ajutor !!! durere la san si axila !!!

18-01-2010
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
am 30 de ani si 2 copii. am pb cu hormonii adica am progesteron scazut si de 2 luni ma doare f tare sanul stang !! am avut tot felul de senzatii : arsuri, intepaturi, junghi in san, iar acum ma doare f tare in axila cu tot cu mana si umar si toata partea stanga !! sunt f f speriata sa nu am ceva grav, mi-a groaza sa merg la ecografie sa nu-mi spuna ca am ceva grav !! nu stiu de ca ar putea sa ma doara asa tare si numai un san, am luat si antibiotic si unguent si antiinflamator si degeaba. va rog sa ma ajutati !!!
11 comentarii
0
18-01-2010, ora 20:22
madalina123
Nu este medic/terapeut
madalina123
Mergi si fa-ti un control la ginecologul tau, poate nu e nimic grav insa e bine sa iei totul din pripa.O sa te palpeze pe san si daca e cazul o sa-ti recomande o mamografie. BAFTA!!!
0
18-01-2010, ora 21:02
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
am fost la ginecologul meu inainte de sarbatori si m-a palpat chiar de 2 ori si nu a simtit atunci nimic, mi-a dat niste antiinflamator si mi-a zis ca daca nu-mi trece sa merg la un ecograf. dar mi-e f f frica. credeti ca as putea avea ceva atata timp cat mi-am alaptat ambii copii cate un an si trei luni fiecare, iar alaptatul l-am incheiat acum doi ani. fetita mea are 3 ani jumate ??? mi-e frica rau.
0
19-01-2010, ora 01:13
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
riciu, nu te speria, in primul rand cancerul nu doare decat cand ajunge in ultima faza.Ai observat cumva daca acea durere la san(mastodinie), se accentueaza cand trebuie sa-ti vina ciclul menstrual?Cred ca la tine este vb de mastoza fibrochistica, asa ca du-te cu incredere la un ecograf, pt ca sunt sigura ca nu ai nimic grav!
Hai, curaj si sa ne anunti ce ai facut.
Sanatate!
0
19-01-2010, ora 12:34
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
buna ! pana acum nu m-a mai durut niciodata sanul nici macar atunci cand tb sa-mi vina ciclul. iar acum NU, nu se accentueaza este la fel, parca de vreo saptamana m-a mai lasat, acum nu mai doare practic sanul, ma doare f tare deasupra sanului inspre axila si chiar in axila , de-aia mi-e si frica sa merg la ecografie, adica mai exact mi-e groaznic de frica !!!!
0
20-01-2010, ora 17:12
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Off, nu are de ce sa iti fie frica.Daca nu te duci, poate durerea se agraveaza.Si cum prea bine stii, cu cat ajungi mai repede la medic, cu atat mai repede se rezolva problema, oricat de grava ar fi.Cu toate ca, eu nu cred ca ai motive de ingrijorare!Hai curaj!
0
24-01-2010, ora 02:19
edelweiss_lov34u
Nu este medic/terapeut
edelweiss_lov34u
draga riciu,
eu sunt de acord cu ce te sfatuieste jaquelinne.am avut si eu dureri groaznice la san si axila.nu puteam dormi nici noaptea.alaptarea copilului a fost un an.aveam aceeasi teama ca si tine si-mi puneam tot felul de intrebari care ma nelinisteau total.dar, mi-am facut curaj si am mers la ecografie.mai exact SANOELASTOGRAFIE.REZULTATUL:MASTOZA FIBROCHISTICA, nicidecum CANCER.am inceput sa iau femicur, comprese cu foi de varza, antiinflamatoare si.sunt linistita.Asa ca din toata inima te sfatuiesc sa mergi si sa vezi despre ce e vorba.NU UITA, orice problema descoperita din timp ARE REZOLVARE.multa sanatate si asteptam sa ne spui ce ai rezolvat.
0
10-02-2010, ora 20:07
edelweiss_lov34u
Nu este medic/terapeut
edelweiss_lov34u
DRAGA RICIU, CE-AI MAI FACUT CU DUREREA DE LA SANI?
AI FOST LA MEDIC?
0
10-02-2010, ora 20:22
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
buna ! nu am fost pt ca nu ma mai doare si am fost f ocupata cu tatal meu care lupta cu un cancer iar eu sunt tot timpul cu el prin spital, pe mine ma cam negljez !! oricum de cand am luat progesteron nu m-a mai durut deloc, tinand cont ca eu am progesteronul scazut. daca o sa am putin timp liber tb sa ajung oricum sa fac o ecografie ! multumesc pt atentie !! va pup !!
0
11-02-2010, ora 19:39
edelweiss_lov34u
Nu este medic/terapeut
edelweiss_lov34u
imi pare rau pt.tatal tau.iti trebuie multa putere atat pt.tine cat si pt.el.Un motiv in plus sa ai mai multa grija de sanatatea ta.la clinica gynecoland de pe str.gramont, rond cosbuc sanoelastografia la sani costa 100 lei.intra pe net si vezi amanunte.aparatul e f.bun si doctorilele de acolo sunt f.serioase.
0
04-05-2010, ora 11:52
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
buna fetelor ! in sfarsit dupa atatea luni astazi am facut mamografie ! mi-a spus medicul ca nu am nimic, sa stau linistita iar durerile pot fi de natura hormonala, dar eu inca am niste semne de intrebare : eu am aproape 31 de ani. este posibil ca din cauza varstei sanul sa fie mai dens si sa nu se vada daca ar fi ceva ? nu era mai bine daca faceam ecografie ? ginecologul meu mi-a dat trimitere si pt ecografie dar acolo mi s-a spus ca daca se vede ceva la mamografie imi da sa fac si eco altfel nu fac !! in rezultata scrie "adenopatie axilara stanga " dar nimic cu semnificatie oncologica mamografic. pe mine in continuare ma doare deasupra sanului inspre axila si inclusiv in axila !!
0
26-06-2012, ora 23:41
Caty92
Nu este medic/terapeut
Caty92
Buna, am 20 de ani si am o mica dilema... In urma cu ceva timp am avut pt prima data o durere de la axila la sanul stang, nu am bagat in seama gandindu-ma ca e din cauza faptului ca in acea zi lucrasem intr-un mod mai incomod cu mana. Acum se repeta din nou povestea, aceeasi durere, din senin, dar de data aceasta fara sa fi facut un eform anume sau orice altceva de acest gen. Nu prea cred ca e de la faptul ca trebuie sa imi vina ciclul, m-am palpat si nu am simtit nimic, tin sa precizez ca i-au anticonceptionale, s-ar putea sa fie din cauza lor?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: