adenopatii

04-09-2008
DACIA
Nu este medic/terapeut
DACIA
in urma cu 3 luni mi s-a marit ganglionii la gat
am ajuns la ORL si de acolo d-na dct m-a trimis la ecografie :diagnostic - adenopatii laterocervicale multiple tip inflamator-
tot atunci la ecografie mi-an mai spus ca tiroida e putin modificata (tiroida subacuta) si am mers la cluj pt. un control mai amanuntit.in urma analizelor efectuate acolo mi s-a pus diagnosticul de tiroida Hashimato(sper ca am scris corect) dar analizele au iesit bune, valoric si inca nu necesita tratament.d-l dct. endocrinolog m-a trimis cu ganglionii inapoi la ORL, in urma ecografiei confirmand si dansul ca sunt de tip inflamator.
de la ORL, d-na dct. mi-a dat antibiotic 10 zile (Ceclozone) si antiinflamator dar nici un rezultat.
pt. ca aveam o tuse iritativa care ma deranja am mers si la un pneumolog care mi-a zis ca nu am nimic pulmonar, ca ar putea fi o bronsita recurenta sau o alergie.am facut niste analize si mi-a iesit PCR =9, igg mbs 20.1 (am avut toxoplasmoza???)si o posibila alergie.am luat aerius, baraka si xyzal.tusea a trecut (rar mai tusesc si am obs. ca doar cand dau de aer conditionat sau ploua adica la umezeala).
analizele de sange in rest bune
m-am programat la cluj la o somatografie pe 22.09. toti dct. mi-au recomandat biopsie.
nu stiu daca somatografie da rezultate dar trebuie sa incerc.
am doar 32 ani si ma gindesc la ce e mai rau.
am uitat sa precizez ca ganglionii sunt mobili, nedurerosi si ca nu au crescut de cand au aparut
in speranta ca m-am facut inteleasa astept raspuns.
multumesc
3 comentarii
0
15-10-2008, ora 00:00
kovacscarmen
Nu este medic/terapeut
kovacscarmen
si baiatul meu a avut adenopatie sub maxilarul drept, pe maxilarul sting si a treia oara pe git.toate trei au avut o interventie chirurgicala de extirpare reusite.la biopsia lor au iesit 'nespecifici'!!!??? adica ori de la raceli repetate, prea multe antibiotice sau infectii in corp care nu le-am depistat-in afara de VSH marit analizele de singe au iesit bine,.toate aceste s-au intimplat tot la 2-3 ani.in ultimii 10 ani.in concluzie baiatul meu are acuma 27 de ani, nu are prietena sta la mine, iar de la ultima operatie a ramas cu iritatie pe locul care a fost operat-ca pojarul, care apare-dispare, nu mai vrea sa auda de doctori si medicamente.acuma este periodic la tratamente naturiste f.costisitoare in care el are acuma incredere...si atit.
0
24-10-2008, ora 00:23
picpoc
Nu este medic/terapeut
picpoc
te-as ruga sa mai scrii ce rezultate ai.
sunt exact in aceiasi situatie.
CT arata numeroase adenopatii laterocervicale, mediastinale, submandibulare.
gusa nodulara plonjanta in mediastinul superior. (medicul endocrinolog a exclus varianta cancerului tiroidian)
sinuzita acuta
tuse irititativa (la radiografie pare totul normal), diagnostic de bronsita asmatiforma.
anti- toxoplasmoza T gondoli IgG >250 pozitiv, IgM negativ
anti - CMV IgG>80 pozitiv, IgM negativ
anti VEB tip EA IgG >27.2 pozitiv
absenti tip VCA IgM
VSH marit. si cam atat.
maine imi fac si testul anti HIV, luni primesc rezultatul de la biopsie.
pana atunci m-as duce sa astept cuminte la poarta cimitirului.
0
26-04-2012, ora 15:40
belecuta09
Nu este medic/terapeut
belecuta09
Buna ziua,

Am o mare rugaminte - daca ma poate ajuta cineva cu o lamurire.
Sotului meu i-a fost facuta o ecografie abdominala - REZULTAT:angom hepatic LDH, splenomegalie grad1, adenopatii retroperitoneale.
A urmat un CT - REZULTAT: adenopatii celiace si inter-aortico-cave cu diametre de la 14 la 23 mm, posibil limfom.
Urmare a acestor investigatii, a fost de urgenta internat la Spit Coltea si a fost operat in vederea biopsierii (nu s-a putut face la paroscop, a fost o interventie normala).
Rezultatul analiza histopatologica: limfoganglioni reactivi cu prezenta unei zone interfoliculare cu mici grupuri de epiteliolide, rare eozinofile si rare mitoze.Pentru confirmarea naturii reactive se recomanda examen imunohistochimic.

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu mai multe lamuriri? Nu inteleg nimic din aceste rezultate, mi s-a spus sa astept rezultatul de la Victor Babes (unde am depus probele prelevate si analizate la Coltea).sotul meu slabeste in continuare si nu se simte bine...
Macar, daca cineva stie, poate sa-mi spuna cineva, luind in calcul rezultatele de mai sus, la ce sa ma astept sau sa-mi dea un diagnostic prezumtiv?

MULTUMESC ANTICIPAT.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •