ajutati-ma

26-03-2009
mariusacb
Nu este medic/terapeut
mariusacb
am 14 ani si acum aprox 2 luni am fost diagnosticat cu TBC sputa pozitiva.dupa o luna de tratament cu isoniazida etambutol rifampicina si pirazinamida sau ceva de genu am fost la spital si mi-a spus doamna doctor sa mai stau 2 saptamani acasa si apoi ma pot duce la scoala. dupa aceste 2 saptamani mi-a dat drumu la scoala.am fost cateva zile la scoala si intr-o dimineata am scuipat sange.dar nu era exact cum scuipam inainte de a mi se descoperi boala.era de culoare bej, maro fff deschis.mentionez ca cu o seara inainte am scuipat sange rosu.va rog sa ma ajutati sa sa-mi spuneti daca e datorita bolii...sunt ff ingrijorat..nu stiu exact ce am..vreau sa mai spun ca inainte sa ma lase doamna doctor la scoala am mai simtit si cateva dureri in regiunea cutiei toracice dar mi-a spus ca e din cauza efortului.va rog inca o data sa ma ajutati.Multumesc si sanatate la toata lumea:)
1 comentarii
0
26-03-2009, ora 13:04
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Nasol, chestia aia maro e tot singe...in principiu un tratament PAS pt TBC trebuie sa tina cam 6 luni.Fara intrerupere fiindca altfel microbu se obisnuieste cu medicamentu si nu mai are efect
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.