afectiunea ficatului

04-07-2009
ela.ispas
Nu este medic/terapeut
ela.ispas
barbat, 45 ani, cam de 7-8 luni simt uneori o durere in zona ficatului care se propaga in toata zona toracica. Cea mai acuta durere o simt in deasupra feselor cam 15 cm stanga, dreapta fata de coloana vertebrala.Uneori in aceste perioade am si un scaun ce prezinta urme de sange.In urma unor analize facute in luna martie, 2009, TGP si TGO, au iesit de aprox. cinci ori peste limita maxima admisa.Dupa consultul medical, am tinut un regim alimentar de aprox. 5, 6 saptamani si am urmat un tratament medicamentos.Repetand analizele, TGO si TGP, au iesit in limitele normale.
O perioada aceste stari nu au mai aparut, dar in urma cu o saptamana au revenit dar nu de intensitatea mentionata mai sus.
3 comentarii
0
05-07-2009, ora 12:30
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ecografie abdominala + markerii pentru hepatita B si C.Rezultatele acestora vor spune daca e vreo problema.
0
23-01-2012, ora 08:58
mihai 38
Nu este medic/terapeut
mihai 38
BUNA ZIUA.sant barbat am 38 de ani 1.90, 90kg.De aproape o luna de zile am dureri in partea dreapta exact sub coasta ca o usturime dar nu mari si simt aproape de capul pieptului ceva care ma jeneaza la miscari.Am luat esentiale forte combinat cu ceai hepatic de o saptamana si ma mai lasat durerea.Ar trebui sa fac un ecograf ceva dar mie cam teama.Mentionez ca in trecut am cam abuzat de alcool nu mult doar la sfarsitul saptamanii eu lucrand ca sofer dar am vazut acum, ca la un pahar de alcool se simte.Momentan nu mai beau deloc si va rog sa-mi spune-ti citind aceste randuri parerea dumneavoastra.Multumesc
0
11-08-2016, ora 14:52
ONIN
Nu este medic/terapeut
ONIN
Buna ziua. in urma unei analize de sange am obtinut urmatoarele valori:ACID URIC 2.12; COLESTEROL SERIC TOTAL 261; TGO 37 SI TGP 66. Ce afectiune as putea avea si ce investigatii ar trebui sa mai fac? Multumesc din suflet.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.