adenopatie axilara

28-08-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
sotiei mele i-a aparut sub brat o umflatura, la inceput mai mica acum cit o nuca.ma ingrijoreaza faptul ca s-ar parea ca si cealalta mina va pati la fel.am fost la inceput la medic si raspunsul a fost adenopatie axiala
as vrea sa aflu cit mai multa amanunte despre aceasta boala, cum se manifesta, simptome, medicamentatie si eventual o adresa.
va multumesc anticipat si ramin indatorat celor care au avut initiativa infiintarii site-ului.
3 comentarii
0
28-08-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Sotia ta ar trebui sa mearga totusi la un medic. Si eu am aceleasi umflaturi sub ambele brate. Am avut si o interventie chirurgicala, iar rezultatul a fost ca sunt ganglioni mamari inflamati. Umflaturile nu au trecut dar nu am nici o durere. Nici tratament nu am primit. O verificare la un medic este necesara.
Daca sotia ta primeste un tratament care da rezultate, te rog scrie-l aici. poate ma ajuta si pe mine!
Multa sanatate!
Giulia
0
28-08-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Adenopatia axilara nu este, de obicei, o boala in sine, ci apare ca reactie intr-o multitudine de boli, incepand cu simple infectii si terminand cu cancere. Drept urmare vizita la medic este imperios necesara deoarece trebuie gasita cauza aparitiei acestei adenopatii si eliminata; nu se recomanda doar tratamentul simptomatic deoarece boala poate recidiva sau chiar se poate agrava.
De aceea recomand sotiei tale sa consulte un chirurg pentru a-i face o mamografie si, eventual, o biopsie ganglionara.
Mult succes!
0
02-03-2012, ora 21:30
crysttina
Nu este medic/terapeut
crysttina
acum o saptamana mi-a aparut o umflatura sub bratul drept.in ziua respectiva am mers la urgente la spitalul municipal din Bucuresti, unde o doctorita ma palpat si mi-a spun ca am adenopatie axiala.aceasta nu mi-a facut nimic, mi-a spus ca trebuie sa imi fac o ecografie mamara, A doua zi am mers tot in acelasi spital insa la ecograf.Am ajuns si am intrebat o asistenta de acolo daca pot sa fac ecografia.Aceasta ma intrebat daca sunt la menstruatie.nu eram, aceasta mi-a zis ca trebuie sa vin dupa ce imi vine menstruatia la 2 -3 zile dupa.acum trebuie sa astept 2 saptamani.ideea este ca acea umflatura a crescut..si pe deasupra imi simt sanii sensibili.poate sa imi raspunda un doctor competent daca aceasta procedura de asteptare este corecta?am nevoie de o a doua parere, sa merg la alt spital?ce analize as mai putea sa fac sa fiu sigura ca acesta este diagnosticul.va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.