ajutati-ma, va rog..

17-04-2007
dido
Nu este medic/terapeut
dido
buna ziua,

acum 2 saptamani am facut niste investigatii (colpocultura, colposcopie, ecografie transvaginala si papanicopau). avand in vedere ca rezultatele de la papanicolau intarzie sa "apara" si stau ca pe ace... o sa va rog din suflet sa-mi interpretati dumneavoastra celelalte investigatii. doctorul mi-a spus sa vin la el abia cand am toate rezultatele, dar se pare ca am parte de ghinionul de a nu primi rezultatul paps la timp si mai si stau acasa (pt ca m-am invoit de la servici) sa-mi "umble" mintea aiurea...

am sa citesc babeste rezultatul de mai jos avand in vedere ca e greu de descifrat scrisul.. puteti sa-mi explicati mai multe si ceva mai in amanunt acest rezultat?


ECOGRAFIE;
ut- AV 70/35/46mm; mim.- omogen; endom- 10mm; ODR- 33/18mm fara formatiuni chistice; OSTG- 30/17mm; FSD- pana lama de lichid.

COLPOSCOPIE; col cu OCE punctiform; A. acetric: DSC de aspect.; mica zona de ectope perioficiala; test LUGOL: pozitiv.

azi am primit un singur rezultat care suna intr-un fel care nu-mi place deloc. scrie EXACT asa;
BACTEOROLOGIE;

SECRETIE VAGINALA;
-coloratia GRAM - celule epiteliale frecvente;
-leucocite- rare; hematii...
-fibrina -; detritus-
-flora gram pozitiva- frecventi bacili, rari coci;
-flora gram negativa- relativ frecventi bacili;
-fungi- rare filamente;
-trichomanas vaginalis- absent;
-altele

SECRETIE COL UTERIN;
CULTURA; aeroba flora saprofita; candida absenta.

va rog din suflet sa-mi raspundeti. mai am o sapt de asteptat pana sa ajung la ginecolog. sa ma ingrijorez???


ps. pt a completa datele... mentionez ca am 25 de ani.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.