adenopatie submandibulara dupa amigdalectomie

22-06-2012
den_ian
Nu este medic/terapeut
den_ian
Buna ziua,

Acum 3 zile am suferit o operaţie de amigdalectomie extracapsulara bilateral datorita unei amigdalite cronice persistente de 6 luni, fara nici un regres in perioada mentionata. Precizez ca inaintea operatiei am facut analize si ASLO, exudatul faringian, proteina C reactiva, VSH (13) si fibrinogenul erau normale. Mi-a aparut insa candida la Cultura fungi secretii diverse. Nu mi-au iesit marite analizele precizate nici in intervalul de 6 luni anterior cand am mai facut de 3 ori analize. Pe langa durerea pe care o resimt, sunt foarte ingrijorata de faptul ca dupa operatie, chiar de a doua zi, mi s-au marit destul de mult ganglionii submandibulari si ceva mai putin ganglionii parotidieni. Stiam ca e normal sa imi simt gatul umflat, sa am dureri si probleme de inghitire 7-10 zile post operator dar ma ingrijoreaza marirea acestor ganglioni. Pana ajung la control, la 7 zile, ma puteti ajuta cu un sfat? Multumesc mult
2 comentarii
0
22-06-2012, ora 22:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca starea postoperatorie decurge NU cuym a spus medicul.. si apar asa gen de complicatii sau alte probleme.. se poate merge la control si mai repede.. nu e neaparat sa astepti sa treaca acele 7 zile. se poate merge oricand sa vada medicul care a operat ce se intamapla
0
23-06-2012, ora 10:43
den_ian
Nu este medic/terapeut
den_ian
Din raspunsul dumneavoastra inteleg ca nu este normal ceea ce se intampla...Am observat ca in partea stanga, in jurul crustei albe care s-a format dupa amigdalectomie, zona este foarte rosie in comparatie cu zona din jurul crustei albe formate in partea dreapta.Sunt foarte ingrijorata, voi merge luni la prima ora, asa am si fost programata. Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.