afectiuni ale ochilui

02-06-2009
problemeten
Nu este medic/terapeut
problemeten
buna ziua, acum vreo 10 luni mi-a aparut la ochiul stang o formatiune care seamna cu acesta http://www.migraine-aura.org/site/content/e27891/e27265/e42285/e42442/e54951/e54955/Candida_albicans_en.jpeg se plimba in ochi se vede foarte bine la lumina. initial nu era foarte dezvoltata dar dupa cateva luni 3-4 a inceput sa se mareasca in ohi. a fost afectat si ochiul drept dar mai putin si nederanjant. am fost la medic oftalmolog care mi-a facut fund de ochi, o consultatie amanuntita dar nu a gasit nimic in neregula. dar exista acea problema o vad foarte bine si ma deranjeaza. dupa catva timp am mai fost la un alt medic oftalmolog cara m-a trimis sa imi fac analize la sange mai exact o toxoplasmoza. rezultatul IgM.0.164 negativ. IgG.40.100 UI/ml pozitiv. Am primit de la medic tratament cu antibioticul Azitrox 500 pentru 3 saptamani (10 pastile). Parca a actionat asupra acelor chestii din ochi dar ele sunt tot acolo. Am facut pauza 3 saptamani si acum fac a 2 cura cu antibiotic. Va rog mult sa imi spuneti ce poate fi. Tin sa precizez ca aceasta afectiune a aparut brusc anul trecut in septembrie si a fost generata cred eu de o infectie cu candida pe care am avut-o de la prietena mea.La nici 2 saptamani dupa aceasta infectie cu candida pe care am tratato mi-a aparut in ochiul stang acele formatiuni asemanatoare ca in imaginea de mai sus. Va rog mult sa imi spuneti ce poate fi. Tin sa precizez ca nu am pisisci sau caini acasa. Este posibil sa imi afecteze vederea. Este posibil sa fie vorba de o infectie cu candida care sa localizat la nivelul ochiului in gelul vitros. Trebuie sa iau alt antibiotic pentru candida. Daca da care ar fi acela. Va multumesc din inima si va rog mult sa ma ajutati.
2 comentarii
0
03-06-2009, ora 16:27
problemeten
Nu este medic/terapeut
problemeten
chiar nu stie nimeni ce am? la chestiile simple ma mai descurc si eu conjuctivite etc, dara asta este o chestie ciudata cu care ma confrunt si medicii oftalmologi ridica din umeri. trebuie sa existe o solutie sau macar spuneti-va parerea este ceva de la caini pisici ceva de la bacteria asta candida(medicii oftalmologi la care am fost au spus ca aceasta candida nu se manifesta la ochi) dar atunci ce am? va vultumesc
0
03-06-2009, ora 16:57
problemeten
Nu este medic/terapeut
problemeten
am mai studiat pe net si am gasit asta toxoplasmoza oculara. daca am asa ceva cum poate fi tratata si mai ales cum se poate diagnostica ca este aceasta boala? la medicii la care am fost au zis ca nu am nimic sunt perfect sanatos si chestiile alea (flocane, pe naiba) sunt normale si sa stau linistit numai ca chestia aia din ochi creste si eu nu pot sa stau linistit. Help
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.