afectiuni stomatologice

13-07-2009
lucica_1977
Nu este medic/terapeut
lucica_1977
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati intr-o problema. In urma cu 2 ani mi-am facut o lucrare la care intampin numai probleme, adica la interval de 2 luni mi se umfla toata partea dreapta. Am fost la medicul stomatolog mi-a spus sa fac o radiografie la masea si o radiografie de sinus maxilar. k le-am facut si (au iesit bine), dar totusi o problema este. Mi-a facut o reconstituire la masea (2;6) urmata de o extensie. Nu stiu la cine sa ma adreses caci doctorul mi-a spus ca nu se poate face nimica din cauza reconstituirii.Va rog sa ma ajutati si sa ma sfatuiti ce sa fac si unde sa ma duc caci nu mai suport durerea.

Va multumesc din suflet si astept un sfat si ajutor din partea dvs
18 comentarii
0
14-07-2009, ora 20:00
drkosta
Identitate neconfirmată
drkosta
o rezolvare exista neaparat, dar trebuie sa stiu mai bine cazul tau casa spun ce e de facut, trebuie sa te duci la un medic stomatolog, daca doresti poti sa ma contactezi si pe mine. multa sanatate
0
15-07-2009, ora 09:46
lucica_1977
Nu este medic/terapeut
lucica_1977
Pt. drkosta. Dupa cum am scris si mai sus, am fost la medicul stomatolog care mi-a facut lucrarea, dupa ce m-a pus sa fac mai multe investigatii adica radiografie la lucrarare si radiografie de sinus maxilar, dansul a constat ca am o reconstituire la masea(2;6) si nu are ce sa-mi faca deoarece reconstituirea nu se mai poate scoate pt ca este cimentata in gingie acesta a fost raspunsul medicului stomatolog. Nu stiu ce informatii sa va dau. Eu cred ca este o rezolvare la problema mea dar sincer nu stiu ce investigatii sa mai fac, daca medicul mi-a spus ca nu are ce face.
Va multumesc din suflet pt ca mi-ati raspuns si astept incontinuare sa-mi spuneti ce este de facut
0
15-07-2009, ora 13:12
lucica_1977
Nu este medic/terapeut
lucica_1977
Va mai scriu cateva randuri. Deci lucrarea mea are 2 ani, anul trecut mi-a cazut si mi-a cimentat-o la loc, este posibil ca atunci sa fi prins ceva infectie? Doctorul mi-a spus ca nu are cum ca mi-a cazut doar coroana si nu are nici o treaba ca eu am reconstituire.chiar azi am fos la cabinet si din nou acelasi raspuns(CE SA-TI FAC AC AI RECONSTITUIRE). Ei bine chiar nu se poate face nimica? Nu stiu daca v-am lamurit dar v-am scris exact ce-am facut si ce mi-a spus medicul.
0
16-07-2009, ora 00:55
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
buna seara. din cate inteleg aceasta " reconstituire" la care se refera medicul dvs este un pivot = reconstituire corono-radiculara
daca spuneti ca v-ati tot umflat, cel mai probabil este din cauza unul tratament de canal incorect anterior cimentarii reconstituirii/ pivotului
solutia corecta pentru a vindeca infectia este indepartarea pivotului si retratarea corecta a canalelor molarului.
in cazul in care un pivot are dimensiuni mari in raport cu radacina dintelui pe care il reface, eventual daca dintele respectiv fusese distrus mult sub gingie si a fost apoi reconstituit, riscul de fractura la indepartarea pivotului este mare. probabil din acest motiv medicul dvs v-a zis ca nu are ce sa faca, pt ca dintele e reconstituit, in ideea ca daca indeparteaza pivotul e posibil sa constate ca dintele trebuie extras.

in orice caz nu mai amanati interventia pe acest dinte. in afara de faptul ca veti continua sa vi se tot produca abcese, este posibil sa fie afectat la un moment dat si sinusul maxilar - sinuzita.
0
16-07-2009, ora 09:35
lucica_1977
Nu este medic/terapeut
lucica_1977
Buna dimineata, tin sa va multumesc din suflet pt sfat si ajutor. Mai nou mi-a recomandat sa consult un medic chirurg bmf. Oare asa grava sa fie aceasta problema? Trebuie sa merg si la alt medic ca m-am saturat de acelasi raspuns(NU AM CE FACE). cred ca sunt prea insistenta dar credeti-ma ca sunt disperata. La revedere o zi cat mai placuta.
1
17-07-2009, ora 16:14
drkosta
Identitate neconfirmată
drkosta
lucia_1977 daca ai timp si esti din Bucuresti, poti sa vii la facultatea de stomatologie pe calea plevnei, si la etajul 1 este camera de chirurgie BMF, dar cazul tau nu cred ca este asa complicat, Cand ajungi acolo poti sa intreb de dr Kosta si te ajut eu.
0
18-07-2009, ora 11:12
lucica_1977
Nu este medic/terapeut
lucica_1977
Imi puteti recomanda va rog un dr. chirurg BMF, din Constanta?

Multumesc
0
21-07-2009, ora 15:23
lucica_1977
Nu este medic/terapeut
lucica_1977
Buna ziua. Am fost din nou la doctorul care mi-a realizat lucrarea, cred ca nu suporta sa ma mai vada pe acolo dar nici eu nu mai suport durerea, azi m-am trezit cu un (abces micut), si mi-a spus sa consult un chirurg banuiesc ca nu este de competenta dansului. Urmaresc toata ziua pe forum noi sugestii, mentionez ca nu sunt din Bucuresti, dar pana la urma fac imposibilul si ajung la dr.Kosta care sa oferit sa ma ajute, si ii multumesc anticipat.

Cu respect Lucica
0
10-08-2009, ora 10:51
lucica_1977
Nu este medic/terapeut
lucica_1977
Buna ziua. Apelez la dvs cu o alta problema, luna trecuta mi-am facut o lucrare de portelan(coronite) la 4 dinti din fata(sus), toate bune si frumoase pana acum cand m-a luat o durere in urma cu 3 zile nici nu pot sa-i ating. Medicul mi-a spus ca mi-a omorat nervii si mi-a obturat canalele dar motivul este( CA SUNT EU PREA SENSIBILA). Oare asa ghinionista sa fiu?

multumesc frumos
0
10-08-2009, ora 11:09
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
dupa obturarea canalelor durerea poate sa apara in doua cazuri:

imediat, durand maxim o saptamana-10 zile, cand este o reactie normala, ce nu apare insa la toti pacientii. nu e motiv de ingrijorare, se remite dupa tratamentul general cu antiinflamatoare.

dupa mai mult timp de la obturatie, cand cea mai plauzibila explicatie este ca obturatia de canal nu a fost corecta.

in cazul dvs, fie nu stunt corect obturate canalele, fie ar mai putea fi o alta cauza. nu stiu daca pe vreunul din dinti aveti ancorat pivot. si o preparare incorecta a canalului pentru pivot poate determina durere.

niste radiografii ale dintilor pe care este cinementata llucrarea ar spune mai multe...
0
10-08-2009, ora 11:33
lucica_1977
Nu este medic/terapeut
lucica_1977
Multumes D-na Andreea pt raspuns. Nu am nici un pivot sunt dintii mei. Inca o intrebare nu risc sa-mi pierd lucrarea? Se poate cimenta la loc daca este necesara scoaterea ei? O sa fac o radiografie cum mi-ati sugerat dvs.

O zi frumoasa
0
10-08-2009, ora 18:57
lucica_1977
Nu este medic/terapeut
lucica_1977
PS. Am uitat sa mentionez ceva, cand mi-a pilit dintii mi-a pus o masca nu stiu din ce material provizoriu pana imi facea lucrarea credeti ca mi-a afectat cu ceva si nu s-a vindecat locul? Incerc sa va dau cat mai multe informatii fiind constienta ca asa nu rezolvam problema dar sa stiu la ce ma pot astepta, si ce-am de facut, tinand cont ca nici o luna nu am de cand mi-a pus lucrarea.

Multumesc Lucica
0
11-08-2009, ora 12:24
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
este foarte bine ca ati avut ceva provizoriu pana a fost gata lucrarea finala. in nici un caz nu avea ce rau sa va faca.
in privinta lucrarii finale, daca e cimentata definitiv, daca se doreste indepartarea ei, acest lucru se poate face numai prin taierea lucrarii fara a mai putea fi recuperata. daca e cimentata provizoriu se da jos usor si apoi se poate cimenta la loc. de asemenea ar mai fi o posibilitate, daca se doreste sa se lucreze la unul dintre dinti pe canal, se poate face acest lucru prin lucrare, " gaurindu-se" pe interior, dupa care la final se obtureaza cavitatea, fara sa ramana nimic vizibil.
0
04-02-2010, ora 12:05
deea_103
Nu este medic/terapeut
deea_103
Buna ziua. Am si eu o problema. Am fost la medicul stomatolog si mi-a scos nervul de la o maseluta bine inteles cu radiografie. Dupa ce mi-a scos nervul nu m-a durut absolut de loc decat asa o mica jena pentru scurt timp mi-a pus mai multe medicamente in decursul a o saptamana chiar 2 imi tot scimba acel pansament cu medicamente si saptamana trecuta mi-a obturat canalul si cand baga pasta aia pe canal ma durea. Dupa toata chestia asta a inceput sa ma doara maseaua si sa se extinda durerea si la ceilalti dinti am luat analgezice insa durerea locala tot ramanea adica atunci cand exercitam presiunie asupra ei durea. Acum eu am fost la medic si m-a reprogramat mi-a zis ca pana nu trece durerea nu poate sa-mi faca plomba definitiva. Este normal sa ma doara asa? Nu vreau sa am probleme dupa sa fiu nevoita sa o scot cand as putea sa o salvez acum. Va multumesc.
0
04-02-2010, ora 21:15
drkosta
Identitate neconfirmată
drkosta
Din ce ai povestit mai sus, dintele tau are o infectie la nivelul radacini si nervul a fost deja mort inainte sa inceapa medicul tau stomatolog tratamentul de asta nici nu te-a durut la inceput, el a incercat sa-ti salveze dintele dar daca dintele tot doare inseamna ca nu se poate salva prin tratament medicamentos si trebuie facut un tratament chirurgical (rezectie apicala)
Cand ai o infectie pe un dinte durerea iradiaza de asta ti se pare ca dor si ceilalti dintii.
Daca medicul tau stomatolog nu poate sa faca un tratament chirurgical trebuie sa-ti recomanda un medic stomatolog chirurg.
0
04-02-2010, ora 21:46
deea_103
Nu este medic/terapeut
deea_103
pai cand am fost la medic am facut radiografie si nu era nici o infectie se vedea doar caria care intr-adevar era aproape de nerv si ma gandesc eu atunci cand a curatat caria si a ajuns aproape de nerv daca el era mortnu trebuia sa ma doara nu? Ca mi-a facut anestezie in gingie si cand sa scoate nervul a facut anestezie si acolo si am simtit acul a durut deci nu era mort.
0
04-02-2010, ora 22:38
drkosta
Identitate neconfirmată
drkosta
Atunci s-ar putea sa fi facut depasire ( adica a trecut cu pasta dincolo de canal) de asta au aparut dureri mari si care iradiaza. Acum trebuie sa faci o radiografie de control si numai la radiografie poti sa vezi cat de mult a trecut. Daca a trecut putin trebuie sa iei un antiiflamator Ketonal sau Reuxen ( iti recomand Reuxen este foarte bun) si daca nu trece durerea, atunci se rezolva numai chirurgical, -*

(*modificat de administrator)
0
04-02-2010, ora 22:42
deea_103
Nu este medic/terapeut
deea_103
Da am luat niste Nurofen Forte dar astazi nu m-a durut decat la atingere si nu foarte mult incat sa nu o pot atinge, o durere suportabila. Sper sa fie de bine. Multumesc foarte mult pentru sfaturi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: