administrare indelungata anticonceptionale orale-sfat doctor

13-01-2009
maya6
Nu este medic/terapeut
maya6
am 44 de ani si aproximativ de 20 de ani folosesc anticonceptionale- pana acum 2 ani am folosit RIGEVIDON- acum LOGEST. am inceput sa iau pastilele in 1989, pe vremea aceea dupa ureche si la "negru ",.cam in 1994 medicul a zis ca pot folosi pastilele, si acum 2 ani le-am schimbat, dupa ureche cu LOGEST. fumez, acum mai putin,.
in urma unor evenimente extrem de neplacute in familie, in octombrie am avut puseuri de tensiune, si la analize am descoperit diabet, colesterol, si iau - betaloc zok-50mg / tertensif / amlohexal / sortis 20mg.
nu am facut pauze in timpul administrarii, anticonceptionalelor, in afara de cele 7 zile conform prospect.
mai pot folosi aceste pastile sau trebuie sa renunt la ele ???
multumesc
1 comentarii
0
13-01-2009, ora 17:39
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
ai 44 de ani, ar cam trebui să renunţi la anticoncepţionale... e deja o perioadă prea lunga şi ar fi trebuit să faci pauze de-a lungul timpului... du-te la consult endocrinologic. dar nu mai lua pastile, eventual ceva cu recomandarea medicului endocrinolog adecvat vârstei tare pentru că rişti să ai probleme mari
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul