adenom oncocitar

01-03-2009
iuly78
Nu este medic/terapeut
iuly78
pe 5.02 2009 am suferit o op de tiroidă in urma careia mi-au fost scosi ambii lobi.nimic neobisnuit să spun dar la 2 săptămani rezultatele biopsiei m-au ingrijorat foarte tare m-ai ales la lobul drept. o să dau cateva detalii in speranta ca cineva ma va lamuri de ceea ce inseamna si imi va da un sfat.PIESA..lobul drept MACROSCOPIE..lob de6, 5/4/3cm, pe o sectiune o formatiune tumorală, incapsulata, cu diametrul maxim de 3, 5cm, aspect brun galbui, situata subcapsular MICROSCOPIE tesut glandular tiroidian care contine un nodul inconjurat complet de catre o capsula conjunctiva subtire, alc din microfoliculi si trabecule formate din tirocite cu modificari oxifile -oncocite.CONCLUZIA scria...corespunde unui adenom oncocitar al lb drept. va rog sa-mi spuneti a fost // e cancer daca mi-au fost scosi ambii lobi au fost scoase acele celule păcătoase se poate sa mai fi ramas? ce pot sa fac? mentionez ca medicul nu mi-a spus nimic iar rezidenta care mi-a dat rez a spus ca totul e ok. stiu ca sunt cazuri mai grave dar va rog nu ma ignorati. vă multumesc.
0 comentarii

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.