afectiune umar

04-01-2009
laura sirba
Nu este medic/terapeut
laura sirba
la mlti ani tuturor de pe acest forum!problema pe care vreau sa o expun se refera la sotul meu.Totul a inceput brusc acum o saptamana cu o intepatura in umarul drept.A doua zi punctul a devenit mai mare si il deranja si in ceafa.Seara deja il durea ceafa, umarul si apoi toata mana.Bineinteles doctorul nu a fost de gasit din 30 decembrie si a mers la urgenta(preurgenta), un serviciu medical ce functioneaza de sarbatori, unde nu si-au explicat durerea si i-au prescris niste plasturi cu diclofenac care nu l-au ajutat deloc.Dupa doua zile s-a reintors la dr, de data asta i-a prescris nurofen.Durerea se amelioreaza in timpul zilei dar dimineata e de nesuportat.Precizez ca lucreaza mult fizic(constuctor) dar nu a mai avut niciodata pb de sanatate.Pe mana duereoasa i-au aparut cateva eczeme la incheietura pe care nu ni le explicam.As dori parerea unui medic sau poate cineva a avut ceva asemanator macar sa ne facem o parere pana ajunge medicul nostru de baza(marti).va multumec.
8 comentarii
0
04-01-2009, ora 23:22
alf66
Nu este medic/terapeut
alf66
Se poate sa fie vorba de periartrita reumatoida - o forma de reumatism combinata cu inflamarea tesutului adiacent scapulohumeral si la care, daca durerea deja s-a extins la brat pana la degete (cel mic sau cel mare - unul din cele doaua ?), atunci, sigur a afectat si una din ramurile nervului. Deasemenea, se mai intampla, in multe cazuri sa fie si o extindere a unui streptoccoc - pt. acesta faceti si un exudat. Se face la orice laborator de analize, din gat, dimineata, pe nemancate, fara sa se spele pe dinti, sa nu inghita nimic...ca la copii!
Poate pare cam "lung" diagnosticul, dar dupa job-ul pe care ati zis ca il are, simptome si ca durerea e mai rea dimineata, cam asa trebuie sa fie.
Din ceea ce am mai intalnit, pana la medic, puteti face urmatoarele: nu va dormi pe umarul respectiv, nu va cara nimic cu mana resp., esxista in farmacii plastru pt reumatism, cu analgezic - chinezesti, miros tare camforat, mai tari decat Diclofenac (pe care il puteti inlocui cu Diclac - e mai conc.=5%!)cate un paracetamol sinus seara si dim.cel mult 5 zile. Un analgezic cand doare prea tare. Ultima, ULTIMA solutie infiltratii. Se amelioreaza si cu acupunctura - am vazut 2 cazuri.
Va trece foarte greu! FARA FRIG, fara diferente de temp., noaptea va avea umarul acoperit (o bluza cu maneca). Dimineata, va face cateva exercitii USOARE de incalzire a umarului, in pat aducerea mainii, sus, jos, cat poate fara sa forteze.
Sanatate!
0
05-01-2009, ora 09:31
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Daca nu se rezolva iar eruptia cutanata se extinde pe brat, nu ar strica sa invada un infectionist/dermatolog:exista suspiciunea unei Zone Zooster
0
05-01-2009, ora 22:10
laura sirba
Nu este medic/terapeut
laura sirba
buna sera si mii de multumiri pt raspunsuri.Intradevar este vorba de herpes zoster mi-am dat imediat seama dupa ce am citit pe net ce simptome da acest virus.In seara aceasta sotul meu a fost la un alt medic care din fericire si-a dat seama imediat despre ce este vorba si i-a prescris cred ca un antiviral:brivirac pt 7 zile.De ieri petele au devenit pline de vezicule si s-au extins pe suprafata interioara a bratului.Il doare in continuare bratul si ma gandeam sa ii dau nurofen desi medicul nu a zis ca mai trebuie sa ia si altceva.ce parere aveti poate lua si nurofen impreuna cu brivirac sau suporta durerile si ia doar ce i-a dat medicul?va multumesc pt sfaturi, ne sunteti de mare ajutor.
