adenoidita

19-08-2015
Dannya06
Nu este medic/terapeut
Dannya06
Buna ziua,
Baietelului meu (4 ani si 5 luni) din luna mai 2015 are niste mucisori foarte vascosi, lipiciosi (albiciosi la culoare, uneori galbui) pe care ii elimina foarte greu. La recomandarile medicului pediatru si ulterior ale medicului orl-ist i-am facut in perioada (mai - iulie) diverse tratamente cu aerosoli (acc, nostamine, dexametazona, flixotide, ventolin), sinupret, colargol..., cu mentiunea ca nu au avut nici un efect iar la sfarsitul lunii iunie copilul a facut o pneumonie interstitiala. Dupa iesirea din spital copilul a ramas cu aceleasi secretii vascoase si lipicioase (gat si nas). In luna iulie, la recomandarea unui medic de la sp. budimex, i-am facut o serie de analize si i-a iesit IgE marit (91 UI/ml), concluzia fiind ca acesti mucisori se produc pe fond alergic. Din luna iulie face tratament cu montelukast4mg si nasonex si de 2 sapt am inceput un tratament homeopat (kalium si sticta). In gat (piept) nu mai are nicio problema (din prima sapt de cand am inceput tratamentul cu montelukast) insa nasul ii curge la fel. Nu stiu ce sa mai fac, daca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi.. Va multumesc foarte mult!
7 comentarii
0
19-08-2015, ora 14:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 se exclud din alimentatie toate lactatele si fainoasele.. fiinbd producatoare de mucus.. si in acest mod o sa obtineti si mai putine secretiii si o sa vedeti daca e vorba de intoleranta la gluten sau lactoza
dupa vindecare o sa adaugati initial fainoasele si o sa.l urmariti 3 saptamani si dupa o sa adaugati lactatele
dar este posibil sa nu mai poata consuma lactate
2 in aerosoli puneti doar solutii saline ( gasiti pe internet Ocnasept)
sau preparati acasa
3 folositi aspiratorul nazal si uleiuri volatile pentru aromoterapie
0
19-08-2015, ora 20:11
Dannya06
Nu este medic/terapeut
Dannya06
Va multumesc foarte mult pentru raspuns! O singura intrebare as mai avea: Considerati ca parul de animale ar avea vreo contributie la problemele mentionate? Precizez ca avem un caine de talie mica, il tinem in curte, este vaccinat si deparazitat cf recomandarilor medicului veterinar. Nu stiu daca este intamplator sa nu, insa problemele copilului au inceput de cand avem acest caine. Va multumesc pentru sfaturi (pe care o sa le urmez) si pentru timpul acordat!
0
21-08-2015, ora 08:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se poate vedea prin simpla excludere a cauzei
plecati cu copilul pentru un timp sau duceti catelul de acasa pentru un timp
0
21-08-2015, ora 12:53
Dannya06
Nu este medic/terapeut
Dannya06
Va multumesc pentru sfaturi!
0
17-09-2015, ora 16:17
Dannya06
Nu este medic/terapeut
Dannya06
Buna ziua,
D-le doctor am urmat sfaturile dvs. si timp de 3 saptamani i-am exclus din alimentatie lactatele. Dupa primele 3 zile secretiile s-au redus si in 3 saptamanai nasul nu i-a mai curs deloc. De 2 zile i-am reintrodus lactatele (sa vad ce se intampla) si a inceput sa colecteze aceiasi mucisori lipiciosi, ca la inceput. Ce ma sfatuiti sa fac in continuare? Asta inseamna ca face alergie la proteinele din lapte (desi pana in primavara acestui an, din alimentatia copilului nu au lipsit lactatele si nu a avut nicio problema)? Ar trebui sa ii fac analize specifice pentru a vedea daca este vorba de alergie?
Va multumesc foarte mult!
0
17-09-2015, ora 20:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
analizele pentru tolernata la lactoza sunt scumpe si nu ajuta copilul cu nimic
si asa e clar ca nu tolereza acele lactate
scimbati pe lapte si branza de capra si atat
din lapte de vaca daca aveti de unde luati un lapte de casa si faceti doar lapre prins si branza de casa
in rest in intereseul coilului sa nui mai dati lactate din comert
0
18-09-2015, ora 09:05
Dannya06
Nu este medic/terapeut
Dannya06
Va multumesc foarte mult, d-le doctor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de amigdalite - cum orientează diagnosticul aspectul amigdalelor
  •