adenopatie cervicala, + inflamarea muschiului sternocleidomastoidian

21-02-2013
mitrachedana1973
Nu este medic/terapeut
mitrachedana1973
fiul meu in varsta de 15 ani a avut varicela, i s-au inflamat ganglionii cervicali si muschiul sternocleidomastoidian - partea stanga, sunt f. durerosi. Medicul ORL -ist m-a trimis sa ii fac o radiografie pulmonara unde a iesit pneumonie interstitiala, la ecografie inca nu am ajuns, vineri am programare, am sa postez si rezultatul acesteia. Poate fi ceva grav? Astept raspunsul dvs. Va multumesc.
2 comentarii
0
07-03-2013, ora 18:59
B.Florin.M
Nu este medic/terapeut
B.Florin.M
Din ce cauza i sau uflat ganglionii si muschiul sternocleidomastoidian?? ati aflat vreun raspuns???
0
19-03-2013, ora 09:08
mitrachedana1973
Nu este medic/terapeut
mitrachedana1973
. Nu este muchiul sternocleidomastoridian ci numerosi ganglioni.Am primit trimitere de la ORL Ploiesti catre spitalul MS Curie din Bucuresti. Acolo i s-au facut multiple investigatii: ecografii, radiografii, hemoleucograme. Totul este ok. Cauza ar fi din cauza unei varicele, care a fost suprimata de 2 ori de tratamentul cu antibiotice pt amigdalita, care de fapt nu era amigdalita, dar asa a vazut medicul de famailie si i-a prescris antibiotice de 2 ori. A primit tratament injectabil cu cefort si gentamicina - 10 zile, apoi 7 zile targocid. Dupa 2 sapt. de spitalizare a fost externat cu tratament Dalacin C, iar diagnosticul ar fi Adenpoatie infectioasa. Peste 2 sapt. mergem la control. In spital a capatat si o viroza de la care face temperatura. Ganglionii s-au retras 75%, acum asteptam.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.