0
06-01-2009, ora 19:44
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
In prirncipiu tratamentele sint de doua tipuri
1.etiologic adica trateaza cauza afectiunii.In cazul de fata fiind o infectie virala medicamentul impotriva virusului, brivaracul, este medicati etiologica
2.simptomatic adica trateaza simptomele afectiunii, durerea in cazul de fata
Medicul ti-a prescris doar primul tip de tratament.Antiviralul nu calmeaza durerea, omoara virusul iar durerea dispare doar la vindecarea bolii.Poti lua in principiu orice antalgic, incepind de la banalul algocalmin...piafen... Poti incerca cu antiinflamatoare(aici ai o gama larga:nurufen, diclofenac, ketonal.Atentie ataca stomacu, dci sa le ia dupa mese si sa le evite daca are gastrita/ulcer)
Atita doar, sa consultati prospectul inainte de a il lua la rubrica interactiuni medicamentoase sa nu interfere cu actiunea antiviralului, care ramine totusi medicamentul de baza
Multa sanatate
0
06-01-2009, ora 23:06
laura sirba
Nu este medic/terapeut
laura sirba
Mersi mult de tot.A luat BRUFEN si piafen era disperat de durere, acum spre seara il mai lasa durerea.Vroiam sa mai intreb ceva:e posibil ca micutul nostru de 4 ani sa faca varicela zilele astea (nu a facut pana acum), adica sa fi contactat virusul de la tatal lui ?Cat despre brivirac sotul meu intelesese de la farmacist ca e bun si pt durere(locuim in italia si poate termenii medicali nu i-a inteles f bine).De alte boli nu sufera e sanatos tun, adica era pana a aparut acest nesuferit virus.Oricum cand vede raspunsurile d-voastra parca ii ia durerea cu mana.Apreciez munca voastra pe acest forum si sper sa ne ajutati in continuare la elucidarea pb de sanatate.VA MULTUMIM DIN SUFLET.
0
07-01-2009, ora 08:52
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Multumesc si eu penetru aprecieri
Nu se cunosc concret date despre patogenia acestui virus.E posibil ca el sa fi existat mult timp la nivelul nervului respectiv, si sa se fi reactivat in conditii de scadere a imunitatii(frig, oboseala, stress) si sa declanseze sinptomatologia.De asemenea e posibil ca vindecarea efectiunii sa nu insemne si distrugerea virusului, acesta, virusul, intrind intr-o noua "hibernare"urmind a se reactiva daca reapar conditiile prielnice.Atunci macar veti sti care e diagnosticul.
Cit despre cel mic...nu cred.Oricum varicela tot va face, si e bine acum cind e mic pentru ca da o forma mai usoara decit la virste mai mari
Numai bine
0
08-01-2009, ora 15:55
alf66
Nu este medic/terapeut
alf66
Din cate stiu, Zonba Zoster nu e o afetc. contagioasa. Varicela o va lua copilu, probabil, de la gradinitza.
Pt. zone nu foarte extinse se mai recomnda, uneori si Aciclovir - unguent si eventual, capsule.
Dupa vindecare, vor ramane pete maro mult timp (si dupa 2-3 ani, am mai vazut cazuri). Senzatia de durere va persista si dupa ce trece criza. Poate, dupa aceea va incerca sa amelioreze petele cu niste seruri de Vit. B, daca e deacord medicul.
sanatate!
0
08-01-2009, ora 16:36
laura sirba
Nu este medic/terapeut
laura sirba
Multumesc mult pt raspunsuri.Am citit fel si fel de pareri si eram confuza cu privire la cat de contagios e acest virus derivand din virusul varicelei.Ba chiar pe un forum italian zicea sa fie izolat bolnavul pt ca va transmite varicela mai ales celor ce nu au facut.Dar noi cum sa il izolam daca am aflat atat de tarziu despre ce afectiune este vorba, abia cand bubitele i-au invadat bratul s-a elucidat misterul.Si mi-ati deschis d-voastra capul ca nici nu auzisem de existenta acestui virus.Oricum l-am pregatit sufleteste ca va mai avea dureri un timp-(sa speram ca va fi scurt) si durerile au mai scazut in intensitate iar bubitele sunt aproape uscate.Din fericire zona nu este f extinsa si poate la vara se va bronza.Iar cat priveste medicul, d-lui e de acord cu tot ce ii spui tu, pe el nu il intereseaza starea bolnavului.E a doua oara cand se intampla si pt asta il vom schimba cat de curand posibil.mersi mult ca existati si va tin la curent cu evolutia acestei afectiuni(mi-e urat sa ii zic boala_).ceao
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Umărul blocat sau înțepenit
  •