adenopatie axilara stanga!!

29-07-2010
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
buna ziua ! am 31 de ani si doi copii de 9 si respectiv 4 ani !! in luna decembrie a inceput sa ma doare f tare subratul stang, durerile incepand din axila si continuand in san chiar pana in mamelon ! am suportat aceste dureri pana in luna aprilie, pt ca mi-a fost frica sa merg la un ecograf ! in aceste luni am mers la medicul meu ginecolog, m-a palpat si mi-a spus ca nu simte nimic la palpare, durerile pot fi din cauza dereglarilor mele hormonale pe care le am de la varsta de 16 ani, dar sa merg sa fac o ecografie. intr-un final in luna aprilie mi-am luat inima in dinti si am mers la dansul si mi-a dat o trimitere catre sp coltea pt mamografie sau ecografie !! acolo asistenta mi-a spus sa fac mai intai o mamografie si daca suspecteaza ceva sa fac si o ecografie !! la mamografie a iesit bine doar ca la finalul rezultatului scrie " adenopatie axilara stanga " !!! medicul de acolo care mi-a citit rezultatul a spus ca este in regula si sa merg linistita acasa !! medicul meu ginecolog mi-a spus acelasi lucru, ca este bine si ca nu este cazul sa fac si o ecografie !!
intrebarile mele sunt : eu pe cine sa cred, pt ca am inteles ca mai buna ar fi fost ecografia tinand cont ca la 30 de ani sanul este dens si nu se vede bine ??
aceasta adenopatie tot acolo este, o simt la palpare, oare nu trebuia sa iau tratament pt ea ?? ce poate insemna, am motive sa ma ingrijorez ??
CE SA FAC?? prietena mea are 38 de ani si tocmai ce a fost diagnosticata cu cancer la san si ei medicul nu i-a dat sa faca mamografie pt ca nu s-ar fi vazut bine, ea a facut ecografie si acolo s-ar fi vazut adenopatie axilara si odata ajunsa a oncolog a pus acest diagnostic !!!!
2 comentarii
0
31-07-2010, ora 16:04
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu lua nici un tratament, mergi la un cabinet privt si fa o ecografie mamara si o radiografie toracica...trebuie sa te convingi ca la sani nu ai nimic si la nivel toracic nu sunt motive pentru aparitia adenopatiei axilare.
0
15-09-2010, ora 19:14
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
buna ziua ! multumesc d-na dr pt raspuns ! nu am mai facut nici o investigatie de atunci ! nu am mai avut dureri pana acum cand m-au luat iarasi !! nu ma doare asa tare dar tot simt durere in axila si o greutate in sin ! acea adenopatie tot acolo este, o simt f bine cu mina !! astazi de exemplu am simtit intepatura undeva deasupra sanului si in acelasi timp si in spate in dreptul sanului !! de ce credeti ca tb sa fac o ecografie mamara la san ?? este mai indicata decat mamografia ?? atata timp cat la san nu se simte nici un nodul dar adenopatia axilara exista si este si dureroasa si numai in partea stanga, poate fi ceva grav ?? va rog sa-mi raspundeti !!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.