adenom hipofizar cauze si efecte

10-08-2011
sadira
Nu este medic/terapeut
sadira
in urma unui control ginecologic in care am fost cauzata de infertilitate, dupa ce in urma cu 5 ani am pierdut o sarcina la 7 luni iar de atunci, de la 25 de ani, pana acuma la 30 nu am avut menstruatie, am fost trimisa la un endocrinolog. Aici mi s-a spus ca am adenom hipofizar. Ca tratament mi-a dat tot dufaston, edicament care il iau deja de 1 an la recomandarea ginecologului. Am dureri de cap cumplite, tulburari de memorie, de vedere, iritabilitate, la un moment dat am crezut ca am inebunit. In luna mai 2011 m-am internat o saptamana la psihiatrie dupa ce am incercat efectiv sa fug prin casa sa imi ucid sotul. Ma intreb daca toate aceste efecte, crize, ar putea fi cauzate de adenom, mai ales infertilitatea, sau daca exista un tratament mai eficace. Am insomnii si nu suport pe nimeni. Mentionez de asemenea ca afost un an groaznic ffffffff solicitant pt mine, sunt in divort, amenintari, abuzata, probleme la munca, zeci de controale, procese, finantisti, amenzi etc.
Deci intrebarea mea e daca aceasta stare de irascibilitate poate fi cauzata de adenom, apoi ce ar trebui sa iau sa scap de infertilitate, sau e doar o epuizare?
astept raspuns -
Cu rspect, Mihaela
7 comentarii
0
10-08-2011, ora 22:07
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Adenomul hipofizar duce frecvent la infertilitate. Manifestarile din sfera psihica, insa, nu fac parte din tabloul obisnuit al acestei afectiuni endocrine.
Pe de alta parte, tratamentul prelungit cu Duphastone poate avea, ca reactie adversa, un anumit grad de depresie.
0
10-08-2011, ora 22:59
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@sadira, dar pentru adenomul hipofizar ce tratament primesti??ai grija ca s-au strans cam multe si esti tanara.multa sanatate si suntem alaturi de tine.
0
11-08-2011, ora 05:32
sadira
Nu este medic/terapeut
sadira
Singurul medicament pe care mi l-a dat endocrinologul e duphaston, ceea ce iau deja de 1 an fiind recomandat de ginecolog
0
31-10-2011, ora 12:24
dan viorica
Nu este medic/terapeut
dan viorica
Sadira, eu te inteleg perfect, aceleasi stari de iritabilitate le em si eu. Lucrez cate 10 ore zilnic, sunt tot cu finante, amenzi, inventare si tot ce tine de partea economica a firmei.sunt epuizata, nu dorm, nu ma odihnesc, nu pot manca, vomit orice, nu am rabdare cu nimeni, nu suport pe nimeni.Si am un adenom hipofizar de 16/14 mm, dar nici familia nu ma intelege, cere de la mine la fel ca atunci cand eram in putere, toti aspteapta sa le fac eu pe toate.am ajuns sa cred ca singura scapare este moartea si cred ca am dreptate.
0
02-11-2011, ora 17:16
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
draga viorica, daca ai ganduri de suicid trebuie s aajungi urgent la psihiatru. Nu este o solutie moartea! Deloc. Si eu am avut si am astfel de ganduri, mi-e grea viata dar sinucigasii ratacesc in intuneric, nu isi afla odihna, ori daca sateptam sa ne ia Dumnezeu cand vrea El, atunci e altceva.
Nu sta asa! Cere ajutir specializat daca nu poti elimina singura gandurile astea.
Sanatate si curaj!
0
03-11-2011, ora 11:22
dan viorica
Nu este medic/terapeut
dan viorica
Multumesc mult de incurajari, voi lua masuri radicale ! Voi munci mai putin si ma voi proteja mai mult, voi lasa si pe cei din jurul meu sa faca ceva, sa nu mai detin eu controlul si acasa si la serviciu.Totul este sa ma pot rupe, pentru ca vreau sa fiu o perfectionista.
Inca o data multumiri pentru vorbele si gandurile bune.
0
05-09-2012, ora 17:58
ioana1985
Nu este medic/terapeut
ioana1985
Dragilor.lasati sinuciderea!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Eu am fost operata pe 25.11.2011-adenom hipofizar secretant de acth. Vi s-au facut toate analizele necesare? nu este adenom secretant? eu stiu ca apar probleme psihice in cazul excesului de cortizol. Va rog sa mergeti la un endocrinolog sa va faca toate testarile.
Eu m-am ingrasat brusc 30 kg, mi-au aparut vergeturi, ma infometam (greutatea mea normala este 48 kg), am fost diagnosticata cu hipotiroidism, diabet, osteoporoza, etc...nu am studii de specialitate dar eu nu ma gaseam printre aceste boli.asa ca m-am cautat pana m-am gasit (in total, la peste 15 medici).

Acum sunt ok! Totul revine la normal.

Nu o lasati asa! este prea riscant!
NU UITATI CA TOTUL ARE REZOLVARE...

Va pup si aveti grija sa scapati de adenoame dc este cazul!

Ioana
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mituri legate de infertilitate
  • Cauze de infertilitate la femei
  • Cauze hormonale de infertilitate la femei
  • Cauze pelviene ale infertilitatii la femei
  • Cauze cervicale ale infertilitatii la femei
  • Cauze ovariene de infertilitate
  • Cauze uterine de infertilitate: endometrioza si fibromul
  •