afectiuni ale ficatului... hepatita cronica

30-04-2014
cornelia-lili
Nu este medic/terapeut
cornelia-lili
Buna seara! Tatal meu are 64 ani si in ultimele 4 saptamani a sabit mult, nu are putere si acum abia merge. Mentionez ca anterior era foarte activ. S.a schimbat parca si la personalitate. E ' moale'. Am fost la medicul de familie care i.a dat sa faca analize la sange iar rezultatele nu sunt tocmai bune: leucocitele crescute la 18 limfocitele la 64 si tgo la 240. Tgp crescut hematocritul si hemoglobina scazute. La urina inca nu au venit rezultatele dar doctora de familie i.a prescris o reteta cu liv 52 si sa tina regim. Diagnosticul a fost : hepatita cronica. Acum nu stiu ce sa fac...unde sa mai merg cu el? Ca nu se simte bine deloc
4 comentarii
0
01-05-2014, ora 06:12
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata!Eu am o retinere privind stabilirea unui diagnostic de hepatita cronica numai pe valorile crescute ale transaminazelor. Din punstul meu de vedere, trebuie sa faceti consult gastroenterologic, dozari de Ag HBS, Ac antiHVC, ecografie abdominala( este foarte importanta, avand in vedere scaderea in greutate si oboseala permanenta ), proteina C reactiva, fibrinogen, VSH ( sindrom inflamator).Repetati si hemoleucograma cu formula leucocitara ( varsta, leucocitoza cu limfocitoza, scaderea in greutate, oboseala permanenta pot pleda si pentru o afectiune sangvina, consultati si un hematolog). Numai bine
0
01-05-2014, ora 08:39
cornelia-lili
Nu este medic/terapeut
cornelia-lili
Multumesc mult. Tocmai am facut o programare la gastroenterologie.sa vedem ce ne zice acolo
0
02-05-2014, ora 00:48
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
va doresc sanatate maxima si sa auzim ca are numai o steatoza hepatica ca se rezolva repede 1-2 ani cu pastile ceaiuri odihna.
0
02-05-2014, ora 07:00
cornelia-lili
Nu este medic/terapeut
cornelia-lili
Tocmai am primit rezultatele de la gastroenterologie : MTS hepatice cu punct de plecare nedeterminat si leucocitoza cu limfocitoza. Ne.a zis sa in internam cat mai repede la gastroenterologie. Eu vreau sa il aduc in bucuresti caci in provincie nu se poate ocupa nimeni de el. Cum sa procedez si la ce se refera MTS? Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: