refluxul gastric la sugar... e grava problema asta?

31-10-2012
alice25larisa
Nu este medic/terapeut
alice25larisa
fetita mea are 1 luna si 6 zile.nu am avut san si i-am dat nan ha1.de cand avea 1 saptamana a inceput sa vomite des (arunca jeturi cateodata).mi-a zis medicul sa-i dau nan 1.apoi dupa ce manca, adormea si la 1-2 ore vomita in somn pe nas si pe gura.se ineca rau timp de 5-6 secunde si se inrosea la fata.o intorceam repede pe burta si o bateam pe spate.nu se ineaca zilnic, cam de 2-3 ori pe saptamana.am fost la doctor si mi-a dat debridat granule, dar vomita mai rau.vreo 10 zile nu a luat in greutate.i-am dat milumil milupa aproape 2 saptamani.a luat in greutate foarte bine, dar tot vomita in somn.de aseara ii dau humana AR.i-am dat vreo 5 mese pana acum si nu a mai vomitat deloc.mi-e frica ca adorm si nu o simt.am inteles ca e vorba de refluxul gastric.e grava problema asta?daca se ineaca si nu sunt langa ea, poate sa moara sau isi revine singura?ce fac daca nu pot sai desfund caile respiratorii?o sa treaca de la sine refluxul?cand o sa treaca?va rog mult sa ma ajutati cu mai multe informatii.am fost la mai multi doctori si nu am rezolvat nimic.va multumesc.
5 comentarii
0
31-10-2012, ora 09:45
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Este bine sa va adresati unui serviciu de gastro-enterologie pediatrica pentru un consult, daca dezvoltarea nu este satisfacatoare si copilul continua sa vomite.In reflux este recomandat laptele anti-regurgitare (AR), asa ca este bine ca ati hotarat sa-i dati.
Pentru ca stomacelul lui este micut, trebuie evitata supraincarcarea lui asa ca ar trebui sa manance putin si des, la ore fixe.
Cateva metode pentru a-l ajuta pe micut sunt:
- mediul in care ia masa trebuie sa fie unul linistit
- nu trebuie sa manace culcat pentru ca astfel favorizezi refluxul, tine-l vertical si ajuta-l sa dea aerul afara dupa fiecare masa
-daca bebelusul este hranit cu mancare solida sau formule, discuta cu medicul cum ii poti subtia mancarea, sa aiba o consistenta scazuta, adaugand mai multa apa.
- bebelusul nu trebuie sa doarma complet intins, trebuie asezat cu capul intr-o parte si cu trunchiul usor mai ridicat decat restul corpului
Aceasta afectiune se vindeca usor pe masura pe bebe creste si sistemul lui digestiv se dezvolta- de obicei pana la 12 ani refluxul gastric acid dispare.
0
31-10-2012, ora 11:07
alice25larisa
Nu este medic/terapeut
alice25larisa
multumesc pt raspuns.doctorul mi-a zis sa-i dau humana AR.daca nu mai vomita intr-o saptamana e ok.fac toate metodele care mi le-ati enumerat.sper sa-i treaca ca m-am saturat de probleme.poate sa regugiteze putin dar macar sa nu se mai inece.
0
31-10-2012, ora 11:42
tze
Nu este medic/terapeut
tze
Nici eu nu am avut lapte la san decat ff putin asa ca am completat cu Humana Pre-Bio, care are si prebiotice, niste bacterii bune ce se gasesc in laptele matern. L-au ajutat mult la digestie. De asemenea, i-am dat pana acum, la 6 luni, Protectis, un complex de probiotice - tot bacterii bune care ajuta la digestie si tranzitul intestinal- la recomandarea pediatrului, 5 picaturi dimineata cu lingurita. De asemenea, cam la 2 biberoane i-am pus in laptic un varf de cutit -cam cat o mazare- de praf Jarro-Dophilus Baby tot un complex de bacterii bune tot cu avizul pediatrului. Bebe pe langa faptul ca are organele crude, abia formate, nu are nici bacteriile acelea bune pe care organismul le primeste de la mama - prin alaptare- si care il ajuta sa digere bine, sa nu faca gaze in stomac si intestine, sa aiba un scaun usor de evacuat, sa aiba o absorbtie corecta a substantelor nutritive din laptic si pastete. Acum la 6 luni tot cu Humana prebio continui si a crescut frumos. Putin, tot o sa mai iasa pe gurita dupa masa, cam la 1 ora, idee e sa nu fie in jet. Al meu a crescut si acum da pe afara numai cand a mancat haplea. De la prima luna l-am pus sa doarma cand pe stanga, cand pe dreapta, alternativ, cam la 2 ore: nici nu risca sa se inece in aceasta pozitie si i se formeaza si capul simetric (culcat pe spate isi turteste craniul care are oase moi ). Pe burta l-am pus doar cu supraveghere (risca sa isi bage nasul in pat si nu mai poate sa respire!
0
31-10-2012, ora 12:42
alice25larisa
Nu este medic/terapeut
alice25larisa
tot timpul o tin inclinata cand ii dau sa manance, ii fac pauza la jumatea biberonului, o pun sa ragaie si o culc intr-o parte cu un rulou pus la spate si pe o suprafata putin inclinata, dar degeaba...tot vomita si se ineaca.s-a inecat si cu mine de fata.chiar daca ii pun rulou la spate, ea se intoarce singura cu fata in sus sau pe cealalta parte.face asta de la 2-3 saptamani.o sa incerc cu humana AR asa cum mi-a zis doctorul sa vad cum este.sincer m-am saturat sa cheltui milioane pe lapte si tratamente care nu le folosesc.am mai auzit de humana pre-bio.pana la urma o sa incerc si cu asta daca Humana AR nu e bun.va multumesc pentru tot.
0
30-01-2018, ora 03:29
Macea
Nu este medic/terapeut
Macea
Salut.Si eu am avut probleme la bebe pina la 1 an.Tot se inneca in somn si pe nas citeodata rar.Mereu o puneam pe mine sus si o bateam incet la spate sa rîgîie.Ajuta mult.la orice masa si foarte des si putin minca si a ajutat.Acum bebe are 2 ani si mai putin se ineaca rar si este ok.pe nas nu a mai vomat.Intre timp va trece cred.Ia in greutate si nu vomita.Pina la 12 anisori speram sa treaca acest descomfort.Sanatate multa la toti picii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsurile la stomac
  • Top 10 alimente importante în meniul copilului mic
  • Evaluarea sugarului de o lună
  • Evaluarea sugarului de două luni
  • Evaluarea sugarului de trei luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de cinci luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea sugarului de șapte luni
  •