adenocarcinom moderat diferentiat de colon G2

24-07-2008
nita lavinia
Nu este medic/terapeut
nita lavinia
Dupa interventia chirurgicala la colon a tatalui meu(64 ani), acesta a fost rezultatul tumorii indepartate+cu invazie in musculara(pTr), invazie venoasa absenta, dismoplazie stranala moderata infiltrat limfocitar perilunare redus, margini de rezectie libere de tumora, zone de necroza tumorala.Ganglioni cu histiacitoza sinusala si hiperplana folicular limfoizi.Oncologul a spus ca nu este nevoie de citostatice si mai vedem in functie de cum se simte dupa operatie.Vreau sa stiu cat de grav este si la ce sa ma astept.ce pot face sa i fie bine.ce regim sa tina, sau tratament, pentru ca vreau sa i fie bine.dupa operatie se simte bine, a fost externat la 11 zile dupa.(astazi)(scuze pentru eventualele greseli de mai sus).Lavi
8 comentarii
1
26-07-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua.
Tumora este stadializata dupa "cat este de maligna", in stadii G1, G2, G3, G4 (G4 este cel mai grav). Stadiul G2 este considerat "moderat diferentiat". A doua clasificare este dupa cat de adanc a intrat in peretele colonului (T1 - T4, T4 este cel mai grav). Aici este, se pare, stadiul T2 (pana la musculara). Histiocitoza sinusala si hiperplazia foliculara arata reactia "normala" de aparare a ganglionilor din zona tumorii. Important este ca nu se descriu celule tumorale in ganglioni, acesta este stadiul G0.
Nu se descriu metastaze - stadiul M0
Combinand datele, cred ca este T2N0M0, care corespunde stadiului global I (exista I - IV, IV este cel mai grav). Prognosticul este bun, drept dovada nici oncologul nu a indicat radioterapie post-chirurgie.
Supravietuirea la 5 ani este de peste 90%.

Evitarea constipatiei (dar dupa operatie mai probabil este sa apara diaree).
Trebuie continuata monitorizarea (AFP, colonoscopie), nu neglijati.
Aspirina in doze mari (325 mg pe zi sau mai mult) reduce numarul polipilor din colon si probabilitatea cancerului de colon, dar creste riscul gastritei si hemoragiei digestive, ptr. ca irita stomacul. Deocamdata este doar cercetare, nu se recomanda de rutina. Oricum, daca ia Aspenter de 75 mg pentru alte boli, ar putea fi suficient.

Multa sanatate!
0
27-07-2008, ora 00:00
nita lavinia
Nu este medic/terapeut
nita lavinia
Multumesc din suflet pentru raspuns, asa este a aparut diaree, dar starea generala este buna.Are pofta de mancare, se misca bine si desigur ca o sa mearga la control.Medicul de familie i a prescris vit.A+D, E si cartilagiu de rechin.Oare sunt indicate?
Am sa intreb chirurgul.Despre aspirina am mai citit si o sa incercam.Este vorba de tatal meu la care tin f.mult si mi pasa chiar daca nu s asa aproape de el.Sanatate va doresc si eu!
0
09-10-2009, ora 17:36
valy_0765
Nu este medic/terapeut
valy_0765
buna ziua, tatal meu a fost diagnosticat cu adenocarcinom colonic moderat diferentiat (G2).
Descriere macroscopica:fragment de intestin(colon drept)cu lungime de 40 cm ce prezinta o formatiune
tumorala stenozanta, infiltrativa ce cuprinde 2cm de intestin.
descriere microscopica:formatiune tumorala alcatuita din proliferare de structuri glandulare maligne cu atipii nucleare severe.tumora infiltreaza in intregime peretele intestinal inclusiv seroasa si prezinta zone de invazie in tesutul adipos periintestinal.S-au examinat 2 limfoganglioni ce prezinta aspect reactiv.
Limite chirurgicale netumorale.
Apendice cu perete fibrozat si foliculi limfoizi reactivi.
Medicul care l-a operat(la data de 11mai 2009) nu i-a recomandat citostatice.
tatal meu se simte foarte bine dar as vrea sa stiu mai multe despre acest diagnostic si ce se poate face sa traiasca cat mai mult.Va multumesc anticipat
0
09-10-2009, ora 18:00
valy_0765
Nu este medic/terapeut
valy_0765
Am uitat sa specific faptul ca are varsta de 68 de ani.
0
14-11-2009, ora 10:38
ella2330
Nu este medic/terapeut
ella2330
Buna ziua
As vrea sa o rog frumos si mult pe doamna doctor sa imi interpreteze un rezultat al unei analize: la internare pacientul a fost diagnosticat cu neoplasm de CEC, ulcer duodenal, si BRGE, apoi pacientul a fost operat, iar pe buletinul histopatologic are ca rezultat adenocarcinom moderat diferentiat al colonului cu invazie pana in (si aici nu inteleg scrisul medicului, dar ar putea fi ceva de genulseroasa, seroaza, teroaza...sper sa identificati dvs ce anume e) si in baza apendicelui; 20 de limfoganglioni loco regionali si 1 ganglion al micii curburi gastrice de aspect reactiv, fara metastaze pe sectiunile examinate.
Este vorba despre tatal nasei mele, si vreau sa stiu daca ceea ce am relatat mai sus inseamna pe scurt cancer (adica de natura manigna).
Iar pe spatele buletinul, pe verso adica, scrie Dg.: Tumora colon, P: 256429 - tumora colon, 256430 - 437 ggl, 256438 - 439 apendice, si la aceste trei numere este o acolada care le cuprinde si scrie P1, iar dedesubt scrie 256440 - ggl. marea curbura gastrica P2.
Va multumesc mult si astept raspunsul dvs., imi cer scuze pentru enumerarea atator detalii insa sunt disperata sa aflu ce inseamna...am o vaga banuiala si de aceea exista si disperarea asta...
va multumesc inca o data
0
15-04-2010, ora 19:12
gabyzzu2006
Nu este medic/terapeut
gabyzzu2006
Buna ziua

Sotul meu in varsta de 45 ani a fost diagnosticat cu Neoplasm colon unghi splenic. Medicul l-a operat la data de 29 martie 2010 si a fost externat la data de 7 aprilie 2010. La data de 12 aprilie s-a intors la spital pentru scoaterea firelor si luarea rezultatului biopsiei unde i sa recomandat tratament chimioterapeutic.
Diag. clinic: Neoplasm colon unghi splenic t3n1m0 la externare.
Piesa expediata 76815 - recupa sigmoidiana
76816 - colon stg cu tum
76817 - recupa colon transvers
COD OMS: 8255/3
Diagnostic histopatologic
Macroscopie:
Piesa op: colon 20cm (partial deschis din clinica) ce prezinta aproximativ central pe piesa de rezectie o formatiune tumorala cvasicircumferentiala, ulcero-vegetativa, de 5cm. Seroasa corespunzatoare tumorii indurata.
Microscopie:
76815 - Fragment colonic fara invazie tumorala in sectiunile examinate
76816 - Adenocarcinom moderat diferentiat, ulcerat, cu izolate aspecte mucinoase si de tip papilar, infiltrativ in toata grosimea peretelui si microinvazie in tesutul adipos al mezoului. Se mai constata embolii tumorale in vasele limfatice.
3 din cei 23 de ganglioni limfatici examinati cu intinsa metastaza de adenocarcinom.
76817 - fragmentul examinat fara invazie tumorala.PT3N1 - G3
Sotul se simte bine dupa operatie dar as vrea sa stiu mai multe despre acest diagnostic histopatologic si ce se mai poate face.
oncologul i-a trecut diagnostic: neoplasm colon unghi splenic COD: C18901 - PT3PN1M0G2L1V1
Va multumesc si astept un raspuns.
0
19-07-2012, ora 11:42
stefanliliana78
Nu este medic/terapeut
stefanliliana78
Buna ziua sunt Liliana si as dori sa inteleg rezultatul analizei mamei mele. a fost operata acum 3 sapt. de tumoare la co
lon si nu stiu sa interpretez rezultatul.
macroscopic:2.piesa de rezectie recto-sigmoidiana de 18 cmcu formatiune tumorala ulcero-infiltrativa circumferentiala de 5 cm lungime invaziva in toata grosimea peretelui situata la 4 cm de cea mai apropiata limita de rezectie.
microscopic: 2. tumora:adenocarcinom tip colorectal moderat diferentiat infiltrativ in toata grosimea peretelui intestinal exclusiv seroasa.Invazie perineurala prezenta. Invazie vasculara incerta. Limite de rezectie fara infiltrare tumorala.
limfoganglioni locoregionali fara infiltrare tumorala(n=7)
1. limfadenita reactiva
pT2NOMx, G2
doctorul a spus ca s-ar putea sa fie nevoie de iradiere, ca nu are nevoie de tratament citostatic.
astept raspuns, va multumesc
0
20-07-2012, ora 19:46
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
tumora este mica si asta este un lucru foarte favorabil. intr-adevar nu se indica chimioterapia.

RADIOTERAPIA se indica in functie de unde a fost localizata tumora canceroasa operata: este numai pe colonul sigmoid, pe jonctiunea dintre colon si rect sau numai pe rect ? daca este pe jonctiune sau rect, se indica deci IRADIERE si apoi urmarire la distanta.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Colonoscopia virtuală 3-D ar putea include și analiza prin holograme
  •