adolescenta cu dureri genunchi

09-01-2010
anonim22222
Nu este medic/terapeut
anonim22222
buna ziua.am fetita de 16 ani si mai tot timpul ii pocnesc articulatiile, de la coapse, maini, picioare iar acum cateva zile a inceput s-o doara articulatia genuchiului de nu mai putea sa mearga.Pana acum am zis ca este de la crestere insa nu cred ca e normal sa-i pocneasca tot timpul articulatiile, iar durerea de acum citeva zile ma pus pe ginduri.Acum 1 saptamana i-am facut analize iar fibrinogenul este 310 iar aslo nu l-am avut.As vrea sa intreb pentru articulatii daca se poate face radiografii sau ce pot face?MULTUMESC
5 comentarii
0
09-01-2010, ora 22:31
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ai cu mare probabilitate o dereglare a asimilarii fierului, siliciului si calciului la nivel de celula care se poate regla numai cu remedii homeopate si naturiste (si nu prin ingurgitarea de fier si calciu alopat cu care se umple numai intestinul).

Consulta un medic homeopat si procura remediile homeopate de la farmacie homeopat.

In plus mananca des cereale integrale (grau sua ovaz fiert) si ca remediu principal cioarba de picioare de vitel de 2-3 ori pe saptamana care vindeca astfel de probleme.
O alternativa este faina de mei, cate 1 lingura zilnic in iaurt care are mult siliciu si alte minerale necesare articulatiilor ( o gasesti la plafar).
Mult fier asimilabil este si in sfecla rosie.
Insa problema nu este in lipsa lui din alimente ci mai degraba in derglarea asimilarii lui din sange la celule.
0
10-01-2010, ora 10:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Pentru elucidarea problemei este mai intai necesar un consult ortopedic specializat.
Prin urmare, nu efectuati nici un demers din proprie initiativa (analize, radiografii), din simplul motiv ca ar putea fi ori insuficiente, ori inutile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
10-01-2010, ora 18:59
anonim22222
Nu este medic/terapeut
anonim22222
d-lui Doctor Uscatu; multumesc foarte mult, nu stiam daca trebuie sa ma adresez ortopedului sau reumatologului, auzisem de ecografii ale tesuturilor moi dar in Focsani nu cred ca se pot face.Am sa va urmez sfatul si am sa merg la un ortoped si in functie de ce o sa imi spuna o sa ma consult cu d-vstra.Mii de multumiri.
0
10-01-2010, ora 22:50
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
Si eu am avut o durere cumplita la articulatia umarului, de nu puteam misca bratul defel. Parca era rupt.
Am fost sigura ca sunt cristale de acid uric din alimentatia noastra, "moderna", mai cu carne, cu lactate si fierturi.
(ar trebui mult mai multe cruditati, care sunt bazice, asa cum este si organismul, lactate defel).

Am luat ARGILA caci e bazica, a neutralizat toxinele acide (preponderent acidul uric, critale).
Sigur si fiica ta are astfel de cristale, granule si din alti acizi, care cand se maresc, ating si nervii, provocand durere.
Sa ia Argila dimineata pe stomacul gol, de cateva ori mai mult decat scrie pe prospect, caci exista o mare cantitate de toxine.
Poate lua si Branca ursului - vasodilatator ce favorizeaza patrunderea sangelui alcalinizat la acele cristale de acid pt. a le neutraliza.

Atentie, starea acida este cauza tuturor afectiunilor, trateaz-o, caci altfel o pot paste si alte afectiuni.
0
16-10-2011, ora 14:49
benny1234
Nu este medic/terapeut
benny1234
Stimata doamna.si eu sunt adolescent si am si eu anumite probleme cu reumatismul.de cand eram mic, ma durea piciorul stang sau dreptul, chiar si acum la adolescenta simt si eu aceasi durere uneori ca si fiica dumneavoastra, dar nu numai la genunchi, si la gamba, uneori la incheieturile mainilor, si la tibie,
, chiar si de spate, mama spune ca este de la crestere, dar eu cred ca nu...astept si eu un raspuns si la mine daca se poate...va multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ruptura de menisc - primul ajutor
  • Ruptura de ligamente la genunchi - primul ajutor
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Creșterea nivelului de testosteron îi face pe adolescenți să fie nerăbdători
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  •