agresivitate in relatie | Forumul Medical ROmedic

agresivitate in relatie

03-09-2012
melc
Nu este medic/terapeut
melc
Povestea mea e mai veche: http://forum.romedic.ro/prod/foarte_greu_ma_despart_de_cineva_061394.html
Acum am o alta prietena. Merge ok, dar sunt situatii in care ma enervez tare, tip si uneori injur (de vreo 2 ori pana acum). Nu am agresat-o fizic pe prietena actuala, dar verbal da. Vreau sa nu mai ajung vreodata in situatia cand sa agresez in relatie. Nu am fost asa. Cand incep sa ridic tonul, ma opresc, vreau sa fiu lasat in pace. Daca se continua cu taca-taca, ma disper si incerc sa plec, incerc sa ies din situatie, daca nu pot, ma enervez mai tare. Parca sunt la desene animaete, cu Tom si Jerry si trebuie sa suport unele vorbe, chiar daca nu imi plac, dar asculta-le ca e ceva 'important' (pentru celalalt). Nu am avut parte de fete care sa nu ma toace la cap - taca taca, mereu. Cu prima prietena nu am agresat-o niciodata in nici un fel ! Acum, nu mai am rabdare, la o criza de gelozie, la o lipsa de implicare din partea celuilalt, ma enervez tare si nu mai am rabdare.
Si serviciul este foarte solicitant, dorm putin, nu am timp de relaxare. Cand ma suna la servici sau primesc 10 telefoane si chiar am treaba, ma enervez. Nu am intalnit inca persoana care sa ma inteleaga ca pot sa am chiar treaba la servici si nu pot vorbi lucruri personale. Incerc sa nu mai vorbesc cu prietena la servici. Alta solutie nu vad. Nu vreau sa fiu incarcat emotional in ceea ce fac la munca.
Prieteni, iar de la capat. Am avut prieteni foarte buni pe care a trebuit sa ii las pentru a nu-mi aduce aminte de fostele, de clipe care dor. Am schimbat multe in viata mea pentru a ierta.
Au fost chestii ciudate. Fosta prietena a incercat sa mai ia legatura cu mine. Eu, mi-am schimbat numar de telefon, adresa, domiciliu, m-am mutat in alt judet, am lasat prieteni, tot. Stiu ca vorbeste cu cineva si am zis - cum sa fie cu ala si sa ma sune pe mine, sa-mi de-a sms, sa ma intrebe - iti e bine, te-ai casatorit. Pe mine, m-ar deranja sa fiu in locul baiatului respectiv (sau poate nu stiu, cum nu stiam nici eu). Dupa un an vrea sa fim prieteni pe facebook. M-am uitat la poze - nu am vazut sa fie cu cineva dar scrie ca e maritata si din cate stiam era cu cineva. Ma blochez aici. Sa fim prieteni, nici nu stiu. Sa ne aratam poze cu ce avem acum - un sot, copii, relatie. Daca imi zice - eu mai tin la tine, atunci... iar ma blochez. Daca vede prietena actuala e aiurea. Ar fi bine pentru prietenii lasati in urma. Mie imi pasa mult si de ea. Pentru atatia ani impreuna, as vrea sa o stiu prietena. O parte din prietenii mei actuali, s-ar supara foarte tare daca as mai vorbi cu ea. Mi-au zis de atatea ori sa tai raul de la radacina, dar eu tot nu gandesc. Sa fim prieteni pe facebook, e ok ? Sa iesim la o cafea impreuna - ea cu ala, eu cu a mea, dupa atatia ani. Vorba unui coleg - daca am fost asa de rau, de ce ma cauta, de ce sa vrea sa fim prieteni ? Intre noi, au fost lucruri grave. Nebuneala, adica sunt atatia ani cu cineva, zi de zi si posibil sa raman cu altcineva pana la urma pe care o cunosc de cateva luni.
Am inceput relatia asta fara prea multe informatii din trecut. Am aflat si eu niste lucruri involuntar. A mai avut cel putin un prieten. Am vazut niste poze cu ea si cu alt baiat. Am fost gelos o saptamana, am vazut ca se aranja pentru el, era cat mai frumoasa pentru el. Am zis ca au avut si ei motivele lor de s-au despartit. Actuala, a facut si ea 'cercetari', chiar am aflat indirect ca se interesa de ce am mai avut. A fost un pic de gelozie reciproca intre noi care sper sa fi trecut si din partea ei.
