Am aritmii de 9 luni de zile.. ajutati-ma! | Forumul Medical ROmedic

Am aritmii de 9 luni de zile.. ajutati-ma!

18-01-2011
mela06
Nu este medic/terapeut
mela06
Va scriu pentru prima data, 31 ani. Am aritmii de 9 luni de zile, in urma unei crize am ajuns la urgente.Mi s-a facut ECG cu diagnostic sinus Tachycardia si mi-au reconandat sa fac tratament cu metropolol si sa fac mai multe investigatii la un cardiolog. Ce puteti sa imi spuneti despre acest diagnostic.
5 comentarii
0
18-01-2011, ora 20:24
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Tahicardia sinusala este o aritmie ce poate apare in alte afectiuni si conditii, nu numai in boli cardiace.Tahicardia intotdeauna are o cauza ; aceasta trebuie descoperita.E necesar un control cardiologic mai amanuntit, o ecografie cardiaca, deoarece sunt afectiuni ale inimii care sunt anuntate sau evolueaza cu tahicardie sinusala. Alaturi de un control cardiologic e necesar si unul endocrinologic [ hipertiroidia produce TS ]. Excesul de cafea, de ceai oriental, de alcool, fumatul, efortul fizic prelungit, emotiile resimtite intens si frecvent, in special cele negative, stresul, anemia [ sa-ti faci analizele la sange ], consumul mic de lichide etc. pot declansa TS.Deci incepe cu o vizita la endocrinolog, la cardiolog si programeaza-te si la analize sanguine.
0
19-01-2011, ora 18:44
mela06
Nu este medic/terapeut
mela06
Multumesc mult, asa am sa fac.O sa revin dupa investigatii
0
19-01-2011, ora 20:26
mela06
Nu este medic/terapeut
mela06
ps.mi s-a recomandat metropolol 50, sa il iau in fiecare zi.
0
21-01-2011, ora 14:56
mela06
Nu este medic/terapeut
mela06
medicamentul e bine sa il iau cind am criza sau in fiecare zi?
0
22-01-2011, ora 17:37
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
In fiecare zi pana la urmatoarele investigatii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: