o rinita alergica si niste polipi mari si urati ! M'am hotarat sa ma operez la Panduri pentru ca imi inspira mai multa incredere ! Inainte de operatie mi'a prescris un antibiotic (AMOKSIKLAV 650 si spray'uri nazale respectiv Sterimar si Avamys)! AM facut tratamentul pre-operator si inainte cu 3 -4 zile de operatie am inceput sa am o stare subfebrila gen 37 cu 2 cu 3 (maxim)! Mi'au dat un algocalmin si mai imi scadea.! In ziua operatiei la fel (interventia a fost facuta cu aceasta stare subfebrila) ma simteam! Interventia a fost un real succes indepartandu'se tot ce era in plus si respiratia mi-a revenit la normal 100 la suta ! Post-operator am avut o febra de 38 care dupa 2 zile a cedat..atentie...ramanand in jurul valorii de 37cu 1 cu 2.cu 3 maxim care spre uimirea mea..persista si astazi..trecand aproximativ 1 luna si jumatate de la operatie! Bineinteles am fost la medicul de familie care m'a trimis sa fac ulterior anumite investigatii cum ar fi...Calciul Ionic + Magneziu ( care a iesit in limite normale...chiar la limita dar in parametrii normali)...coprocultura ( a iesit ok) + urocultura la care...mi'au gasit o infectie cu E coli 100000.buuun.am facut tratament cu antibiotic conform antibiogramei si degeaba.era sensibil la Ciprofoxacin sau ceva de genul..in fine mi'au prescris Ciprinol 10 zile...am luat si acum astept sa fac urocultura din nou sa vedem.)! Ceea ce ma deranjeaza cel mai tare: Starea subfebrila persista ( 37 cu 1 cu 2 cu 3 maxim), apare dimineata dar nu la prima ora si tine pana seara cand "apune" cu cateva ore inainte de somn...repetandu'se ciclul zi de zi orice i'as face..orice as lua ), am pe piele ca un fel de mancarime si pe interior la fel...doamne...nici nu stiu cum sa descriu acest simptom.parca ma "mananca nervii mainilor si picioarelor pe interior si parca sunt excitati si asta imi da o stare de neliniste permanenta, oboseala pe care mi'o induce febra ( ca o stare de sfarseala resimtita in capul pieptului.ca un semi-lesin dar de scurta durata care se repeta la interval de 1 minut pe tot parcursul zilei ) si plus ca bineinteles starea psihica care este alterata de respectivele simptome la maximum...dar nu imi este frica din aceasta cauza pentru ca am on fond psihic puternic si nu ma tem de nimic)! Am uitat sa mentionez...ca...inainte de operatie am avut niste durerei ale coloanei vertebrale ( am ridicat greutati si am cam fortat ) asta cam cu o saptamana inainte de operatie...in fine.am fost si am facut o radiografie si acolo...mi'au spus ca am o structura osoasa si a vertebrelor foarte buna "tapana" doar ca am o cifo-scolioza si acum fac tratament (fizioteapie)tot la un spital de recuperare la Panduri la doctorul Moldovan! Dureri de coloana inca mai am...dar simt ca se diminueaza pe la fiecare sedinta! Acum intrebarea mea..este..subfebra o fac de la coloana...sau as fi putut cumva sa fac septicemie din cauza faptului ca am asteptat prea multsi nu m'am operat?..sau care sa fie cauza principala datorata acestei stari subfebrile...stau si ma intreb zi de zi fara raspuns.! Am incercat sa imi descriu starea mea generala...si probleme mea cat am putut de bine si sper sa primesc sfaturi utile si competente ca sa ma pot "deplasa" mai departe in descoperirea unei solutii ! Va multumesc din suflet si astept raspunsuri ! LA revedere
2 comentarii
0
27-07-2010, ora 21:29
rafos
Nu este medic/terapeut
rafos
Mda...sunt atat de multe vizite si nimeni nu poate sa dea un raspuns !
0
28-07-2010, ora 21:13
..nora..
Nu este medic/terapeut
..nora..
Incearca si la un cardiolog, sa nu fi facut o pericardita din cauza inferctiei prelungite. Iti doresc sa-ti regasesti cat de curand sanatatea!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.