ajutor - halena si dureri la o luna dupa extractie

19-08-2010
alinutzaS
Nu este medic/terapeut
alinutzaS
buna ziua. As avea si eu o micamare problema. In urma cu o luna de zile am facut extractia unui molar de minte.Aceasta s-a realizat fara o radiografie, desi aveam dureri foarte puternice, nu am fost cusuta ulterior, iar dupa ce am ajuns acasa si au trecut efectele anestezicului, am simtit ca maseaua alaturata este ciobita, si am gasit bucatele mici din masea. Am sangerat o noapte intreaga incontinuu, fara posibilitatea de a merge a medic, deoarece am plecat din tara. De dureri nu mai vorbesc, luam ketonal din 3 in trei ore, deoarece numai asa ma mai linisteam. In fine, problema mea e ca acum la o luna dupa extractie, inca mai am dureri, in zona respectiva si se mai umfla dar nu asta ar fi problema, ci faptul ca am halena destul de deranjanta. Precizez ca nu am avut niciodata carii si nici acum nu am, si nici problema cu respiratia. Ce ma sfatuiti sa fac? E normal sa mai am dureri si halena la atata timp dupa extractie? Am fost aici la un stomatolog acum 2 saptamani, si mi-a zis ca asa e normal vreo 2 luni, si ca sa nu ma panichez. Sunt foarte ingrijorata. Multumesc, o zi placuta.
9 comentarii
0
19-08-2010, ora 13:10
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
La o luna dupa extractie nu ar trebui sa aveti halena.
Probabil dintele de care spuneti ca e ciobit este cauza: ori o carie nedepistata, ori carie sub o plomba mai veche. Dintii nu se ciobesc din senin.
0
19-08-2010, ora 13:11
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Maseaua de minte care a fost extrasa era sus sau jos pe maxilare?
0
19-08-2010, ora 13:13
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Sau mai este posibil sa aveti probleme parodontale, daca nu exista carii (asa cum spuneti).
Parodontopatia da halena.
Un consult amanuntit in cabinet plus o radiografie mare la toti dintii, ar putea ajuta la gasirea cauzei.
0
19-08-2010, ora 13:21
alinutzaS
Nu este medic/terapeut
alinutzaS
maseaua era jos pe partea stanga, iar osul mandibulei nu ii permitea sa erupa complet, ceea ce mi-a cauzat dureri insuportabile. Precizez ca maseaua alaturata celei cu probleme mi-a ciobit-o medicul in timpul operatiei, Tot timpul am avut dantura sanatoasa, nu am nici-o plomba, iar la ultimul consult mi s-a spus ca nu am nici o carie. Halena o am de cand a inceput sa erupa acest molar de minte, si inca persista. :( inainte sa am probleme cu acest molar nu aveam halena deloc. Eu ma gandesc ca poate a intrat mancare in locul cu pricina, nefiind cusuta dupa operatie, s-a vindecat aiurea.
0
19-08-2010, ora 13:24
alinutzaS
Nu este medic/terapeut
alinutzaS
halena vine de la locul extractiei din cate imi dau eu seama. E foarte neplacut.
0
19-08-2010, ora 13:53
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Ata dentara, periaj CORECT si apa de gura cu clorhexidina (gasiti la farmacii) folosita de 2 ori pe zi timp de 2-3 saptamini, la 30-60 minute distanta dupa periaj (folosite in ordinea mentionata).
Clatiti minim 1 minut cu apa de gura.

Daca nu dispare halena, va recomand sa consultati un medic parodontolog pt diagnosticarea unei eventuale parodontopatii.

ps: eu nu am auzit de ciobirea unui dinte perfect integru in manopera de extractie a unui dinte vecin (mi se pare foarte putin probabil sa se intimple asa ceva). Mai probabil ca ce ati gasit in gura dupa extractie erau mici resturi de os fracturat.
0
19-08-2010, ora 13:59
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Cum sint durerile pe care le aveti acum? Dureri la rece? Noaptea? La atingerea dintelui ciobit?
0
19-08-2010, ora 14:15
alinutzaS
Nu este medic/terapeut
alinutzaS
va spun sincer ca in urma extractiei mi-a fost ciobita maseaua.molarul de minte nu avea cum sa fie fracturat deoarece l-am pastrat si e perfect integru, sanatos.Greu de crezut ca in 2010 se mai poate intampla asa ceva, mai ales ca este un chirurg renumit. Nu conteaza cine e, deoarece nu vreau sa fac publicitate negativa. Am fost ulterior la un alt medic si nu i-a venit sa creada. M-a intrebat ce bruta de medic mi-a facut asa ceva. Adevarul e ca m-a bruscat un pic in timpul operatiei si am auzit ca si cum s-ar fi rupt ceva inainte sa fie scos molarul de minte. Mi-a ramas un colt pe care mi l-a polizat putin medicul de aici deoarece ma intepa, iar acum am o usoara durere la consumarea lichidelor reci. Mi se pare ca totul a fost facut in graba. E posibil sa nu te coase dupa extractie? acum urmeaza sa merg iar la stoma sa imi fac o radiografie completa, si sa vad de ce mi se tot inflameaza locul extractiei :(:( va multumesc foarte mult pentru sfaturile acordate, toate cele bune.
0
19-08-2010, ora 14:34
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Daca durerile la consumarea lichidelor sint usoare si de foarte scurta durata, e ok. As recomanda o testare a vitalitatii dintelui dupa 1 an. Daca dintele este ciobit, inseamna ca traumatismul a fost destul de mare, si este posibil (dar nu obligatoriu) sa afecteze nervul.

In ce priveste sutura, fara discutie ca e mai bine sa fie facuta... dar nu este obligatorie in cazul extractiilor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce doare locul extracției?
  • Senzori care detectează mirosul neplăcut din gură
  • Sfaturi pentru a scăpa de respirația urât mirositoare
  • Miroși urât deși ai o igienă corectă? Câteva motive surprinzatoare
  • Un mic dispozitiv care elimină rapid respirația urât mirositoare
  • Combaterea respirației urât mirositoare
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  • O combinație de bacterii este responsabilă pentru mirosul foarte urât al respirației
  •