este posibil sa fiu insarcinata dupa o sapt de la avort?

05-03-2009
andreea70
Nu este medic/terapeut
andreea70
Buna ziua. Acum 2 sapt din pacate am trecut printr-un avort, si desi mi- s-a spus sa fac repaus sexual, am facut dragoste dupa o saptamana cu sotul meu, care nu a stiut de sarcina. Nu a ejaculat in mine..dar sunt sigura ca a intrat sperma pana in interiorul vaginului.

intrebare este pot ramane insarcinata acum la o sapt dupa avort?

si e prea tarziu sa mai i-au postinor daca au trecut 72 de ore din momentul contactului? Va rog, raspundeti-mi
4 comentarii
0
05-03-2009, ora 10:19
andreea70
Nu este medic/terapeut
andreea70
va implor, dati-mi un rapuns.. sunt disperata. Sa merg sa i-au contraceptiv de urgenta? cum ma va afecta, daca nu sunt iar gravida, si totusi i-au pastila? Si daca i-au, va avea efect dupa 72 de ore?(ma rog, au trecut deocamdata 63-65 de ore)
0
05-03-2009, ora 10:43
C.Raluca
Nu este medic/terapeut
C.Raluca
dupa o sarcina/ avort.. o femeie ramane foarte usor insarcinata ( asta din cate stiu eu )...

mergi la un ginecolog.si iti va spuen el clar dupa un consult.
0
05-03-2009, ora 11:09
andreea70
Nu este medic/terapeut
andreea70
Daca merg la ginecolog, pierd sansa de a lua pastila de a doua zi..asta e problema.. ce sa fac acum. sa i-au pastila sau nu. In 8 ore cel mult, nu va mai avea efect.

Si ma repet ideea este ca nu a ejaculat in mine, dar stiu sigur ca a intrat putina sperma in adancime, deci nu superficial, si de aici indoielile.

Alt avort nu vreau, si stiu ca sarcina asa repede nu este indicat.
0
05-03-2009, ora 11:19
Roxyca
Nu este medic/terapeut
Roxyca
Buna Andreea, cunosc persoane care cu toate ca au luat postinor2 imediat dupa actul sexual tot nu le-a ajutat, asa ca multa baza nu mai ai pe pastila mai ales ca au trecut 2 zile si ceva.La medic e cel mai bine sa mergi si ce va fi va fi.Multa sanatate si sa ne spui ce-ai facut.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul