ajutor! Ureche oribil de dureroasă!

14-08-2010
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
am fost la mare, încă sunt dar am ceva internet. Deci am fost răcită, curs nas şi înfundat. Stat ceva în frig. Apă. Etc ştiţi voi. Şi după o zi de paracetamol sinus a trecut nasul dar am o durere oribilă de ureche. Atât de rea încât nu am dormit azi noapte. Am luat oto calm picături, flamexin o pastilă şi zinnat de 500 mg din 8 în 8 ore. Nu e doctor aici şi încă mă doare cumplit. De 24 ore iau zinnat. Ce să fac? Nu ajung curând acasă dar mor de durere. Nu am febră sau secretii. Vă rog ajutor
2 comentarii
0
15-08-2010, ora 09:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
continui cu zinat. + flamexin 1 la 12ore
NU mai folosesti Otocalm..
cumperi orice alte picaturi otice su oftalmice cu antibiotic ( gentamicina sau ciprofloxacina)
cumperi alcool boricat
pui 5 picaturi cu antibiotic, calde in urechii.. stai 10 minute..
le lasi sa curga din ureche.. Pui.. 5 pucaturi de alcool boricat stai 10 minute..
le lasi sa se scurga si usuci bine interiorul urechii cu uscatorul de par..2-3 min. ( reopeti de 2-3 ori pe zi)
nu mai dai apa in urechi
0
15-08-2010, ora 22:05
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
am gasit opthametasone- n picaturi aici in statiune- scrie pe ele pt nas, urechi, ochi... nu mai intru in apa si continui cu acest tratament... sper sa fie bine
mi s-a umflat si un ganglion sub ureche... exact in spatiul care e gol acolo de obicei
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.