adenopatie submandibulara

08-07-2007
lucky_owe
Nu este medic/terapeut
lucky_owe
am 38 de ani, sex masculin, de ceva luni bune am un ganglion umflat in partea stanga submandibula, nu ma doare, nu ma dor nici dintii de pe partea lui, nici gatul nu ma supara...doar daca beau ceva rece.CE AR PUTEA FI?
3 comentarii
0
09-07-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Trebuie sa faceti un examen ORL si unul stomatologic pentru depistarea unui focar de infectie.
0
15-08-2007, ora 00:00
bizbinica
Nu este medic/terapeut
bizbinica
daca nu faci nici febra...incearca o ecografie 3G in zona aia.acolo sunt ganglionii care secreta anticorpi.poate ai o infectie pe undeva.ia vezi tu.aslo, hemoglobina, fibrinogenul, vsh, toate cu valori.stai linistit se rezolva.
0
11-10-2007, ora 00:00
blonday
Nu este medic/terapeut
blonday
Acelasi lucru ca si tine il are si sotul meu.L-am depistat acum cateva luni.Am fost la un medic ORL si i-a spus ca s-a format in urma unei infectii dentare(extractie, lucrare dentara).A doua oara cand s-a dus aprox diferenta de o luna l-a gasit crescut si l-a linistit zicand-ui ca este o formatiune gelatinoasa(saliva)invelita intr-o pielita, dar ca nu este vascularizata si ca sa nu isi faca probleme ca nu se pune problema de operatie.Am hotarat sa ne ducem la Bucuresti la Institutul Parhon la domnul Dr Stanescu Si nu prea a fost incantat de ce a vazut.L-a trimis la anatomie patologica la dr Ioachim care i-a prelevat probe din acel ganglion, si rezultatele nu au fost tocmai bune.Nu vreau sa te sperii dar ar fi mai bine sa faci un control amanuntit.Oricum dr Stanescu l-a programat la operatie in decembrie pentru ca trebuie neaparat scos.Cel mai greu va fi dupa cand va trebuie sa asteptam biopsia ganglionului sa vedem de ce natuta este.Eu iti doresc multa sanatate si du-te neaparat la medic.Chiar daca nu este cine stie ce macar poti sa dormi noapte linistit.
Eu ti-am spus poveste mea si sper sa imi scrii sa imi spui ce ai rezolvat.O zi buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •