afte bucale

23-01-2008
marina27
Nu este medic/terapeut
marina27
buna ziua! ma adresez dummeavoastra in legatura cu o problema. sotului meu ii apar destul de des afte, pe gingii si interiorul buzelor si obrajilor. ce e poate face sa nu mai apara? si din ce cauza apar ele?
Nu are probleme cu stomacul si nici cu ficatul, cel putin nu a fost niciodata vreun simptom care sa indice vreo afectiune a acestor organe.

va multumesc si astept indicatiile dumneavoastra.
81 comentarii 12 3 Înainte ›
0
23-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Este foarte important regimul alimentar!
NU are voie sa consume bauturi acidulate, condimente, otet, muraturi, fructe(grefe, lamaie, mere verzi).
Se foloseasca permanent apa de gura(ossidenta)
Sa mearga la un stomatolog pentru a exclude carii si depunerele de peatra!
Spirulina timp de 1 luna !
0
29-05-2008, ora 00:00
alinap
Nu este medic/terapeut
alinap
Aceeasi problema o am si eu...m am saturat de 20 de ani de cand am in fiecare luna gura plina de afte...nu stiu ce sa mai mananc, ca sa nu mi mai apara...intr adevar am probleme cu dantura, racesc des...si am tenul cu probleme(poate sa fie o legatura?)
0
30-05-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Alina!
sigur...in organizmul omului toate organele au legatura intre ele si patologia gastrica ..ca exemplul..poate sa fie cu o afectiune..incepand cu cavitatea bucala si terminand cu intestinul gros.
Constipatia..ca exemplu..duce la retinerea multor toxine in organizm.., acest lucru influenteaza si mucoasa si tenul!
0
11-06-2008, ora 00:00
mariannn
Nu este medic/terapeut
mariannn
Buna ziua domnule doctor!Imi ies afte de catva timp si as dori sa aflu de la dvs cum se transmit, deoarece am o prietena si vreau sa stiu daca se poate lua prin sarut... va multumesc pentru intelegere, o zi buna!
0
11-06-2008, ora 00:00
mariannn
Nu este medic/terapeut
mariannn
Buna ziua! as mai avea o intrebare...Am facut tratament 45 de zile cu BORAX CH 15 deoarece am avut stomatita aftoasa si vreau sa stiu de ce nu dispar odata...Imi puteti lasa un numar de telefon pentru a va contacta?! multumesc, sau macar lasati un raspuns...
0
11-06-2008, ora 00:00
mariannn
Nu este medic/terapeut
mariannn
Va rog sa-mi spuneti daca se iau prin saliva aftele deoarece am uitat sa intreb...multumesc mult si scuze pentru deranj!!!!
0
11-06-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU.. aftele nu se iau !
dar flora microbiana si micoza..este prezenta la fiecare persoana in cavitatea bucala!
problemele apar la persoanele slabite, obosite, cu imunitatea la pamant!
0
15-07-2008, ora 00:00
yoanna-aless
Nu este medic/terapeut
yoanna-aless
Buna ziua! Am o pb f mare in legatura cu aftele...Imi apar fff des si nu am gasit inca un remediu pt ele... Am facut f multe tratamente diferite si degeaba...dispar dupa ce termin tratamentul dar reapar la intervale scurte de timp. Ma lupt cu ele de cand sunt mica.. Mai nou, am o afta din primavara(februarie), si nu am reusit sa scap de ea...Daca imi puteti oferi un sfat, v-as fi recunoscatoare. Multumesc frumos!
0
15-07-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Yoanna.. buna ziua!
Dupa cum ai citit mai sus... este o problema complexa si cred ca este o problema a tractului digestiv si nu o problema locala.
regimul alimentar este important in tratament, la fel ca si tratamentul local.
dar este importanta investigatia tractului digestiv( tranzit baritat, endoscopie, ecografie gastrica)
Spune.mi ce probleme gastrice ai? daca ai facut sau nu ttratamente?
Ai probleme de tranzit intestinal?
0
15-07-2008, ora 00:00
yoanna-aless
Nu este medic/terapeut
yoanna-aless
Nu...din cate stiu eu, nu..Nu am facut niciun tratament pt astfel de probleme, pt ca nu am avut...Ar trebui sa fac o investigatie?
0
15-07-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. trebue sa faci investigatiile sus amintite.
nu gasesc alta explicatie...decat daca iti place sa mananci foarte acru si condimentat. la care trebue sa renunti difinitiv.
0
16-07-2008, ora 00:00
yoanna-aless
Nu este medic/terapeut
yoanna-aless
Multumesc foarte frumos pt sfaturi. Voi face niste investigatii. Sper sa ajung la un rezultat. Multumesc din nou.
0
01-02-2009, ora 22:04
jesica
Nu este medic/terapeut
jesica
Buna seara! De o luna m-am pricopsit cu o candida bucala. Am urmat 10 zile un tratament (nistatina, nizoral si glicerina boraxata), dupa care am intreupt tratamentul deoarece limba parea ca arata bine. Dupa 2, 3 zile de la intreruperea tratamentului limba iar s-a albit. Am reluat acelasi tratament dar fara nici un rezultat. Acum 6 zile am luat si un diflucan (doza unica), iar de 3 zile am limba nu mai este alba, este maro. Stie cineva ce-nseamna asta.sau mai exact cum poti scapa de candida asta pacatoasa? Va rog??? Mentionez ca am facut si-un exudat acum o saptamana, dar.inca mai astept sa iasa rezultatul. M-am tot spalat si cu bicarbonat de sodiu, de 2 ori pe zi imi clatesc gura cu apa de gura special pt asa ceva. Si.nici un rezultat.
0
02-02-2009, ora 07:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Jesica... vestea cea proasta este ca NU scapam de Candida.. niciodata.
Miceliile de ciuperca( candida, mucegaiul... zii cum vrei.!)... exista peste tot.. inclusiv in organizmul omului..
se dezvolta si devin agresive numai in organizme obosite si dezechilibrate metabolic.
Trebue sa faci tot posibilul sa te alimentezi sanatos.. sa nu ei antibiotice.., sa eviti tot ce tine de iute si condimentat... sa normalizezi scaunul si flora intestinala.
Consuma polen si miere de albini pentru imunitate.. ginseng, echinaceea...
multe lichide( neacidulate) apoa plata, ciai, Fii atenta cu laptele.. daca baloineaza.. nu folosi !
mai vorbim dupa ce ai rezultatul analizelor...
0
02-02-2009, ora 18:35
jesica
Nu este medic/terapeut
jesica
Buna seara! Multumesc mult pt sfaturi! Deja am taiat foarte multe din meniu, meniuri. Cat despre antibiotice.cred ca am sa le ocolesc toata viata. Din cauza lor s-a declansat candida. Dl. doctor, mai am o intrebare. Faptul ca limba a capatat aceasta culoare, maro, inseamna ca este o forma mai grava? Nu mai am rabdare pana iese analiza. Am sa revin cu rezultatul exudatului. Inca o data va multumesc din suflet. O seara buna!
0
02-02-2009, ora 18:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu.. nu e o forma mai grava..
este doar o alta specie de micoza...
denumirea.. si la ce este sensibila... cu siguranta o sa fie scris pe rezultatul analizei
0
25-03-2009, ora 22:41
lilianarepasi
Nu este medic/terapeut
lilianarepasi
Am avut incepand cam de un an jumate niste afte bucale f. dureroare si care treceau f. greu. Am incercat cu nistatin, glicerina, staminin dar in loc sa treaca erau din ce in ce mai grave. Anul trecut o farmacista mi-a recomandat diflucan pe care l-am luat 7 zile cate 50 mg pe zi dupa care aftele au trecut considerabil insa nu au disparut definitiv.Acum apar cam o data la o saptamana sau doua, insa sunt mici si trec de la sine fara sa le mai tratez. As vrea sa stiu daca mai pot lua diflucan inca o tura de 7 zile, avand in vedere ca anul acesta doresc sa raman insarcinata si am auzit ca nu ar fi bine sa fac tratament cu diflucan in anul in care imi doresc sa raman insarcinata. Va multumesc.
0
26-03-2009, ora 08:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Aftele bucale.. sunt doar un simptom a altei patologii pe tractul digestiv..
( ca si comparatie.. luati un aizberg.. si imaginativa ca afta este varful.. si ce e sub apa este problema)
dac vreti sa ramaneti insarcinata.. va recomand Insistent..
sa faceti control amanuntit la ORL..., Stomatologie... si cel mai important Gastrologie.. ( cu ecografii si alte investigatii).
Sarcina este un stres hormonal pentru organizm.. si toate bolile cronica.. sau cele nevazute pana acum.. se acutizeaza!!!!
0
04-04-2009, ora 23:20
Paul_89
Nu este medic/terapeut
Paul_89
Acum 5 zile mi-a aparut si mie o afta bucala am mai avut si prin toamna trecuta (vara si iarna nu am avut probleme).Am piartra dentara desi am o igiene orala destul de stricta si am curatat-o de 2 ori tot a aparut.Ar fi posibil sa apara aftele de la piatra?Si daca da exista vreun tratament care combate depunerile de piatra pe dinti?Recent mai simt si intepaturi in partea dreapta sus(sub san)si nu stiu cauza...Multumesc anticipat
0
06-04-2009, ora 09:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci o egografie abdominala... o sastii ce problema gastrica ai.. si ce iti influenteaza aparitia acestor afte.
deobicei apar de la acidulat, acru si fructe verzi !
la persoanlele cu probleme gastrice!
