afectiuni ale cavitatii bucale

24-10-2005
iana
Nu este medic/terapeut
iana
acum 4 ani(!)am observat aparitia unor "bubite" de forma boabelor de orez pe partea interioara a obrajilor.in urma unor analize efectuate la un laborator particular mi-a iesit ca am candida albicans. am incercat tot soiul de tratamente, medicamentoase sau naturiste pentru aceasta candida, dar bubitele nu dispareau. am fost si la medici(de familie, orl, dermato)de unde am aflat ca nu asa se manifesta candidoza, deci rezultatele analizelor erau incorecte, dar de bubitele astea nu m-a scapat nimeni.mai mult, au inceput sa-mi apara si afte, mari si dureroase, de care n-am scapat nici in ziua de azi. anul acesta, in luna iunie, am facut amigdalita si m-am tratat cu penicilina injectii si ospen. dupa, am ramas cu niste pete rosii in gat, o senzatie continua de sete, dificultate la inghitit si o secretie albicioasa pe limba si in fundul gatului. as vrea sa stiu daca pot face ceva sa scap de toate problemele astea.multumesc
p.s. in acelasi timp cu bubitele acelea din gura, mi-au aparut unele si pe degetele de la maini, pielea(de pe degete) are aspect de pergament, este foarte uscata, se cojeste si se despica usor, asta desi (la sugestia medicului) folosesc diprogenta crema si crema de galbenele si ca sapun, doar dove.sa aiba vreo legatura?
3 comentarii
0
27-11-2005, ora 00:00
Dr.Anca Zbranca
Nu este medic/terapeut
Dr.Anca Zbranca
Este foarte important sa va vada un dermatolog de la o clinica UNIVERSITARA si sa faceti un bilant de sanatate. !!!!

Toate pot avea legatura intre ele.

Cu consideratie, professor doctor Anca Zbranca
0
08-06-2006, ora 00:00
DR
Nu este medic/terapeut
DR
acelasi diagnostic de candida albicans mi-a fost pus in urma analizelor, iar doctorita mi-a spus nonsalant ca n-am ce face, ca sa nu mai beau lapte si sa nu mai mananc nuci. n-am primit nici un tratament. De ani de zile ma chinuie in continuare, mai mici sau mai mari, afte dureroase, cateodata mai multe deodata. fara secretie pe limba. doar afte dureroase. as vrea sa repet analiza intr-un loc mai bun. Imi poate recomanda cineva unde se fac analize bune si responsabile? Institutul cantacuzino?
0
17-11-2009, ora 20:34
morrena_kd
Nu este medic/terapeut
morrena_kd
nu stiu daca te va ajuta foarte mult, dar as putea spune ca si eu am trecut printr o situatie asemanatoare...
am o alergie de contact pe care am incercat vreo 4 ani sa o pot vindeca.In cazul meu s a format din cauza detergentilor si anume domestos si ciff iar mainile mele erau in permanentza pline de mici basicutze ce uneori imi dadeau si reactii nervoase.Am intalnit un medic f bun la CENTRUL UNIREA din zona Piatza Romana ce mi a schimbat tratamentul mi a inlocuit diprosalic ul cu diprogenta si mi a dat si niste pastilutze.Sapunul Dove il folosesc de cand a aparut pe piata si ma bucur enorm ca exista, altfel.
ar mai fi nivea si el un sapun destul de bun.Incearca si tu aceea clinica si cred ca iti poti rezolva problema...
MULT SUCCES
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.