ajutati-ma

14-03-2009
biancas
Nu este medic/terapeut
biancas
Buna.Am un logodnic cu care am relatii sexuale de trei ani, timp in care foarte rar am facut-o protejat.Am ajuns pina azi si totusi nu inteleg cind ramii insarcinata> dupa ciclu, inainte de ciclu sau la mijloc. Va rog ajutati-ma. Am mult nevoie de ajutorul dumneavoastra cit mai explicit 8[fara filozofii si termeni tari].va multumesc anticipat
2 comentarii
0
14-03-2009, ora 17:58
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Calculul necesar pentru a deosebi zilele fertile de zilele infertile, în cazul metodei calendarului, se face astfel: se calculează lungimea totală a ultimelor cicluri lunare din ultimele 6 luni. În acest fel se va identifica durata celui mai scurt şi celui mai lung dintre ultimele 6 cicluri lunare. Ultima zi infertilă se obţine scăzând din ciclul cel mai scurt 20, iar prima zi de după ovulaţie considerată, din nou, infertilă se obţine scăzând din ciclul cel mai lung 10. Ca să ţinem minte uşor trebuie să memorăm formula: "scurt minus 20, lung minus 10". Pe calendar se haşurează perioada fertilă, adică perioada în care există o probabilitate considerabilă de fecundaţie.

Pentru ilustrarea metodei, să luăm un exemplu: să presupunem că menstruaţia a apărut ieri, 11 februarie, şi că vrem să aflăm care va fi perioada fertilă următoare. Mai presupunem că ultimele 6 cicluri lunare au avut următoarele durate: 26 de zile, 29 de zile, 25 de zile, 30 de zile, 31 de zile, 29 de zile. Acum, luăm dintre acestea şase pe cel mai scurt din care scădem 20 şi pe cel mai lung, din care scădem 10. Deci, ultima zi infertilă va fi ziua a 5-a (25 minus 20), iar prima zi în care, din nou, se instalează infertilitatea va fi ziua a 20-a (31-10). Cu alte cuvinte, haşurăm în calendar perioada 16 februarie-2 martie (presupunem un februarie cu 28 de zile).
0
14-03-2009, ora 21:37
biancas
Nu este medic/terapeut
biancas
Va multumesc mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul