Timp de 2 sapt. avea stari febribe

19-08-2010
oannapa
Nu este medic/terapeut
oannapa
buna, am si eu o intrebare.matusa mea si-a facut recent analize dupa ce timp de 2 sapt avea stari febribe, medicul i-a indicat sa faca un set de analize printre care si markerii tumorali a sanului si ai colonului acestia iesind cu o valoare de 63.70-CA15/3 si 61.35-CA. De asemenea. proteina C reactiva a esit cu o valoare de 166 mg/l.va rog din suflet spuneti-mi cat este de grava aceasta situatie si cat de relevanti sunt acesti markeri si ce semnifica valoarea lor asa mare.cancer?maine va face o colonoscopie si sapt viitoare o tomografie abdominala.nici un medic nu ne spune daca este vorba de cancer sau nu neaparat.astept un raspuns va rog
12 comentarii
0
21-08-2010, ora 14:58
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ce a iesit la colonoscopie ?
0
21-08-2010, ora 18:38
oannapa
Nu este medic/terapeut
oannapa
i-a luat biopsie din trei locuri pt ca ar fii vazut ceva de genu unei mucoase mai intarite.in fisa mai scria ceva de genu diventriculi ingrosati sau asa ceva.domnul doctor a avut rezerve in a ne da un raspuns a ce ar putea fii pana nu se primeste rezultatul biopsiei.dumneavoastra ce credeti?exista vreo sansa sa nu fie cancer?
0
22-08-2010, ora 08:16
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Exista o boala benigna a colonului numita diverticuloza.in aceasta boala, ce intereseaza mai ales bolnavii varstnici [ nu ai spus cati ani are matusa ta ] ce mananca mai putine fructe si legume, sunt putin obezi si au frecvent constipatie.La inceputul acestei boli diverticulii pot fi ingrosati, acest aspect avandu-l si atunci cand survine inflamatia [ proteina C reactiva marita arata ca exista in acel loc inflamatie, deci aspectul ingrosat este justificat ] ; in acest caz diverticulii in acel loc sunt edematiati, au aspect violaceu, se pot observa mucoasa sangeranda, fibroza etc..Este o etapa inflamatorie a diverticulozei numita diverticulita.VSH cat este ? Aceasta boala nu este cancer si se poate trata. Genital cum sta ? Nu are probleme ? A fost examinata si de un ginecolog? De fapt tomografia abdominala va stabili daca exista formatiune canceroasa sau nu.Tu nu-i spune nimic, nici nu adu vorba, incurajeaz-o si se va vedea saptamana viitoare.
0
22-08-2010, ora 10:28
oannapa
Nu este medic/terapeut
oannapa
in primul rand tin sa va multumesc pentru interesul acordat. la primele analize de sapt trecuta i-a iesit vsh-70 iar la internarea in spital cand i s-au repetat a fost 90.la interval de 3 zile.ea avea si o inflamatie la sanul drept si e aceea doctorul endrocrinolog i-a dat zinat dar l-a intrerupt la momentul internarii.sapt viitoare va face si o tomografie si probabil de aia i s-a sus sa nu mai faca mamografie sa nu se iradieze.dar nu cred ca la piept sa fie ceva mai mkult decat o inflamatie si probabil de la aceea facea febra.matusa mea are 59ani.sper sa nu fie ceva grav, noi o incurajam dar ea tot la ce e mai grav se gandeste vazand ca domnul doctor este rezervat in a da informatii.va multumesc inca o data
0
22-08-2010, ora 11:23
oannapa
Nu este medic/terapeut
oannapa
in legatura cu problemele genitale nu stiu sa va dau un rasp pana nu intreb.
0
23-08-2010, ora 20:01
oannapa
Nu este medic/terapeut
oannapa
a facut astazi si o mamograjie la sanul drept si pe rezultatul acesteia scrie san dens neomogen cu un plus de densitate in favoarea sanului drept care prezinta si tegument ingrosat.masa opaca izodensa, sters conturata, de aprox 2, 8/2 cm situata supero extern san drept.opacitati ganglionare in prelungirea axilara, sters conturate in prelungirea axilara a sanului drept.
ECOGRAFIE SAN DREPT: imagine hipoecogena, situata in cadranul supero-extern cu contur neregulat si cateva prelungiri spiculiforme, de aprox 1, 78/1, 53 cm. la unirea cadranelor superioare, imagine hipogena, neomogena de 1, 21/0, 80 cm cu contur nereguat microlobulat.in prelungirea axilara imagini ganglionare rotunjite unele fara aspect de hil hipoecogen altele grupate cu contur policiclic.
medicul care a citit tomografia ne-a trimis la Cluj la dr Eniu sesizand o anomalie foarte probabil maligna bifocala.
a facut si tomografia de abdomen si asteptam rezultatul.
o sa va scriu interpretarea acesteia cand o primim.va multumesc anticipat
0
23-08-2010, ora 21:18
oannapa
Nu este medic/terapeut
oannapa
REZULTAT :
CT ABDOMINO-PELVIN NATIV SDC IN TIMP ARTERIAL SI VENOS:
Ficat cu o formatiune de aprox 7mm hipodensa(densitati lichidiene), net delimitata, situata subcapsular in LHS(SEGM. III ), probabil chist hepatic subcapsular anterior in segm IV - formatune discret hipodensa nativ, mai evidenta in timpi arteriali si venos, necaptanta, ce necesita evaluare RMN. Clipuri metalice postcolecistectomie.Cai biliare intra - si extrahepatice libere.Pancreas fara leziuni focale evidente CT, fara dilatarea canalului Wirsung.RD, RS, gl.suprarenale de aspect CT normal.Calcificare splenica sechelara, splina accesorie. In grasimea perirenala, mediorenal, formatiune nodulara cu densitati parenchimatoase, imprecis delimitata, de aprox 9mm; adenopatie mezenterica de aprox 10/9 mm.
Discreta infiltrare edematoasa a grasimii mezenterice. Cadru colic cu resturi stecorale.
Formatiune chistica ovariana cu perete subtire de aprox 24/20mm.Anexa stg faca corp comun cu uterul al carui col este de dimensiuni crescute ( 5, 6/4cm) relativ et delimitat.fara lichid in cavitatea peritoneala.
San drept cu piele mul ingrisata (pana la 11mm) si multiple formatiuni nodulare imprecis delimitate -aspect probabil de carcinom inflamator.
Multiple arii de osteoscleroza le nivelul vertebrelor toracale inferioare, lombosacrate si aripilor iliace, cu aspect probabil de determinari osoase.

CONCLUZII:
Proces poliferaiv mamar (probabil carcinom inflamator) cu determinari secundare osoase si posibil hepatica(seg IV) pt care se recomanda examen RMN abdomino-pelvin ; adenopatie mezenterica; formatiune nodulara in grasimea perirenala. col uterin de dimensiuni crescute, relativ net determinat, ce necesita evaluare ginecologica.chist ovarian drept.

D-voastra ce parere aveti?poate fii cancer mamar extins la nivelul oaselor sau a colului uterin?
0
24-08-2010, ora 19:29
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ori este un cancer de san, ori un cancer ovarian / de col uterin cu metastaze hepatice,
, osoase, ganglionare. Se pare ca e un carcinom in stadiu avansat.Inainte de RMN e neaparat necesar un examen ginecologic.
0
24-08-2010, ora 21:29
oannapa
Nu este medic/terapeut
oannapa
a facut examen ginecologic si e zic medicul ca nu este problema tot s-a vazut ok.e stadiu 4?credeti ca este tardiv pentru tratament, oreratie etc?oare se mai poat face ceva?
0
27-08-2010, ora 20:53
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Oncologul va decide, probabil ca se va incepe chimioterapia.
0
27-08-2010, ora 22:56
oannapa
Nu este medic/terapeut
oannapa
da, asta cred ca va urma.luni este programata la szeged pentru scintigrafie si in 7 sept tot acolo pentru biopsie.in functie de biopsie cred ca ii va da tratement.sper din suflet sa raspunda la tratament.
0
03-12-2010, ora 18:24
cojocariuroxana
Nu este medic/terapeut
cojocariuroxana
Buna seara

Sotul meu in varsta de 48 ani, a fost diagnosticat ieri la ecografie cu chist hepatic de 3, 2/3, 1 si 2, 2/ 2, 1 ( nu am inteles ce scrie mm sau cm) la nivelul LHS seg.II. Vreau sa va intreb daca acest chist este tot una cu hemagion despre care am mai citit pe net. Deasemenea va rog sa-mi spuneti daca este ceva grav si daca ar trebui sa continuam cu alte investigatii. Inca nu am fost cu rezultatul la medicul de familie si de aceea caut sa ma informez mai intai din aceste surse.
Va multumesc
Roxana Cojocariu Brasov
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: