afectiune neurologica?

13-04-2011
mona lupu
Nu este medic/terapeut
mona lupu
in luna octombrie a anului trecut m-am trezit cu mana stanga amortita.si asa a ramas de-atunci...
cu toate ca am facut tot felul de analize-la neuro- emg si la reumatologie-n-am nimic la inima, diversele ecografii si radiografii-de brat, zona cervicala au iesit bine, eco mamar- la fel, analize de sange si urina la fel-bine, am fost suspecta de tot felul de boli sistemice si de lyme, am ramas cu amorteala prezenta in permanenta la palma stanga. nu-mi pot folosi degetul mare, aratator si mijlociu cum trebuie, dar amorteala o am in degetul mic si cel inelar, muschiul, muschii -nu stiu cum se numesc-dintre degetul mare si cel aratator mi s-au atrofiat vizibil-atunci am crezut ca e ceva nerv prins sau sindrom de tunel carpian..., cum am si un raynaud-da' il am de cand ma stiu... ce mai nu mai stiu ce sa cred si incotro sa ma indrept...
Acu' de cateva zile-cam 10 as zice, a inceput sa imi amorteasca si piciorul stang, si nu-mi cedeaza amorteala nicicum. azi de exemplu o am de 12 ore neintrerupt. nu mai stiu cum sa dorm-am renuntat de mult la perna, complexul milgamma nu a facut nici un fel de progres pentru mine.
din cand in cand ma trezesc si cu amorteli in mana dreapta...
starea mea e de oboseala permanenta.
ce sa fac. Un RMN? Oi avea vreo tumoare pe undeva??
Mentionez ca:
1. acu' 15 ani am cazut de la etajul 1-cativa metri in orice caz- si m-am lovit la ceafa, nu mi-am pierdut cunostinta- am vomat numai o zi -ca la traumatisme craniene- si am avut cefalee care a cedat dupa un an.
2. acu' 20 de ani am cazut pe spate pe scari-duceam ceva galeti cu apa pe niste trepte alunecoase- si m-am lovit la coloana in zona lombara-aproximativ- am ramas cu o durere ascutita in acea zona dar care se manifesta foarte rar-cam o data pe an...
alte traumatisme nu-mi amintesc sa fi avut...

Asa... daca-mi dati vreun sfat- va rog sa imi indrumati si pasii. Sunt din Cluj Napoca si as dori cateva recomandari-nume de medici...

astept raspunsuri cat mai curand... ipohondria mea creste incet dar sigur...


seara buna,
mona lupu
2 comentarii
0
14-04-2011, ora 08:33
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna diminetata,
aveti un mare avantaj ca,...sunteti din Cluj..
aveti un spital unde si la care se si s-au tratat sute de bucuresteni si altii din toata tara..

Mergeti la spital, oricare medic de acolo e un bun diagnosticean si...NU mai stati cu aceste probleme,..
ca, tot la Cluj..e cel mai bine.
Va doresc sanatate si O zi faina.
0
15-04-2011, ora 16:04
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuie sa te vada un bun neurolog..parerea mea este ca problemele tale sunt de cauza neurologica..si un RMN cerebral.dar intai vizita la neurolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.