ajutor! rani la sani de la alaptare

22-09-2009
alinaelena2003
Nu este medic/terapeut
alinaelena2003
am o fetita dulce de 10 zile, pe care chiar vreau sa o alaptez la san, dar am facut rani la mameloane, care fac ca fiecare masa a micutei sa fie o tortura pentru mine. Am incercat sa ma mulg, dar pompita nu a facut decat sa agraveze situatiasi am ajuns sa-mi fie frica sa-mi iau copilul in brate cand vine ora de masa. In afara de Garmastan sau Dermocare, stie cineva vreun produs miraculos care sa ma ajute sa ma bucur si eu de binecuvantarea de a-mi hrani copilasul?
9 comentarii
0
22-09-2009, ora 21:28
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
sa-ti traiasca fetita si sa te bucuri de ea.am si eu doua fetite gemene, care acum au 6ani si jumatate, si am avut si eu aceeasi problema, dar am tratat-o cu glicerina boraxata.nu stiu daca acum se mai gaseste in farmacii, dar daca gasesti, iti spun ca e foarte buna.sper ca ti-am fost de ajutor, va doresc sanatate.
0
22-09-2009, ora 21:28
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Durerea o sa treaca de la sine in maxim o saptamana/10 zile!La fel am patit si eu!Trebuie doar sa aveti putina rabdare si sa mai suportati un picut durerea!Eu foloseam Garmastan, insa fara efect...
Sanatate!
0
22-09-2009, ora 21:34
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Da, si glicerina boraxata este buna!Trebuie sa lasati mamelonul cat mai mult posibil liber atunci cand nu papa micuta, ca sa ajutati la vindecarea ranilor!O sa vedeti dupa ce trec durerile acestea, ce minunat este sa vedeti micuta la piept!
0
22-09-2009, ora 22:29
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Am recomandat unei tinere mamici sa se unga cu crema de galbenele si a fost foarte multumita, zicandu-mi ca i-a folosit cel mai bine dintre toate. sanatate!
0
23-09-2009, ora 11:34
dr. Tepes Monica
Identitate neconfirmată
dr. Tepes Monica
Bepanthen si Aloe Vera Gelly de la Forever Living Products. Sunt sigura ca veti depasi momentul pentru ca sunteti foarte hotarata sa alaptati. Succes!
0
24-09-2009, ora 00:41
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
..Doar ca daca folositi bepanthen, inainte sa alaptati bebelusul, spalati bine sanul!
0
15-10-2009, ora 17:08
icka_iubitica
Nu este medic/terapeut
icka_iubitica
bepantenul nu e bun i-ti recomand crema de la plafar si de la firma tis cu galbenele tataneasa, sunatoare musetel se numeste cicatrizin si e faoarte buna la fel de buna e si vitamina a mie cel putin cu astea mia trecut
0
30-11-2009, ora 14:11
catalinachirita
Nu este medic/terapeut
catalinachirita
Cel mai bun este GARMASTAN. Este un unguent de culoare albastra, dulce la gust, iar daca bebe vrea sa suga poate sa o faca oricand pentru ca se absoarbe foarte repede.
0
10-03-2010, ora 15:23
monna_ella08
Nu este medic/terapeut
monna_ella08
pentru ranile de la mameloane unguentul pe care l-am folosit eu si a avut un efect bun este Multi-Mam...Lanolin
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânii
  • Auto-examinarea sânilor
  • In perioada alaptarii voi mai putea iesi din casa?
  • Alaptarea la san este dureroasa?
  • Alăptarea
  • Caracteristicile laptelui matern
  • Alimentația mamei în perioada alăptării
  • Sfaturi pentru alăptarea la sân
  • Pompele de sân
  •