A mai fost o situatie ciudata. Mesaje pe telefon - Ciao, ce faci, Cum o mai duci. Nu stiam numarul de telefon si eu numarul nou de telefon l-am dat doar la 4-5 persoane. De unde sa stie cineva numarul ? Sa fie un test de fidelitate de la prietena actuala, sa fie o colega de servici. Oricum, daca se afla, iar show.
Is prea multe. Is cam satul sa-mi fie viata telenovela. Din o gramada de prieteni, ma izolez si nu mai vorbesc cu nimeni, cand ies din casa, incepe telenovela. Imi e frica sa imi fac noi prieteni, sa intru in vorba cu vreo fata, pentru a nu mai avea spectacol.
As vrea sa stiu cum sa imi stapanesc 'furia' in relatie, cum sa inteleaga si cealalta persoana ca sunt doar momente cand vreau sa fiu lasat in pace. Sunt dese momentele astea, dar asa sunt eu. Mi-am zis ca daca o sa ajung sa agresez fizic, plec din relatie ianinte sa se ajuga la mai mult. Sa fiu prieten pe facebook, e un lucru bun ? chiar nu stiu unde se poate ajunge cu asta, tind sa cred ca nu e bine.
3 comentarii
0
03-09-2012, ora 12:16
Dragos11
Nu este medic/terapeut
Dragos11
Ai vorbit vreodata deschis cu prietena ta despre aceasta problema ??
0
03-09-2012, ora 12:39
melc
Nu este medic/terapeut
melc
Am incercat sa-i explic ca am momente cand vreau sa fiu lasat in pace, sunt multe momente din astea, dar ma caracterizeaza. Vreau sa ma uit la o stire in liniste, vreau sa fac curat in casa in liniste. De exemplu, spalam vase si faceam mancare, prietena, ma ajuta si ea. Imi zice ca imi suna telefonul, i-am zis ca nu vorbesc la telefon cand fac mancare sau cand mananc, is satul de agitatie. A insistat ca imi suna telefonul, s-a raspund ca cine stie ce 'colega' ma suna, era geloasa atunci. Mi-a zis si ca poate ma suna vreo fosta si trebuie sa-i raspund. Am zis, orice fosta, sau orice ar fi, vreau sa am liniste in casa, sunt momente in cand nu vreau sa fiu deranjat din exterior. In special acasa, vreau sa am momente, cand nu vreau sa aud de servici si alte probleme, doar sa am liniste, sa fiu cu familia daca o am, dar nu influente din exterior. Daca vorbeste ok, vreau prezenta prietenei langa mine, daca imi zice ca ma suna o colega si tot insista ma enervez. E multa agitatie cand ies din casa, si doar cand termin imi gasesc calmul. Daca si acolo ma ia in tura, ma enervez tare. Ne-am certat atunci si eu m-am suparat tare, m-am retras si nu am mai zis nimic, tot pentru a avea calm.
La mine sunt momente cand vreau sa fiu doar cu cei care imi plac - la masa, cand dorm, cand ma uit la TV. Prefer sa imi inchid telefoanele, soneria de la usa, orice cale de comunicare. Telefoane, am vreo 6-7 numere, nu am ce face, de la un servici imi da un telefon, de la altul altul si se tot aduna. Tot ma suna lumea, asta e. Prefer sa le inchid pe toate si sa le deschid cand ma duc la servici, asta nu pentru ca as avea ceva de ascuns, dar imi ajunge agitatia.
0
06-09-2012, ora 16:15
Psiholog Aldescu Delia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Aldescu Delia
Atunci cand avem parte in mod repetat de acelas tip de experiente in viata ar fi bine sa ne intrebam - ce anume fac sa atrag astfel de persoane in relatie sau ce anume fac de trec prin acelas tip de stare sufleteasca?
Felul cum reactionam, cum raspundem la diverse situatii sau stimuli, vorbeste despre stilul propriu de comunicare, despre toleranta la diversitate sau suprasolicitare.
O ipoteza care necesita ajutor specializat se refera la modelul familiei de origine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: