ajutati-ma ca nu stiu ce sa mai fac

15-08-2011
mihaiv26
Nu este medic/terapeut
mihaiv26
buna ziua am 24 ani si in urma cu 4 luni am fost diagnosticat cu anexietate.fac tratament cu seroxat.totul a fost ok pana acum 1 saptamana cand am inceput sa am urmatoarele simptome:noaptea nu am somn ma plimb dintr-o camera intr-alta, nu am pofta de absolut nimic(chef de viata), ma trezesc cu gura si limba foarte incarcata, si permanent am o stare de neliniste.nu ma doare nimic dar nu sunt in apele mle deloc(simt ca pic din picioare, ca lesin) dar de fapt nu stiu ce se intampla cu mine. mi-am facut acum 4 luni analize generale(sange urina, materii fecale, ecografie inima, RMN cap) si multumesc lui D-zeu nu mi s-a gasit decat o deviatie de sept si anexietatea.Credeti ca ar fi cazul sa repet analizele? Cu medicul meu psihiatru abia peste 1 saptama ma intalnesc. Pot sa iau legatura telefonic sau prin e-mail cu vreun doctor care ma poate ajuta si linisti????Nu stiu ce sa mai ma fac.CE AM OARE DE NU MAI STIU DE CAPUL MEU?????
2 comentarii
0
16-08-2011, ora 09:16
CRIS_LIA
Nu este medic/terapeut
CRIS_LIA
Buna, daca analizele generale sunt bune, cand mergi la psihiatru treb sa i comunici toate starile tale, ce s a intamplat acum o saptamana poate ai avut un motiv de suparare, te a stresat ceva in mod deosebit?
0
01-09-2011, ora 00:45
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Pai...Mihai, tu ai citit ce reactii adverse da pastila aia? Eu doar m-am uitat putin pe prospect si iata ce am gasit:
"Cele mai frecvente reactii adeverse observate in cursul studiilor clinice au fost: greturi, somnolenta, transpiratii, tremuraturi, astenie, uscarea mucoasei bucale, insomnie, disfunctii sexuale, ameteli, constipatie, diaree si diminuarea apetitului."...adica de toate pentru toti!!1
...si asta nu e tot, sunt mult mai multe. De ce te-ai grabit sa faci un astfel de tratament?
Este posibil sa ai de fapt o lipsa ce vitamine sau minerale.
Tu ti-ai facut analize la sange dar calciu ionic ti l-ai facut?
Atentie, nu calciu total ma intereseaza. Un calcui ionic scazut poate da simptomele pe care le ai tu - anxietate, adica cele de dinainte de a lua pastila aia.
Poate mai ai si ceva lipsa de magneziu. La astea ar trebui sa faci analize.
Lasa anxietatea...asta este la moda acuma. Nu trata efectul ca nu ai facut nimic. Trebuie sa gasesti cauza, iar asta poate sa fie mai ales aceasta "lipsa" de calciu ionic.
Vorbeste cu doctorul de familie sa iti dea sa faci analiza la calciu ionic, magneziu si fier. Poate iti trebuie si ceva vitamine daca nu ai o alimentatie corecta.
Citeste aici mai multe despre asta, ce sunt si ce manifestari dau lipsa acestor minerale.
-------*
Daca nu merge link-ul, cauta - Minerale esentiale.

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.