afectarea auzului dupa gentamicina

21-01-2013
andreea2k5
Nu este medic/terapeut
andreea2k5
Buna ziua,

Baiatul meu a facut laringita si i-a dat injectabil axetine la 12 ore si gentamicina la 12 ore, iar gentamicina nu i-am facut decat 2 zile, nu 5 cum era prescris, , pt ca mi-a fost teama, el avand deja o micro-otie. Acum dupa 2 saptamani dupa terminarea tratamentului imi zice ca are urechea infundata cand si cand.Ce pot face?
Am fost la ORL si a zis ca are si un mic dop si nu are ce sa-i faca, e f delicata problema. Dar de ce se infunda mereu??
Mi-e si frica sa ma gandesc ce rau i-a putut face gentamicina.. Ce ma sfatuiti, e grav ce are?
Multumesc

Andreea, Ploiesti
3 comentarii
0
21-01-2013, ora 13:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca era de la genmtamicina.. auzul era scazut definitiv si nu mai revine
cred ca e de la dop sau de la catar tubar dupa o rinita
se pune apa oxigenata in urexche dupa care se merge la un medic ORL.. care are aspirator si se curata ureche
se fece audiograma ( daca varsta pernite) si timpanograma
0
21-01-2013, ora 14:51
andreea2k5
Nu este medic/terapeut
andreea2k5
Da, am uitat sa mentionez ca are 4 ani si 7 luni si avand acea problema la urechea dreapta, neavand-o deloc, are decat un mugurel.. I-am facut analize la Viena si nu are decat urechea interna, dar cu stanga aude 100%.. Dar asta ma sperie acum, de la injectia cu gentamicina sa nu aiba efecte grave asupra auzului, care oricum trebuie sa am f mare grija cu el... Eu ii pun apa oxigenata, dar nu ii face mai rau, nu? M-am dus de 3 ori la rand la ORL si au zis ca are dop.
Va multumesc mult...
O zi buna,

Andreea, PLoiesti
0
21-01-2013, ora 19:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergi la alt medic orl...care stie sa extraga un dop la orice varsta a copilului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.