0
18-04-2009, ora 23:46
nicostefi
Nu este medic/terapeut
nicostefi
Am un baietel de 2 ani si 4 luni. Acum 1 sapt a facut febra 38, 4C Am fost cu el la medic mi-a zis ca e o simpla racela La 2zile dupa ce ii incepusem tratam cu amoxicilina si nurofen copilul meu imi face febra 39 In urmatoara zi am observat ca gingiile incep sa i se inflameze Am fost cu el la alt medic care mi-azis ca ii apar molarii peste 2zile a fcut niste afte ff urate pe limba si buza si am oser vat o umflatura in spatele urechilor In tot acest timp facea pusee febrile in special noaptea am fost cu el iar la medic si mi-a zis ca are oreion iar pentru afte mi-a rec ceai de musetel cu bicarbont si glicerin boraxata cu stamicin Nu mananca de 3 zile decat iaurt si lapte Vreau sa precizez ca in urma 3 sapt a facut o alergie urata (probabil la ou )cu urticarii mari in placarde ce apareau si dispareau pe tot corpul(a facut tratam chiar cu prednison!?) Vreau sa stiu daca aftele au legatura cu alergia aceea si au aparut pe fondul unei imunitati scazute sau au legatura cu oreionul sau cu ce altceva?ce este de facut? sunt disperata Astept raspuns urgent MULTUMESC
0
19-04-2009, ora 08:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aftele.. au legatura cu tractul digestiv.
acum trebue sa badijonati din 2 in 2 ore aftele.. cu glicerina boraxata si cu ulei de catina !
excludeti fructele.. acide si acre ! sucurile..si tot ce poate sa irite.
foarte multe ceaiuri calde...
treceti la un regim alimentar strict ( cartof piure..., carne numai fearta,...s.a)
cred ca un medic pediatru este mai in masura sa va ajusteze regimul alimentar..
odata ce copilul a facut acea reactie alergica.. acest risc o sa.l urmareasca toata viata..
mare grija la produsele din comert.. cu Euri.. si condimente asortate !
0
18-05-2009, ora 11:36
Mariusica17
Nu este medic/terapeut
Mariusica17
Buna ziua am o problema cu aftele astea pana acum nu am mai avut asa cva mi-au aparut foarte urat in toata cavitatea bucala nu stiu ce sa fac nu pot bea aprp nimik sa nu mai spun de mancat deabia dak pot vorbi in plus a inceput sa ma doara si 2 masele nu tare dar se simte urat. am aprp de vreo 3 zile afte..spuneti si mie va rog vor disparea de la sine sau intrun anumit termen de zile ?ce tre sa fac ca nu mai suport va rog ajutati-ma
0
18-05-2009, ora 14:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU.. nutrec de la sine.. si cred ca trebue sa faceti o vizita cat mai urgenta la stomatolog !
0
20-05-2009, ora 10:58
mariooo
Nu este medic/terapeut
mariooo
stiti cumva cum se repara limba geografica?daca prin operatie, prin tratament, ca rog sa'mi spuneti urgent! va multumesc!
0
20-05-2009, ora 14:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se repara cu multa rabdare.. si cu investigatii si tratament la Gastrologie!
limba geografica NU este o boala.. este semnul indirect a unei patologii gastrice !
0
20-05-2009, ora 17:14
mariooo
Nu este medic/terapeut
mariooo
este posibil sa fi aparut limba geografica dupa 5-6 ani de la nastere?ca eu nu tin minte sa fi avut vreo problema pana atunci?cum va explicati asta?sa fi dobandit vre'un microb in acest timp si sa se fi transformat limba normala intr'una geografica?
0
20-05-2009, ora 17:15
mariooo
Nu este medic/terapeut
mariooo
indiferent de aceasa limba geografica se poate repera vreodata? va multumesc mult!
0
20-05-2009, ora 22:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU.. cred ca tine de un microb aceasta schimbare... a limbii !
initial.. faci investigatii.. dupa ce afli cauza acestor schimbari... o sa stii cat de repede se trataeaza acea problema.. si daca sunt sanse sa.si revina limba!
0
21-05-2009, ora 11:31
mrt
Nu este medic/terapeut
mrt
Buna ziua,

De o saptamana am febra 38.5 si dureri foarte mari in gat. Am fost diagnosticat cu angina aftoasa. Fac tratament cu aciclovir...dar durerile sun infioratoare...nu mai pot inghiti nimic.

Ce sa fac ?????
Adaugă un comentariu / răspuns
81 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar aftele bucale?
  • Ce sunt aftele bucale și cum să le tratezi
  •